Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Uniwersytet Medyczny w walce z koronawirusem - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Uniwersytet Medyczny w walce z koronawirusem
22-03-2020 01:26   Janusz Ludwiczak
W kampusie Uniwersytetu Medycznego przy zbiegu ulic Rokietnickiej i Przybyszewskiego uruchomiono laboratorium diagnostyczne w kierunku oznaczeń wirusa SARS-CoV-2.

W laboratorium będzie wykonywanych od 100 do 150 testów na obecność koronawirusa, pracować będzie w nim zespół 35 specjalistów Uniwersytetu Medycznego. Uczelnia w ten sposób wspomoże Wielkopolską Stację Sanitarno-Epidemiologiczną i poznańskie szpitale włączone do walki z COVID-19.

– Szacujemy, że w skali miesiąca gotowi będziemy wykonać docelowo ok. 4 tys. oznaczeń. Posiadamy cały sprzęt, by przeprowadzić zarówno izolację materiału genetycznego, jak i badania PCR [polymerase chain reaction]. Udało nam się tak zorganizować nasze centrum, że spełniamy wszelkie wytyczne PZH-NIZP – podkreśla prof. Krzysztof Książek, szef Uczelnianego Centrum Aparaturowego Uniwersytetu Medycznego.

– Najbardziej cieszy mnie, że udało się zebrać zespół ponad 30 diagnostów laboratoryjnych, analityków medycznych, biotechnologów, genetyków, farmaceutów, którzy podjęli się tego zadania. W większości to pracownicy poznańskiego Uniwersytetu Medycznego, ale zgłaszają się też naukowcy i praktycy z innych uczelni, placówek naukowych i laboratoriów, gotowi pomóc w pracy – mówi prof. Małgorzata Kotwicka, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, jedna z inicjatorek powstania laboratorium.

To nie jedyna pomoc, jaką zaoferował Uniwersytet Medyczny w walce z epidemią. Ponad 200 wolontariuszy pracuje w poznańskich szpitalach i Sanepidzie, wspierając pracowników medycznych.

– To nasz obowiązek. Jestem naprawdę pełen uznania dla społeczności akademickiej i studentów - wolontariuszy. Jesteśmy w pełnej gotowości, robimy badania, wspomagamy szpitale. Nasi wykładowcy - lekarze są na pierwszej linii frontu. Ale nie odpuszczamy też dydaktyki. Zajęcia prowadzone są w formie zdalnej, z wykorzystaniem posiadanych przez nas systemów do e-learningu, telekonferencji i przekazywanych materiałów. Uczelnia zachowując spokój i rozwagę, jest w pełnej mobilizacji – zaznacza prof. Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego.


W sobotę liczba zachorowań na koronawirusa w Wielkopolsce wzrosła o 13 nowych przypadków. Do tej pory w naszym regionie zakażonych koronawirusem zostało 31 osób, z czego jedna osoba zmarła. Objętych nadzorem epidemiologicznym jest 3138 osób, hospitalizowane są 73, a 3310 osób poddano kwarantannie.

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce przekroczyła pół tysiąca. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia łącznie potwierdzono wystąpienie koronawirusa u 536 osób na terenie Polski, z czego 5 osób zmarło.

W wyniku zachorowań na koronowirusa COVID-19 na całym świecie potwierdzono do tej pory 287 239 przypadków. Zmarło 11 921 osób (przyrost o 622 osoby). W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło 793 osób zakażonych koronawirusem, najwięcej od początku epidemii.

Są również dobre wiadomości. Odnotowano ponad 95 tys. przypadków wyzdrowień. Maleje również liczba przypadków zachorowań w Chinach. W piątek oddział zakaźny szpitala w Zielonej Górze opuścił tzw. pacjent "zero", czyli pierwsza osoba zakażona koronawirusem w Polsce. 66-letni mężczyzna spędził w szpitalu dwa tygodnie.


Fot: Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

paź

18:00
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
"Rapsod" - widowisko poetycko-muzyczne z okazji 200. urodzin Cypriana Kamila Norwida

26

paź

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert "Jesień idzie" w wykonaniu Klubu Szyderców Bis

27

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dom Bajek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i opiekunów. Cykl Żywioły. Dla dzieci w wieku 2-5 lat.
- obowiązują zapisy: dom.bajek.poznan@gmail.com

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

30

paź

10:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Plastyczny Barwami malowane – temat prac „Dyzio marzyciel” - finał

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: