Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wybory osiedlowe i zmiany w Radzie Osiedla Św. Łazarz najważniejszym wydarzeniem 2019 roku - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wybory osiedlowe i zmiany w Radzie Osiedla Św. Łazarz najważniejszym wydarzeniem 2019 roku
27-01-2020 15:03   Janusz Ludwiczak
41,75% naszych Czytelników biorących udział w plebiscycie "ŁAZARZ2019 – dzielnicowe podsumowanie roku" uznało, że najważniejszym wydarzeniem minionego roku była wybory osiedlowe i zmiany w Radzie Osiedla Św. Łazarz. Na drugim miejscu znalazło się nawiedzenie kopii Obrazu Jasnogórskiego, a na trzecim tragiczne wypadki na Głogowskiej i Hetmańskiej. Wśród osób biorących udział w naszym plebiscycie rozlosowaliśmy "Kalendarze łazarskie 2020".

W 20. dniu 2020 roku zaprosiliśmy Państwa do udziału w naszym plebiscycie, który zorganizowaliśmy już po raz dziesiąty. Sporo się działo w minionym roku, dlatego wybraliśmy 10 najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce na Łazarzu. Przez cały ubiegły tydzień czekaliśmy na Państwa głosy.

Uczestnicy naszego plebiscytu uznali, że najważniejszym wydarzeniem minionego roku było wybory osiedlowe i zmiany w Radzie Osiedla Św. Łazarz (41,75% głosów).
W marcu odbyły się wybory osiedlowe. Na Łazarzu o 21 mandatów ubiegało się 53 kandydatów. Frekwencja wyniosła 6,09% i była nieco wyższa niż cztery lata temu (w 2015 r. wyniosła 4,93%). Zagłosowało 1491 mieszkańców spośród 24 492 uprawnionych. Nastąpiły zmiany w składzie Rady Osiedla Św. Łazarz. Wszystkie 21 mandatów zdobyli w całości kandydaci z listy "Czas na Łazarz", w tym dwójka dotychczasowych radnych: Agnieszka Michalak-Pietkiewicz i Roman Modrzyński. W łazarskiej radzie zasiadł również m.in. Franciszek Sterczewski. W Radzie Osiedla Św. Łazarz VII kadencji zabrakło przewodniczącej zarządu Marii Łazarz czy dotychczasowego szefa rady i zarazem miejskiego radnego Filipa Olszaka

Na drugim miejscu znalazła się nawiedzenie kopii Obrazu Jasnogórskiego we wszystkich łazarskich parafiach (18,45% głosów).
W listopadzie we wszystkich łazarskich parafiach: Matki Boskiej Bolesnej, Św. Anny, Chrystusa Sługi i Michała Archanioła odbywała się peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Nawiedzenie kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej rozpoczynało się procesją uliczną, po czym msze św. odprawiał biskup. Przez całą noc i następnego dnia w świątyni odbywały się czuwania modlitewne, a o północy sprawowano pasterkę maryjną. Następnego dnia odprawiono cztery msze św. Podczas nawiedzenia wierni mogli przed kościołami nabyć zdjęcia z uroczystości w cenie 3 złotych oraz dewocjonalia. Nawiedzenie ikony Matki Bożej Częstochowskiej odbyło się pod hasłem "Z Maryją w nowe czasy". Jak podkreśla arcybiskup Stanisław Gądecki "Nawiedzenie to czas, w którym wierni mogą złożyć swoje życie – troski i radości – przed łaskawym Obliczem Matki i Królowej oraz nabrać sił do pracy nad sobą. Nawiedzenie ma dopełnić dzieła Jasnogórskich Ślubów Narodu i obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski oraz powołania do istnienia biskupstwa w Poznaniu".

Z kolei trzecim najważniejszym wydarzeniem były: Tragiczne wypadki: Na Hetmańskiej 8-latek ginie pod kołami tramwaju, na Głogowskiej pieszą potrąca samochód
5 czerwca ok. godz. 19:40 na ul. Hetmańskiej, przy skrzyżowaniu z Dmowskiego pod jadący tramwaj linii nr 1 w kierunku Franowa wpadł 8-letni chłopak. Pomimo trwającej 40 minut reanimacji dziecka nie udało się uratować. Według ustaleń biegłych zarówno 8-latek jak i motornicza mieli czerwone światło i nie powinni znaleźć się na skrzyżowaniu. Po tragicznym wypadku wprowadzono zmianę organizacji ruchu na feralnym skrzyżowaniu. Zlikwidowany został lewoskręt z ulicy Hetmańskiej (od strony Głogowskiej) w Dmowskiego. Kierowcy, którzy chcą dostać się na Łazarz muszą dojechać do skrzyżowania z Kolejową.
Z kolei 7 grudnia po godz. 5 doszło do potrącenia pieszej na ul. Głogowskiej, przed skrzyżowaniem z Berwińskiego. Poszkodowana w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Pomimo wysiłku lekarzy trzy godziny później 63-letnia kobieta zmarła. Z zapisu monitoringu wynika, że 28-letni mężczyzna prowadzący samochód marki Peugeot 206 jechał powyżej 50 km/h. Po tym wypadku miasto zdecydowało o całodobowym uruchomieniu wszystkich sygnalizacji świetlnych na Głogowskiej.

Wśród uczestników plebiscytu i osób głosujących rozlosowaliśmy "Kalendarze Łazarskie 2020". To już 14. edycja naszego kalendarza, którego temat przewodni brzmi "Łazarz, który nigdy nie powstał". Lodowisko w Parku Kasprowicza, hotel Qubus przy Dworcu Zachodnim, nowe centrum targowe w miejscu Adrii, teatr akrobatyczny w dawnej parowozowni przy Kolejowej czy Metropolis – to inwestycje, które nie powstały i raczej nie powstaną na Łazarzu, a w tym roku minie 120. rocznica przyłączenia Łazarza do Poznania. Dodatkowo, na ostatniej stronie znalazł się plan Łazarza.

Wyniki plebiscytu "ŁAZARZ2019 – dzielnicowe podsumowanie roku":

  1. Wybory i zmiany w Radzie Osiedla Św. Łazarz. "Czas na Łazarz" zastąpił dotychczasowych radnych – 41,75% (43 głosy)
  2. Ikona Jasnogórska odwiedziła trzy łazarskie parafie – 18,45% (19)
  3. Tragiczne wypadki: Na Hetmańskiej 8-latek ginie pod kołami tramwaju, na Głogowskiej pieszą potrąca samochód – 14,56% (15)
  4. Głogowska/Hetmańska: Powstało nowe przejście po południowej stronie skrzyżowania – 7,77% (8)
  5. Trzy miesiące bez tramwajów na Głogowskiej – przepełnione i za rzadko jeżdżace autobusy, brak ławek na przystanków – 5,83% (6)
  6. Łazarz świętował po raz 30. Maria Paradowska została "Człowiekiem Roku Łazarza 2019", Jerzy Babiak "Człowiekiem 30-lecia" – 4,85% (5)
  7. Łazarski radny Franciszek Sterczewski został posłem – 3,88% (4)
  8. Niemiecka kanclerz Angela Merkel, brytyjska premier Teresa May i inni przywódcy spotkali się na MTP – 1,94% (2)
  9. Nawałnica przeszła przez Łazarz. Silny wiatr wyrwał kilka drzew. Wierzba w Ogrodzie Łazarz poszła pod topór. Drzewo zagrażało bezpieczeństwu – 0,97% (1)
  10. Przy Kolejowej powstał "park kieszonkowy" – 0% (0 głosów)

Pełne wyniki plebiscytu i lista laureatów na stronie www.plebiscyt.lazarz.pl


Komentarze (1)

27-01-2020 20:28:32
czytelnik
Oj to rada osiedla zmobilizowała znajomych . ale czemu tylko 43 głosy.A poseł z Łazarza dostał tylko 4 głosy?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

wrz

do 28-09-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

29

wrz

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny, 90-lecie parafii - msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego

30

wrz

do 01-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Viva Seniorzy! - targi dla seniorów

02

paź

11:30
Łazarz
Spacer po Fest Fyrtel - wycieczka z przewodnikiem, zaprasza Poznańskie Centrum Dziedzictwa
zbiórka: Rynek Łazarski

05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: