Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

400 kg karpia, ponad 1,4 tys. gości i amerykańscy żołnierze – wigilia dla potrzebujących na Targach - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
400 kg karpia, ponad 1,4 tys. gości i amerykańscy żołnierze – wigilia dla potrzebujących na Targach
24-12-2019 16:54   Janusz Ludwiczak
Już po raz dziesiąty na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyła się wigilia dla osób potrzebujących, samotnych i bezdomnych. Na stołach pojawiło się 400 kg karpia, pół tony ziemniaków i kapusty z grzybami oraz prawie pół tysiąca litrów barszczu, a wspólny posiłek zjadło ok. 1,4 tys. osób. W tym roku w organizację wydarzenia zaangażowali się amerykańscy żołnierze.

Opłatkiem wspólnie podzielili się m.in. prezydent Jacek Jaśkowiak i arcybiskup Stanisław Gądecki.

Potrzebujący mogli zjeść ciepły posiłek i przeżywać radosne chwile w tym wyjątkowym dniu.

– Przede wszystkim chciałbym podziękować dyrektorowi Caritasu i wszystkim wolontariuszom, którzy wzięli udział w przygotowaniu tej wigilii. Dziękuję żołnierzom amerykańskiej armii. Dziękuję Selgrosowi bo gdyby nie wsparcie firm tego spotkania by nie było. Dziękuję przede wszystkim państwu za przyjście, bo to największa i najpiękniejsza wigilia w Polsce. Bądźmy dzisiaj razem, nie myślmy o tym co nas dzieli, pomyślmy o tym co nas łączy. Życzę spokojnych Świąt, a także szczęśliwego nowego roku – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

– Spośród wszystkich warstw i grup społecznych to właśnie biedni pasterze betlejemscy jako pierwsi złożyli hołd Chrystusowi. Czyli coś jest w tej sytuacji. Ubóstwo czyni człowieka bardziej otwartego na Boga. To jest przywilej człowieka ubogiego. Przywilej, którego nie mają ci, którzy posiadają dużo – zaznaczył arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Organizacja tak dużego wydarzenia nie byłaby możliwa, gdyby nie pomóc ok. tysiąca wolontariuszy, wśród których byli uczniowie wielu szkół.

W tym roku do organizacji wigilii przyłączyli się również stacjonujący w Poznaniu amerykańscy żołnierze.

– Wielu naszych żołnierzy chciało coś zrobić w święta. Większość zgłosiła się do armii na ochotnika, więc będąc daleko od swoich rodzin w czasie Bożego Narodzenia chcieli włączyć się do społeczności i jakoś pomóc – mówił major David Johnston, kapelan US Army.

Początki Wigilii dla osób bezdomnych, biednych, potrzebujących i samotnych sięgają 2003 roku, kiedy to początkowo odbywała się w budynku XI Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Ściegiennego. Szkoła mogła pomieścić jednak do 600 osób. Dlatego w 2010 roku wigilia została przeniesiona na MTP i od tego czasu odbywa się co roku na Targach zawsze przedpołudniem 24 grudnia. W tym roku spotkanie wigilijne odbyło się już po raz dziesiąty.


Fot: Urząd Miasta Poznania (2-10), Archidiecezja Poznańska (1,11-31)

Komentarze (1)

25-12-2019 15:23:56
eka z małeki
- podobno abp spóżnił się o 45 min....no cóż....obowiązki!!!Tak podało r.p.... eka
Aktualności
Niezapominajka
29

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
In memoriam Sat- Poz- Łazarski Wieczór Zaduszkowy poświęcony pamięci Zygmunta Dreżewskiego i innym zacnym mieszkańcomODWOŁANE

03

lis

do 06-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje Technologie Maszyny
"3D Solutions" - Targi Druku i Skanu Trójwymiarowego
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
ODWOŁANE

08

lis

11:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
XX Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej - koncert festiwalowy: motyw Stabat Mater w kompozycjach Bacha, Pergolesiego i Koszewskiego
Ze względu na ograniczenia związane z „czerwoną strefą” w konc

17

lis

do 20-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Stone" - targi kamieniarskie
"Glass" - targi szkła
ODWOŁANE

18

lis

do 20-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Instalacyjne
Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa
"Poznań Drone Expo"
ODWOŁANE

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: