Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Groby Pańskie w łazarskich kościołach {◎GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Groby Pańskie w łazarskich kościołach {◎GALERIA ZDJĘĆ}
21-04-2019 00:27   Janusz Ludwiczak
Tradycyjnie w Wielką Sobotę i święta Wielkanocne wierni odwiedzają Groby Pańskie. Przedstawiamy groby z wszystkich czterech łazarskich kościołów: Chrystusa Sługi, Matki Boskiej Bolesnej, Św. Anny i Michała Archanioła.

Groby Pańskie w kościołach strojono już w Średniowieczu. Przygotowywane są w Wielkim Tygodniu. Zwyczaj przygotowania Grobów Pańskich zachował się tylko w Austrii, na Węgrzech, w południowej części Niemiec, głównie w Bawarii i oczywiście w Polsce. W całej Europie tradycja ta obowiązywała do XVIII wieku.

Okres wielkanocny w kościele katolickim trwa przez 50 dni od Zmartwychwstania do niedzieli Zesłania Ducha Świętego, zwanych "Zielonymi Świątkami", które w tym roku przypadną 9 czerwca. Przez cały ten czas w liturgii używa się ornatów koloru białego, Alleluja szczególnie rozbrzmiewa w kościołach.


R E K L A M A

Komentarze (4)

22-04-2019 08:40:50
pyra
@gość, moze najpierw podziekowalbys za relacje foto a potem zwracal uwage. Jakas kolejnosc powinna byc zachowana, /to poprostu zasady dobrego wychowania/, wesolych swiat pod znakiem ortografii i pisowni :)
21-04-2019 23:17:25
REDAKCJA
@gość: Dziękuje za zwrócenie uwagi. Faktycznie wkradł się błąd przy skorzystaniu z tekstu z ubiegłego roku. Poprawione. Pozdrawiam.
21-04-2019 22:44:48
gość
Przed publikacją tekstu radzę sprawdzić odmianę zwrotu "Zielone Swiątki". Cytat z tekstu: "Okres wielkanocny w kościele katolickim trwa przez 50 dni od Zmartwychwstania do niedzieli Zesłania Ducha Świętego, tzw. "Zielonych Świątków", ..." Forma "Zielonych Światków" nie istnieje w j.polskim jak wynika z poniższej odmiany: mianownik Zielone Świątki dopełniacz Zielonych Świątek celownik Zielonym Świątkom biernik Zielone Świątki narzędnik Zielonymi Świątkami miejscownik Zielonych Świątkach wołacz Zielone Świątki Pozdrawiam
21-04-2019 22:40:03
gość
Cytat z tekstu: "Okres wielkanocny w kościele katolickim trwa przez 50 dni od Zmartwychwstania do niedzieli Zesłania Ducha Świętego, tzw. "Zielonych Świątków", które w tym roku przypadną 20 maja." Czyżby??? Od Wielkanocy (tegorocznej) do 20 maja mija raptem miesiąc. No chyba, że autor ma inny kalendarz. W moim kalendarzu Zielone Swiątki są 9 czerwca. Proszę trochę dokładniej sprawdzać teksty przed publikacją.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

mar

do 21-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"SalMed" - Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Medycznego
"Labs Expo" - Targi Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych (do 20.03)

20

mar

18:30
Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
64. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

21

mar

do 23-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi polskich win i winnic

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spotkanie literackie “Wyszeptać życie” - wiersze Krystyny Suwiczak

22

mar

do 24-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Produktów Łowieckich, Strzeleckich, Militarnych i Survivalowych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: