Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rada osiedla chce, by Głogowska była zwężona do Dworca Zachodniego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rada osiedla chce, by Głogowska była zwężona do Dworca Zachodniego
15-12-2020 08:21   Janusz Ludwiczak
Łazarscy radni wystąpili z wnioskiem o przedłużenie pasa ruchu dla rowerów na ul. Głogowskiej aż do ul. Zachodniej i trasy PeSTki. Ponadto radni mają zastrzeżenie do planowanej reformy. Ich zdaniem nie należy zmieniać ordynacji wyborczej, a mieszkańcy nadal powinni oddawać głos na tyle osób, ile jest miejsc w radzie. Jak twierdzą w ten sposób do rady osiedli dostawać będą się partie polityczne lub całe komitety. Radni zapomnieli jednak, że w 100% składzie weszli do rady osiedla z komitetu "Czas na Łazarz".

Niespełna półtorej godziny trwała ostatnia sesja Rady Osiedla Św. Łazarz, która odbyła się 25 listopada w trybie zdalnym. Tym razem sesję poprowadził wiceprzewodniczący Marcin Pakuła.

Na początku posiedzenia radni pozytywnie zaopiniowali projekt reorganizacji układu linii nocnych. I tak zgodnie z założeniami ZTM zamiast autobusu nocnego "238" pojawi się "218", którym będzie można z Głogowskiej dojechać na Rataje, Franowo, a nawet do Darzybora, a także na Winogrady i Radojewo. Z kolei linię nr 249 i 252 zastąpią 213 i 223, które kursować będą do centrum, na Śródkę i odpowiednio do pętli Mogileńska i Zieleniec.

Podstawą zaproponowanej zmiany jest połączenie większości nocnych linii autobusowych w tzw. przelotowe, a "Rondo Kaponiera" nie będzie już przystankiem początkowo-końcowym dla komunikacji nocnej.

– Tak naprawdę dla Łazarza niewiele się zmieni oprócz numeracji linii, a na reorganizacji skorzystają najbardziej osiedla peryferyjne – stwierdził radny Damian Marciniak.

Radni jednogłośnie zaaprobowali projekt zmian.

Następnie radni omówili projekt uchwały w sprawie stanowiska w sprawie ewaluacji i reformy jednostek pomocniczych Miasta Poznania.

Przewodnicząca Zarządu, Agnieszka Michalak-Pietkiewicz odniosła się do granic administracyjnych osiedla, finansowania jednostek pomocniczych, zadań i kompetencji jednostek, zmian w statutach osiedli, ordynacji wyborczej oraz komunikacji z mieszkańcami.

– Chcielibyśmy, by sesje odbywały się hybrydowo, by ktoś nie mogąc osobiście, mógł uczestniczyć zdalnie w sesji – stwierdziła Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Co ciekawe podczas ostatniej sesji radny Franciszek Sterczewski był w Warszawie, a w posiedzeniu uczestniczył zdalnie w drodze na uliczny "Strajk Kobiet".

Radni chcą utrzymania dotychczasowej ordynacji wyborczej, tj. jednego okręgu wyborczego, obejmującego całe Osiedle św. Łazarz oraz możliwości głosowania przez wyborcę na taką liczbę kandydatów, ile jest mandatów w okręgu. Planowana reforma rad osiedli zakłada, że w wyborach do rad osiedli mielibyśmy oddawać głos na 1 kandydata, czyli tak jak jest w przypadku wyborów do Rady Miasta Poznania czy Sejmu.

– Jesteśmy za utrzymaniem dotychczasowej ordynacji wyborczej, z możliwością głosowania na tylu kandydatów ile jest mandatów w okręgu. To jest system, który obowiązuje w całym kraju – stwierdziła przewodnicząca Agnieszka Michalak-Pietkiewicz.

Sprawdzając statuty rad osiedli w innych miastach można stwierdzić, że Poznań jest praktycznie jedyny, w którym do samorządów pomocniczych oddajemy tyle głosów, ile jest miejsc w radzie osiedla. Dla przykładu w Gdańsku czy Wrocławiu do rad osiedli mieszkańcy oddają tylko jeden głos.

– Nie ma uzasadnienia w okręgach wielomandatowych, gdzie może doprowadzić do sytuacji absurdalnych - np. na 3 kandydatów zostanie oddanych 90% wszystkich głosów, ale w radzie osiedla będą oni stale przegłosowywani przez 18 kandydatów, którzy łącznie uzyskali 10% głosów – przekonuje radna Agnieszka Michalak-Pietkiewicz.

Okazuje się również, że Wydział Jednostek Pomocniczych Miasta Poznania zakłada również połączenie Osiedla Święty Łazarz z Osiedlem Górczyn.

– Dla nas jest to propozycja niezrozumiała, bliżej jest nam do Śródmieścia. Łazarz ma inne problemy niż Górczyn – zaznaczyła Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

– Wielu mieszkańców nie zdaje sobie sprawy z tego, że część Łazarza leży też za skrzyżowaniem ulic Głogowskiej i Hetmańskiej, wobec czego jego powiększenie aż do granic Górczyna, przy zachowaniu tej samej ilości radnych, którzy już teraz mają sporo obowiązków, jest niezrozumiałe – wskazywała Beata Szeszuła, członek Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Ostatecznie za było 17 radnych, od głosu wstrzymał się radny Wojciech Kosiedowski.

Na zakończenie sesji radni podjęli uchwałę w sprawie wniosku do prezydenta Poznania o zmianę organizacji ruchu na ul. Głogowskiej poprzez przedłużenie pasa ruchu dla rowerów w kierunku centrum.

– Postuluję wydłużenie pasa rowerowego aż do PeSTki. Tamten odcinek wcześniej był ujęty w analizach Siemensa, miasto podeszło dość zachowawczo do tematu Głogowskiej. Ta zmiana ma sens zwłaszcza w kontekście dojazdu rowerem do centrum. Warto tą drogę rowerową wydłużyć – przekonywał radny Amadeusz Smirnow, inicjator uchwały.

– Czy w tej "Smirnówce" byłyby takie same parametry jak na pozostałym odcinku Głogowskiej – od Potockiej do Kanałowej? – pytał radny Dawid Krupa.

– Przedłużenie pasa rowerowego stanowiłoby znaczne ułatwienie dla osób przemieszczających się w stronę centrum oraz poprawę ich bezpieczeństwa. Niestety dojazd rowerem z Łazarza do centrum jest w dalszym ciągu utrudniony ze względu na dzielenie jezdni z samochodami – podsumowuje radny Amadeusz Smirnow.

Kolejna sesja Rady Osiedla Św. Łazarz ma odbyć się dziś o godz. 18:30. Posiedzenie odbędzie się również w trybie zdalnym przez internet na platformie ZOOM. We wtorek rano nie był jeszcze podany porządek obrad.

Aktualizacja: Po godz. 10 podany został porządek obrad:
1. Otwarcie sesji, stwierdzenie kworum, powołanie protokolanta.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Projekt uchwały w sprawie zmiany projektu planu wydatków Osiedla na 2021 r.
4. Projekt uchwały w sprawie ustalenia ramowego harmonogramu sesji Rady oraz harmonogramu dyżurów radnych osiedlowych w 2021 roku.
5. Projekt uchwały w sprawie zaopiniowania koncepcji budowy ul. Dolna Głogowska.
6. Projekt uchwały w sprawie wniosku do Prezydenta Miasta Poznania o stosowanie kar za zniszczenia zieleni dokonane podczas prac drogowych.
7. Wolne głosy i wnioski.
8. Zamknięcie sesji.

ZOBACZ TAKŻE: Sesja XIX (zdalna) 25.11.2020 - UCHWAŁY

ZOBACZ TAKŻE: Frekwencja radnych

ZOBACZ TAKŻE: Rada Osiedla Św. Łazarz


R E K L A M A

Komentarze (17)

17-12-2020 08:38:01
elementNapływowy
Do M.: Powtórzę się - dwa pasy zmieszczą się dokładnie tak samo jak przy skrzyżowaniu ze Strusia przy Biedronce, czyli na krótkim odcinku prawy pas do jazdy na wprost i pas dla rowerów będzie tym samym pasem. Nikt nawet nie zasugerował likwidacji lewoskrętu w analizach Siemensa, a z tego co wiem pomysł przedłużenia pasa rowerowego jest stamtąd żywcem wyjęty, proszę więc nie opowiadać bzdur.
16-12-2020 22:23:14
M.
@elementNapływowy, jakim cudem mają tam być dwa pasy ruchu, jeżeli RO prosi o jeden pas ruchu oraz ścieżkę rowerową. I jak przy takim zwężeniu chcesz zachować przepustowość oraz lewoskręt?
16-12-2020 20:45:02
x
Słyszeliście o tymczasowym parkingu na Arenie???!!!!
16-12-2020 17:27:49
Ania
Proszę się nie podszywać pod moją osobę - zdrowo podchodzę to tematu kopciuchów - wystarczy spojrzeć na zachód - tam nie ma samochodów w centrach miast! Organizmy naszych dzieci nam podziękują za walkę z tą bezsensowną kopczącą jeżdżącą śmiercią...
16-12-2020 14:02:21
toms
@ania: Kobieto wyprowadź się na wieś, naprawdę. Tu jest miasto.
16-12-2020 13:58:30
ania
Zaorać Głogowską i zasadzić tam las!
16-12-2020 11:45:45
elementNapływowy
Do M.: Po co siać te fałszywe informacje o likwidacji lewoskrętu? Pas rowerowy w niczym nie przeszkadza - albo z pasa dla samochodów będzie można jechać prosto i w lewo, albo na tym fragmencie będą dwa pasy dla aut (jak przy Strusia).
16-12-2020 09:02:31
M.
Zwężenie będzie jednoznaczne z likwidacją lewoskrętu w Śniadeckich. Biorąc pod uwagę zmiany kierunków jazdy na dolnym Łazarzu będzie to oznaczało wzrost natężenia ruchu na Kasprzaka-Matejki. Rewelacja! Może jakiś dzielny radny przejdzie się w godzinach szczytu po Kasprzaka i zerknie jak zmiany wpływają na tę ulicę. Po wymalowaniu strefy pół ulicy stoi, bo nie można wjechać w Potworowskiego. A może RO podejmie uchwałę zwracającą się do Policji o skontrolowanie czy rowerzyści korzystają z istniejących ścieżek czy też nadal śmigają po Głogowskiej chodnikami.
16-12-2020 07:18:52
cichy
Do Ania . Czy Ty w przeszłości miałaś jakieś traumatyczne przeżycie związane z samochodem spalinowym ? , po Twoich wpisach wnioskuje że tak , polecam udać się z tą sprawą do psychologa - na pewno pomoże .
15-12-2020 19:51:10
emeryt
Dodatkowo jeszcze pas dla hulajnóg i dla matek z wózkami.
15-12-2020 18:53:00
Andrzej
Ja jestem ciekaw co to za klika tak bardzo płacze, że im zwężają, zabierają miejsca i w ogóle wszyscy starzy mieszkańcy uciekają z Łazarza. Może to ta słynna przedwojenna endecja albo to po prostu banda cwaniaków co mają po pięć samochodów i teraz dramat będzie!
15-12-2020 18:13:04
elementNapływowy
A po co od razu ekstrema? Nikt deptaku tam nie planuje przecież. Jedynym celem wydłużenia pasa rowerowego jest zapewnienie bezpieczeństwa rowerzystom i komfortu pieszym (ten odcinek jest bardzo wąski i jazda jezdnią jest zwyczajnie niebezpieczna z uwagi na prędkości rozwijane przez kierowców, więc rowerzyści "uciekają" na i tak mega wąski chodnik).
15-12-2020 17:00:34
Maras
Może, TRZEBA pognac to Towarzystwo, bo im się w głowach pomyliło. Może na CAŁEJ GŁOGOWSKIEJ ZROBIĆ DEPTAK. MASAKRA!!!!!!!
15-12-2020 12:28:47
Łazarzanka
W odpowiedzi do Ania, myślałam że ten komentarz to jakiś żart. Zrobić z Głogowskiej deptak? Dawno nie słyszałam takiego niemądrego założenia. Jest to jedna z najważniejszych ulic Poznania, pozwalająca dotrzeć do najważniejszych miejsc w mieście. Rozumiem troskę o stan powietrza, ale chęć zrobienia czegoś takiego jest niezbyt rozsądna. Polecam posłuchać wszystkich mieszkańców, a nie małej grupy, która chce usunąć ruch samochodowy z Łazarza.
15-12-2020 12:23:32
Jurek
Akurat inicjatywa radnego Amadeusza jest całkiem rozsądna. Nie ma tak gigantycznego ruchu na tym odcinku do dworca zachodniego, żeby musiałyby być tam aż dwa pasy ruchu. Pieszy idący chodnikiem obok dawnego Hortexu czułby się zdecydowanie bardziej komfortowo niż pędzący często i gęsto ponad 70km/h obok niego samochód w odległości 50 cm.
15-12-2020 11:34:10
ania
Zamknąć głogowską i zrobić tam deptak!
15-12-2020 10:57:38
Ania
Uważam, iż powinna zostać zwężona na całym odcinku ulicy, począwszy od wjazdu do miasta. Kierowcy wiedząc jakie czekają ich korki nauczyliby się omijać szerokim łukiem łazarz i truć inne rejony miasta. Nie chcemy tu samochodów
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny pod przewodnictwem ks. kan. Waldemara Hanasa – ekonoma Archidiecezji

30

wrz

20:00
Rynek Łazarski
Premiera spektaklu "Nieproszeni" w wykonaniu Teatru Fuzja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: