Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

400 kg karpia, ponad 1,4 tys. gości i amerykańscy żołnierze – wigilia dla potrzebujących na Targach - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
400 kg karpia, ponad 1,4 tys. gości i amerykańscy żołnierze – wigilia dla potrzebujących na Targach
24-12-2019 16:54   Janusz Ludwiczak
Już po raz dziesiąty na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyła się wigilia dla osób potrzebujących, samotnych i bezdomnych. Na stołach pojawiło się 400 kg karpia, pół tony ziemniaków i kapusty z grzybami oraz prawie pół tysiąca litrów barszczu, a wspólny posiłek zjadło ok. 1,4 tys. osób. W tym roku w organizację wydarzenia zaangażowali się amerykańscy żołnierze.

Opłatkiem wspólnie podzielili się m.in. prezydent Jacek Jaśkowiak i arcybiskup Stanisław Gądecki.

Potrzebujący mogli zjeść ciepły posiłek i przeżywać radosne chwile w tym wyjątkowym dniu.

– Przede wszystkim chciałbym podziękować dyrektorowi Caritasu i wszystkim wolontariuszom, którzy wzięli udział w przygotowaniu tej wigilii. Dziękuję żołnierzom amerykańskiej armii. Dziękuję Selgrosowi bo gdyby nie wsparcie firm tego spotkania by nie było. Dziękuję przede wszystkim państwu za przyjście, bo to największa i najpiękniejsza wigilia w Polsce. Bądźmy dzisiaj razem, nie myślmy o tym co nas dzieli, pomyślmy o tym co nas łączy. Życzę spokojnych Świąt, a także szczęśliwego nowego roku – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

– Spośród wszystkich warstw i grup społecznych to właśnie biedni pasterze betlejemscy jako pierwsi złożyli hołd Chrystusowi. Czyli coś jest w tej sytuacji. Ubóstwo czyni człowieka bardziej otwartego na Boga. To jest przywilej człowieka ubogiego. Przywilej, którego nie mają ci, którzy posiadają dużo – zaznaczył arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Organizacja tak dużego wydarzenia nie byłaby możliwa, gdyby nie pomóc ok. tysiąca wolontariuszy, wśród których byli uczniowie wielu szkół.

W tym roku do organizacji wigilii przyłączyli się również stacjonujący w Poznaniu amerykańscy żołnierze.

– Wielu naszych żołnierzy chciało coś zrobić w święta. Większość zgłosiła się do armii na ochotnika, więc będąc daleko od swoich rodzin w czasie Bożego Narodzenia chcieli włączyć się do społeczności i jakoś pomóc – mówił major David Johnston, kapelan US Army.

Początki Wigilii dla osób bezdomnych, biednych, potrzebujących i samotnych sięgają 2003 roku, kiedy to początkowo odbywała się w budynku XI Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Ściegiennego. Szkoła mogła pomieścić jednak do 600 osób. Dlatego w 2010 roku wigilia została przeniesiona na MTP i od tego czasu odbywa się co roku na Targach zawsze przedpołudniem 24 grudnia. W tym roku spotkanie wigilijne odbyło się już po raz dziesiąty.


Fot: Urząd Miasta Poznania (2-10), Archidiecezja Poznańska (1,11-31)

Komentarze (1)

25-12-2019 15:23:56
eka z małeki
- podobno abp spóżnił się o 45 min....no cóż....obowiązki!!!Tak podało r.p.... eka

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

kwi

do 05-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Look" - targi fryzjerskie
"BeutyVision" - targi kosmetyczne
PRZESUNIĘTE na 16-18.10.2020

05

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań PółmaratonODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego związanym z koronawirusem. Przesunięte na 18.04.2021

21

kwi

do 23-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "GreenPower", "ExpoPower", "Poznań Drone Expo" - targi dronów i nowych technologii, "Sawo", "Securex", "Instalacje" → ,b>PRZESUNIĘTE na 18-20.10.2020

24

kwi

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Finał konkursu dla młodych grafików na projekt dyplomu dla MDK3

03

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wings For Life → ODWOŁANE

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: