Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Hawajskie spotkania w Ogrodzie Łazarz - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Hawajskie spotkania w Ogrodzie Łazarz
02-07-2020 11:43   Janusz Ludwiczak
Plecenie wieńca lei i hawajskich spódnic oraz warsztaty tańca hula – to wszystko odbędzie się w ramach III Hawajskich spotkań w Ogrodzie Łazarz.

– Zapraszamy na kolejny już cykl łazarskich spotkań z kulturą hawajską. Zapoczątkujemy go słowem wstępnym przybliżającym uczestnikom kulturę hawajską tak odmienną percepcyjnie od zachodnioeuropejskiej. Kulturę, w której język to nie tylko słowa, a taniec to nie tylko ruch dający odprężenie czy radość, lecz systemy, w których zapisana jest wiedza budząca świadomość, sięgająca do starożytnych czasów. Kulturę, w której wyodrębnia się i nazywa ok. 200 rodzajów wiatru, a przywiązanie do genealogii jest tak silne, że próbuje się zapamiętać jak największą ilość swoich przodków. Chcemy by wspólne plecenia wieńca lei, przez mieszkańców Łazarza i uczestników spotkań, było wydarzeniem towarzyszącym każdym obchodom Hawajskich spotkań na Łazarzu. Idea wspólnego plecenia wieńca pojawiła się w zeszłym roku. Upleciony został wieniec z naturalnych kwiatów, który niesiony był w Paradzie Łazarskiej towarzyszącej 30 obchodom Dni Łazarza, a następnie zdobił Ogród Łazarz. Tegoroczny wieniec chcemy umieścić w przestrzeni Łazarza – wyjaśnia Luiza Szumiło-Walczak, współorganizatorka wydarzenia.

W programie hawajskich spotkań przewidziano robienie wieńców lei i printowanie spódnic.

– Wykonanie własnego stroju przez tancerza było i jest ważną ceremonią towarzyszącą hula. W tej kulturze ważniejszy był proces niż efekt. Tańczyć będziemy ten sam taniec, w dwóch jego stylach: kahiko i auana. Będzie to taniec pt. „E Hia ‘Ai”, autorstwa Franka Kawaikapuokalani Hewett. Taniec, który w podstawowej warstwie znaczeniowej mówi o mocy tańca hula, wykonywanego przez tancerkę Hopoe (opiekunkę kwiatów Lehua). Co kryje się pod tą warstwą? Interpretacja przekazu tańca jest indywidualna. W tym tkwi kaona, charakteryzująca kulturę hawajską. Jest to wiedza o wieloznaczności rzeczywistości i prawdy i indywidualnej percepcji oraz odczytywania i nazywania rzeczywistości i jej ukrytych znaczeń przez każdego po swojemu – zapowiada Luiza Szumiło-Walczak.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, można korzystać z nich wybiórczo. Obowiązują jednak zapisy mailowo: hawajski.lazarz@gmail.com lub telefonicznie: 604 41 77 95.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

wrz

do 26-09-2021
Park Wilsona
Poznań Wood Festival - festiwal rzeźby
W programie: - warsztaty malowania w drewnie
- warsztaty rzeźby w glinie>br> - licytacje drewnianych rzeźb
- konkurs główny

24

wrz

do 26-09-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Tour Salon" - Targi Regionów i Produktów Turystycznych
Targi kamperów i przyczep kempingowych oraz wyposażenia
Targ mieszkań i domów (25-26.09.)
9. Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

26

wrz

Koszary Kultury ul. Matejki 62
Babi Targ
w godz. 12:00-15:00

27

wrz

13:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Zdrowy kręgosłup" - gimnastyka dla grupy 60+
"Zumba gold" - gimnastyka dla grupy 60+

28

wrz

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Łazarski pieróg - warsztaty kulinarne dla rodzin z dziećmi
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: