Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Łazarz pomaga" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Łazarz pomaga"
05-01-2021 16:56   Janusz Ludwiczak
– Jak niewiele potrzeba, żeby sprawić komuś radość" – mówi Joanna Ellmann z Rady Osiedla Św. Łazarz, która była jedną z organizatorek akcji "Łazarz pomaga", skierowanej do podopiecznych Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Konopnickiej, a także weteranów Czerwca ’56, osób starszych i potrzebujących.

– Do zainicjowania akcji zainspirował mnie artykuł zamieszczony w łódzkim wydaniu "Gazety Wyborczej", w którym opisano, w jak trudnej sytuacji są podopieczni Domów Pomocy Społecznej. Pisano w nim także o marzeniach świątecznych tych ludzi, zamieszczono ich listy do gwiazdora, w których prosili np. o skarpetki, czekoladę, herbatę. Pomyślałam wtedy o tym, jak niewiele potrzeba, żeby sprawić komuś radość. Rzeczy, które ja bez zastanowienia wrzucam do sklepowego koszyka, które kupuję codziennie, dla tych ludzi są nieosiągalnym luksusem – mówi Joanna Ellmann, łazarska radna i organizatorka akcji "Łazarz pomaga".

Powstała grupa na facebooku, do której przyłączyło się ponad 300 osób.

– Nie spodziewałam się tak szybkiego i dużego odzewu. Myślę, że w dobie głębokich podziałów, kłótni i antagonizmów społecznych, nasza aktywność pokazała, że są rzeczy, które nas łączą – jest nią chęć niesienia pomocy i wrażliwość na nieszczęście innych. Byłam zaskoczona nie tylko skalą zaangażowania mieszkańców Łazarza, ale także naszych lokalnych firm, zwłaszcza restauracji i kawiarni, które w dobie pandemii same znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. A mimo to bardzo nam pomogły ofiarowując za darmo przygotowane przez siebie pierniczki czy potrawy wigilijne – opowiada Joanna Ellmann.

Uczestnicy akcji upiekli również i udekorowali pierniczki, wykonali własnoręczne mydełka, stroiki i kartki świąteczne.

– W zaledwie miesiąc dotarliśmy do koło 70 potrzebujących – przede wszystkim mieszkańców Łazarza, dla których łącznie przygotowaliśmy ponad 100 paczek. Wśród tych osób byli zarówno seniorzy, jak i rodziny z dziećmi oraz ludzi samotni – każdy w trudnej sytuacji materialnej. Spora część osób, którym pomogliśmy, została zgłoszona przez swoich sąsiadów, którzy są członkami grupy "Łazarz pomaga", część jest podopiecznymi Dziennego Domu Pomocy Społecznej znajdującego się przy ul. Konopnickiej, niektórzy zgłosili się sami, ponieważ informacja o naszej akcji została udostępniona w punktach pomocy Caritas, kilka to podopieczni Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Flandria, są też weterani Czerwca ’56 – wskazuje Joanna Ellmann.

Organizatorzy już myślą o kolejnej akcji "Łazarz pomaga", tym razem na Wielkanoc.

– Oczywiście chcę również, żeby nasza pomoc nie ograniczyła się tylko do świątecznych zrywów. Będziemy na co dzień pomagać naszym potrzebującym sąsiadom – podsumowuje Joanna Ellmann.


Komentarze (5)

13-01-2021 12:38:49
Joanna Ellmann
Chciałam bardzo podziękować Sylwii Badzińskiej z Rady Osiedla Św. Łazarz, która na równi ze mną świąteczną pomoc organizowała. Bez wsparcia Sylwii ta akcja na pewno by się nie udała! ❤
07-01-2021 18:28:55
poznanianka
Bardzo duchowa pomoc , ktorej się nie spodziewliśmy.Zyczenia ,odwiedziny i slodki upominek.
06-01-2021 11:22:06
Qshu
Akcja rewelacja! Postawa godna naśladownictwa. Brawo. Joanna Ellmann na prezydenta ;)
05-01-2021 21:36:23
Joanna Ellmann
@Łazarzanin dziękujeMY! :) Zapraszam do dołączenia do naszej grupy (link w artykule) i udziału w kolejnej, wielkanocnej akcji :)
05-01-2021 19:18:06
Łazarzanin
Super inicjatywa ! Gratulacje dla wszystkich wolontariuszy ! Życzę Wam wszystkiego najlepszego !
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

wrz

do 01-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Viva Seniorzy! - targi dla seniorów

02

paź

11:30
Łazarz
Spacer po Fest Fyrtel - wycieczka z przewodnikiem, zaprasza Poznańskie Centrum Dziedzictwa
zbiórka: Rynek Łazarski

05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: