Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Ósemką" pojedziemy z Łazarza przez Most Dworcowy i Towarową do centrum - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Ósemką" pojedziemy z Łazarza przez Most Dworcowy i Towarową do centrum
29-04-2020 08:25   Janusz Ludwiczak
Jesienią ma rozpocząć się budowa prawoskrętu z ulicy Towarowej w Św. Marcin, dzięki której jedna z linii tramwajowych ma jeździć z Łazarza pod dworzec Poznań Główny i dalej Towarową do Zamku, omijając Kaponierę.

Drugi etap projektu "Centrum" zakłada przebudowę skrzyżowania ulic Św. Marcin i al. Niepodległości. W ramach inwestycji powstanie dodatkowe torowisko, dzięki któremu tramwaje będą mogły skręcać z ulicy Towarowej w prawo w Święty Marcin.

– Ten prawoskręt to też otwarcie się na przyszłość, czyli przedłużenie linii tramwajowej z ul. Towarowej do przyszłej dzielnicy Wolne Tory. Powstanie nowe połączenie centrum z dworcem Głównym, odciążone zostanie rondo Kaponiera i polepszy się obsługa samej ulicy Towarowej. Jest to również ważne usprawnienie sieci tramwajowej w przypadku konieczność wytyczenia objazdów na czas remontów lub awarii – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– W połowie roku ogłosimy przetarg, tak, by jesienią wykonawca mógł rozpocząć prace budowlane – dodaje wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

O konieczności budowy skrętu z ul. Towarowej w Św. Marcin mówi się od lat. W 2012 roku Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania zaproponowało, by prawoskręt został zbudowany przed zamknięciem Kaponiery, dzięki czemu miasto zyskałoby nawet 10 mln zł, a tramwaje nie musiałby wtedy jeździć naokoło przez Grunwaldzką, Przybyszewskiego i Dąbrowskiego lub przez Królowej Jadwigi, Strzelecką i Fredry (tak jak miało to miejsce w przypadku linii nr 14, kiedy jeszcze nie funkcjonowała przedłużona trasa PST do Dworca Zachodniego).

– Podczas przebudowy ul. Roosevelta w latach 2011-2012 miasto mogło zaoszczędzić nawet 10 mln zł. Od czasu zamknięcia ronda Kaponiera, wskutek wydłużonych objazdów trzech linii tramwajowych (10, 11 i 14) straciliśmy co najmniej 1,17 mln złotych (obliczenia na podstawie danych za wozokilometry z 2011 r.). Każda "jedenastka" nadkładała dodatkowe 1,6 km na trasie, każda "czternastka" 2,5 km a każda „dziesiątka” aż 3,4 km w stosunku do najkrótszego alternatywnego objazdu, jakim jest ul. Towarowa – wskazywał wówczas Paweł Sowa, ze Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania.

Jak już pisaliśmy w 2016 roku po zbudowaniu prawoskrętu z Towarowej w Św. Marcin z pewnością jedna linia tramwajowa pojedzie z Łazarza w rejon dworca Poznań Główny i dalej przez Towarową pod Zamek. Według projektu "ósemka" miałaby jeździć przez Głogowską, Most Dworcowy, Matyi, Towarową, Św. Marcin, Gwarną i Plac Wielkopolski, omijając Kaponierę i Teatralkę.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

wrz

do 01-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Wrzesień z zumbą w Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

29

wrz

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Baśniowa Kraina w Ogrodzie Łazarz" - warsztaty muzyczne dla dzieci z Wujkiem Ogórkiem

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sesja śmiechu dla Aktywnych 60+- zajęcia relaksacyjne przygotowane przez Fundację Dr. Clown. Obowiązują zapisy

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: