Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Piątka" jadąc przez Towarową traci prawie 10 minut, pasażer prawie złotówkę - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Piątka" jadąc przez Towarową traci prawie 10 minut, pasażer prawie złotówkę
26-05-2021 07:34   Janusz Ludwiczak
Od półtora miesiąca tramwaje linii nr 5 kursują przez Towarową. Gdyby "piątka" skręcała bezpośrednio z Głogowskiej na Most Dworcowy pasażerowie nie traciliby dodatkowych 7 minut, 3 przystanków i opłaty za przejazd w wysokości 98 groszy.

Z przystanku Dworzec Zachodni do Półwiejskiej "piątka" jedzie 11 minut. Na trasie znajduje się 6 przystanków, a pasażer z kartką PEKA za przejazd t-Portmonetką zapłaci 2,90 zł. Dla porównania tramwaje linii nr 92 ten sam odcinek pokonają w 4 minuty, a pasażer za 3 przystanki zapłaci 1,92 zł.

Oznacza to, że "piątka" jadąc dookoła przez Kaponierę, Most Uniwersytecki i Towarową traci 7 minut, a pasażerowie płacą dodatkową złotówkę.

Czy wobec tego nie lepiej byłoby, gdyby tramwaje linii nr 5 bezpośrednio skręcały z Głogowskiej na Most Dworcowy i dalej jechały przez Matyi, tym bardziej, że "piątka" i tak ma dość "zakręconą" trasę (jednak dzięki tymczasowemu łukowi przy Kupcu bimby mogą jeździć przez centrum na Rataje). Co ciekawe podczas wielu prac prowadzonych w centrum "piątka" zazwyczaj jeździła objazdem przez Most Dworcowy, a nie Towarową.

– Tu są dwa powody. Po pierwsze z uwagi na wyłączenie centrum zależało nam jednak na tym, aby nie omijać przystanku na skrzyżowaniu Marcina i Towarowej, który mimo wszystko zapewnia obsługę komunikacyjną wyłączonego fragmentu sieci – powiedział portalowi Lazarz.pl odpowiedzialny za komunikację Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– Po drugie natomiast: skierowanie 5 nieco krótszą trasą przez Most Dworcowy (poza niedogodnością w postaci ominięcia także stałego przystanku "Most Dworcowy", bo zatrzymanie byłoby na tym tymczasowym przy zakręcie także średnio dla ew. przesiadek) powodowało na poziomie synchronizacji rozkładów to, że jechała od Górczyna do Mostu Dworcowego razem z 8 albo razem z 14 (w zależności od scenariusza), co w oczywisty sposób pogarszało obsługę całego Łazarza – zaznacza wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Jednak niebawem to się zmieni. 1 czerwca rozpocznie się remont torowiska na skrzyżowaniu ulic Głogowskiej, Roosevelta z Mostem Dworcowym. W pierwszym etapie (do 11 czerwca) tramwaje linii nr 5 będą jeździć objazdem przez Hetmańską, Wildę i dalej przez Królowej Jadwigi, Strzelecką do centrum.

Od 12 czerwca wyłączony z ruchu będzie odcinek torowiska na ul. Roosevelta – pomiędzy Głogowską i Bukowską. Tramwaje linii nr 5 pojadą więc przez Głogowską, Most Dworcowy, Matyi i Strzelecką. "Piątka" pozostanie już na tej trasie, przynajmniej do czasu zakończenia przebudowy ul. Św. Marcin.


Map: ZTM


Komentarze (2)

29-05-2021 10:09:40
r
przecież i tak tramwaje jadą "stadami: jeden za drugim i 8 minut przerwy...autobusy 164 i 179 z Kopernika do Hetmańskiej tak samo
27-05-2021 08:55:35
M.
Faktycznie, synchronizacja rozkładów jazdy dla 3 linii tramwajowych przekraczają możliwości współczesnej nauki... Rozmumiem remonty, ale tego na Głogowskiej nie można było przeprowadzić w zeszłym roku, kiedy i tak tramwaje tamtędy nie jeździły? Mam wrażenie, że w naszym mieście już niczego się nie planuje.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: