Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pedałując doładujesz swój telefon – na Małeckiego stanął nietypowy rower {► WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Pedałując doładujesz swój telefon – na Małeckiego stanął nietypowy rower {► WIDEO}
10-10-2018 21:44   Janusz Ludwiczak
Przy ulicy Małeckiego odsłonięto interaktywny pomnik poświęcony słynnemu podróżnikowi Kazimierzowi Nowakowi. Jest w postaci roweru, jadąc na nim można zarówno rozświetlić zabytkową latarnię, jak i naładować swój telefon komórkowy. Rower posiada również licznik, pomysłodawcy chcieliby, by za kilka miesięcy pojawiła się na nim liczba 40 tysięcy kilometrów – czyli tyle samo ile przemierzył samotnie Kazimierz Nowak przez Afrykę na rowerze.

W sobotnie popołudnie przy ul. Małeckiego 36 odsłonięto "Otwarty Pomnik Kazimierza Nowaka", czyli nietypowy rower, który upamiętnia niesamowity wyczyn słynnego podróżnika, który w latach 1931-1936 przemierzył samotnie Afrykę z północy na południe i z powrotem, w dużej części wyprawy na rowerze. Był również pionierem polskiego reportażu oraz prekursorem odkrywania niezwykłego dziedzictwa i kultury, a także bogactwa Czarnego Lądu.

Otwarty Pomnik stanął przy zabytkowej latarni gazowej. Jest to rower z mapą Afryki. Jadąc na nim można zarówno rozświetlić latarnię jak i naładować swój telefon komórkowy. Rower posiada również licznik, pomysłodawcy chcieliby, by za kilka miesięcy pojawiła się na nim liczba 40 tysięcy kilometrów – czyli tyle samo ile przemierzył samotnie Kazimierz Nowak przez Afrykę na rowerze.

– Każdy z nas może stać się częścią pomnika i podróży. Liczymy na to, że uda przemierzyć się wspólnie 40 tysięcy kilometrów. W ten sposób chcemy upamiętnić i promować dziedzictwo wędrówki Kazimierza Nowaka – mówi Łukasz Trusewicz, pomysłodawca Otwartego Pomnika.

W listopadzie 1936 roku Kazimierz Nowak zakończył przeszło 40 tys. kilometrową wyprawę przez Afrykę. Dzięki Otwartemu Pomnikowi mieszkańcy Poznania będą mieli okazję wspólnie pokonać ten sam dystans jadąc na złotym rowerze.

– Legendarne bogactwo nowych światów, było dla Europejczyków zachętą do eksplorowania Afryki. Większość dobytku afrykańskich cywilizacji została zniszczona przez kolonizatorów widzących bogactwo w przedmiotach materialnych, a nie w kulturze. Kazimierz Nowak w swojej podróży jest prekursorem odkrywania prawdziwego bogactwa tych krajów leżącego w ich dziedzictwie, a jego podróż staje prawdziwym „złotem”. Dlatego nasz rowerowy pomnik jest złoty, gdyż w naszej „podróży” nie jest najważniejszy cel, a najbardziej istotna jest sama droga-idea dzięki której możemy współdziałać– dodaje Agnieszka Szablikowska-Trusewicz, koordynatorka projektu.

Otwarty Pomnik Kazimierza Nowaka powstał z inicjatywy Otwartej Strefy Kultury "Włącz Łazarz", przy dofinansowaniu Miasta Poznania i wsparciu sponsorów.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

mar

11:00
Łazarz
Patroni łazarskich ulic - "Przechadzki po mieście" z przewodnikami PTTK
Zbiórka przy wejściu na Dworzec Zachodni

19:45
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Koncert muzyku pasyjnej "Mater Dolorosa" w wykonaniu Poznańskiego Chóru Kameralnego

27

mar

Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

29

mar

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

30

mar

do 02-04-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: