Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Poznań kontra Kraków - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Poznań kontra Kraków
20-11-2009 23:28   Janusz Ludwiczak
Po Gdańsku przyszedł czas na Kraków. W kolejnym felietonie tym razem porównanie stolicy Wielkopolski do stolicy Małopolski. Szybki tramwaj w tunelu pod Dworcem Głównym PKP, wspólne pasy tramwajowo-autobusowe, park wodny z ponad 10 zjeżdżalniami i możliwość zobaczenia panoramy miasta z kilku punktów widokowych i wież - takie przykłady wzorem Krakowa powinien brać Poznań.

Kraków - bardzo lubiany przez poznaniaków. Miasto zbliżone pod względem wielkości, historii, tradycji, a także przestrzennie. Pod pewnymi względami Poznań nie dorasta nawet do pięt Krakowowi. Przez niektórych Kraków może być odbierany, jako miasto konserwatywne, zbyt klerykalne, mało otwarte. To jednak sprawa poglądów. Kraków jest miastem, działającym jak magnes, który przyciąga i sprawia, że chcę się wracać. Poznań mógłby się trochę uczyć od Krakowa. Widać, że miasto bardzo się rozwija, szczególnie pod względem komunikacji i infrastruktury.

W kolejnym felietonie z cyklu "Poznań kontra..." chcę pokazać, czego możemy pozazdrościć Stołecznemu Królewskiemu Miastu Kraków i z czego Poznań powinien brać przykład.

Więcej w 17 odcinku felietonu, czyli piórem, a właściwie klawiaturą Janusza Ludwiczaka.

Po lekturze publikacji "Poznań kontra Kraków" zapraszamy do dyskusji czego Poznań powinien uczyć się od Krakowa? Czego w Poznaniu brakuje? Jakie pomysły i rozwiązania moglibyśmy przeszczepić od Krakowa? Czekamy na Państwa komentarze.


Komentarze (8)

26-12-2013 12:47:30
p01
warto dodać że w Krakowie jest smog i powietrze jest po prostu trujące. Nasza Pestka umożliwia dojazd do centrum w czasie dużo lepszym niż krakowskie tramwaje. Poznańskie ulice i chodniki mniej dziurawe, no może za wyjątkiem rynku. Poznań posiada więcej zieleni (sławne kliny) i kilka jezior.... Poza tym Kraków wygrywa,a ze swoją europejskością, przyjemnymi mieszkańcami i bliskością gór jest właściwie nieporównywalnie lepszy.
23-07-2010 16:09:27
m
http://www.dziennik.krakow.pl/pl/aktualnosci/malopolska/1042237-sting-w-krakowie-nie-zaspiewa.html
03-12-2009 21:46:10
Człowiek z Sołacza
Generalnie zgoda z autorem. Kraków i Poznan to dwie inne bajki. Inaczej ukształtowane urbanistycznie i kulturowo. Jednak w jednym mam zupełnie przeciwne zdanie. Chodzi o Krakowski Szybki Tramwaj. Chyba autor nie przejechał się nim do pętli na Krowodrzy Górce. W niczym nie przypomina szybkiego tramwaju. Normalne skrzyżowania ze światłami i tak przez trzy przystanki do pętli. Tunel owszem jest nowoczesny i estetyczny, ale to nie wszystko. Bezkolizyjność tylko w tunelu i na Rondzie Mogilskiem choć tutaj nie do końca, bo przecież na jednym poziomie są również piesi i ścieżki rowerowe. I w drugą stronę zaraz nastepne, rondo grzegórzeckie, kolizyjne, na którym tramwaj traci to co zyskał przed chwilą. Pestce nie dorówna jeszcze długo. Ruchome schody na Rondzie Mogilskim już sie często psują. (pisano o tym na krakowskich portalach) Tak więc przystanki na Pestce, ze swoimi zjazdami pochylniami chociaż długimi sa praktyczniejsze. Jak zresztą większość rozwiązań w grodzie Przemysława.
23-11-2009 12:54:07
pyruś
Kraków jest miastem dobrym tylko do zwiedzania, ale nie do mieszkania. Ale nie powiem dworzec PKS, szybki tramwaj i aquapark robią wrażenie. Nasza "pestka" może i jest czterokrotnie dłuższa, ale nie przypomina szybkiego tramwaju. Widzicie różnice pomiędzy przystankami w Krakowie, a w Poznaniu?
23-11-2009 08:55:41
REDAKCJA
Poznań konta Wrocław powinien ukazać się niebawem - na pewno do końca roku, może za ok. 2 tygodnie. Szczecin może wkrótce. Warszawa - nie wiem czy można stolicę porównywać do Poznania. Nie chodzi tu o sympatię (patrz Lech - Legia) do tego miasta, ale wielkość i skalę. Warszawę można porównać do innych stolic. Ale spróbuję. Jeśli mi się uda chciałbym przeprowadzić jeszcze rundę Poznań kontra Łódź, a także Szczecin o czym pisałem i Śląsk. Widzę, że moje felietony cieszą się jednak zainteresowaniem, co bardzo mnie to cieszy.
23-11-2009 08:53:05
qaf
No to czekam na porównanie do Wrocławia. A napiszecie też czego brakuje w Poznaniu a jest w Warszawie i Szczecinie?
22-11-2009 12:10:16
max
Kraków jest miastem za bardzo kościelnym. Szybki tramwaj na wzór metra musi robić wrażenie. Park wodny za pewne też - oby tak wyglądały Termy Maltańskie.
22-11-2009 00:25:13
madzia
Byłam w Krakowie niejednokrotnie. Zgadzam się z autorem. Kraków przyciąga jak magnes. Poznań nigdy nie dorówna grodowi kraka. Kraków rozwija się intensywnie. Popatrzcie chociażby na naszą pestkę, a ich szybki tramwaj - widać różnicę?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

do 30-05-2023
Łazarz
33. Dni Łazarza
►WIĘCEJ: www.33dni.lazarz.pl

30

maj

do 02-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"ITM Industry Europe 2023" - Przemysł Ery Cyfrowej
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
Salon: Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle

01

cze

Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
Bieg przez Wielką Brytanię im.M. Zawiei
w godz. 15:00-19:00

02

cze

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
III Piknik Łazarski

03

cze

09:00
Szkoła Podstawowa nr 10 ul. Jarochowskiego (przy Ściegiennego)
XVI Turniej Charytatywny im. Macieja Zawiei

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: