Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ulicą Łukaszewicza będzie jeździł autobus "45", docelowo pojedzie Kolejową - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ulicą Łukaszewicza będzie jeździł autobus "45", docelowo pojedzie Kolejową
01-04-2018 15:41   Janusz Ludwiczak
Dobra wiadomość dla mieszkańców dolnego Łazarza, którzy od lat narzekają, że mają daleko do tramwaju. Od 1 czerwca autobusy pojadą m.in. ulicami Potockiej, Łukaszewicza i Gąsiorowskich, a docelowo będą na stałe jeździć ulicą Kolejową. ZTM postanowił wydłużyć trasę linii nr 45 z Dworca Zachodniego do galerii Panorama.

Od 2013 roku wiadomo, że ulicą Kolejową ma jeździć autobus. Gotowy był nawet projekt przebudowy ulicy, w którym uwzględniono budowę zatok przystankowych. Jednak na przebudowę Kolejowej musimy jeszcze poczekać.

Od czerwca mieszkańcy dolnego Łazarza będą mogli korzystać z transportu publicznego. Zarząd Transportu Miejskiego postanowił pilatażowo wydłużyć trasę linii autobusowej nr 45 z Dworca Zachodniego do galerii Panorama z uwzględnieniem obszaru dolnego Łazarza.

– Projekt przebudowy ulicy Kolejowej przewiduje poprowadzenie linii autobusowej, jednak inwestycja ta rozpocznie się najwcześniej w 2019 roku. Otrzymujemy wiele wniosków od mieszkańców, którzy domagają się takowego połączenia. Ostatnio również Rada Osiedla Świerczewo wnioskowała o wydłużenie trasy autobusów linii nr 49 ze Świerczewa przez Górecką, Dmowskiego, Potockiej i Kolejową do Dworca Zachodniego. Dlatego zdecydowaliśmy, że od 1 czerwca testowo trasa linii nr 45 zostanie wydłużona z Dworca Zachodniego do galerii Panorama – tłumaczy Agnieszka Smogulecka, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

Autobusy linii nr 45 będą jeździć wydłużoną trasą. Z Kaczej pojadą stałą trasę, następnie przez rondo Jeziorańskiego, Wyspiańskiego i Głogowską, gdzie dojadą do Dworca Zachodniego, a następnie pojadą dalej przez Zachodnią, Głogowską, Gąsiorowskich, Kolejową, Graniczną, Łukaszewicza, Potockiej, Kolejową i Górecką do galerii handlowej Panorama. W kierunku przeciwnym trasa prowadzić będzie przez Łukaszewicza, Małeckiego i Gąsiorowskich.

N nowej trasie "45" będzie zatrzymywać się na przystankach:<

  • "Gąsiorowskich" – na ul. Gąsiorowskich, za skrzyżowaniem z Głogowską
  • "Skwer Eki z Małeki" – w kierunku Dworca Zachodniego i Kaczej na ul. Małeckiego za skrzyżowaniem z ul. Graniczną, w kierunku galerii Panorama na ul. Łukaszewicza, za skrzyżowaniem z ul. Graniczną.
  • "Mottego" – na ul. Łukaszewicza, w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 9
  • "Stablewskiego" – na ul. Łukaszewicza, w pobliżu Biedronki
  • "Kolejowa – w kierunku galerii Panorama na ul. Kolejowej przed skrzyżowaniem z ul. Hetmańską, w kierunku Dworca Zachodniego i Kaczej na ul. Góreckiej, przy biurowcu Skalar.
  • "Drużynowa" – na istniejącym przystanku linii nr 79
  • GALERIA PANORAMA – na parkingu przy galerii handlowej Panorama.

– Będzie to pilotażowa zmiana trasy linii nr 45. Chcemy, by również mieszkańcy dolnego Łazarza, szczególnie osoby starsze mogły korzystać z transportu publicznego. Po zakończeniu przebudowy ulicy Kolejowej docelowo autobusy linii 45 będą na stałe jeździć przez Gąsiorowskich i Kolejową – przekonuje Agnieszka Smogulecka z ZTM.

Jednak zastrzeżenia do planowanych zmiana ma miejska radna Lidia Dudziak, której nie podoba się, że pod jej oknami będzie jeździć autobus.

– Ulica Łukaszewicza jest zbyt wąska, ostatnio wprowadzono zmiany w parkowaniu, zabrano kilka miejsc postojowych. Mamy Biedronkę, szkołę, jest duży ruch na tej ulicy. Będę interweniowała, by ZTM poprowadził autobus 45 przez Kolejową – mówi Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania.

ZTM wyjaśnia jednak, że nie ma możliwości, by autobusy mogły jeździć na razie Kolejową.

– Ze względu na zły stan nawierzchni nie ma możliwości poprowadzenia autobusów ulicą Kolejową. Wyjątkiem będzie odcinek z nawierzchni asfaltowej, którym pojadą autobusy. Będzie tak na odcinku od Gąsiorowskich do Granicznej oraz od Potockiej do Hetmańskiej – przekuje Agnieszka Smogulecka z Zarządu Transportu Miejskiego.

Bardziej optymistyczna jest jednak Rada Osiedla Św. Łazarz, do której wielokrotnie napływały wniosek o poprawienie dostępu do komunikacji miejskiej.

– Zgłaszali się do nas mieszkańcy ulicy Kolejowej i okolicy, którzy narzekają, że do tramwaju mają nawet 800 metrów. Dla osób starszych jest to problem przejść blisko kilometr. Jak wiemy miasto planuje przebudowę ulicy Kolejowej, którą docelowo ma jeździć autobus na stałe. ZTM zapewnił nas, że poprowadzenie autobusów linii nr 45 będzie pilotażowe, jeśli projekt się nie sprawdzi autobusy wrócą na swoją dotychczasową trasę. Prowadzone mają być badania napełnienia autobusów – przekonuje Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

A wszystko wskazuje na to, że nowe połączenie może cieszyć się zainteresowaniem. Od stycznia Zarząd Transportu Miejskiego zwiększył częstotliwość "czterdziestkipiątki". W dni robocze w godzinach szczytu, między godz. 6:30 a 20:00 autobusy linii nr 45 jeżdżą co 20 minut (do tej pory było to średnio co pół godziny), o stałych godzinach, i tak np. z Dworca Zachodniego zawsze 10, 30 i 50 minut po pełnej godzinie.

Aktualizacja 02.04.2018 godz. 00:00: Powyższy tekst był żartem primaaprilisowym.
Jak widać udało się nabrać część z Państwa, o czym świadczą niektóre komentarze. Tym, którzy uwierzyli w nasz dowcip gratulujemy poczucia humoru. W przyszłym roku postaramy się wymyślić coś bardziej oryginalnego.


Komentarze (6)

26-07-2018 07:50:29
Olga
Pani radna Dudziak jest prywatnie skomunikowana i nic nie widzi poza własnym nosem! ( nawet suchych kompletnie i zagrażających życiu drzew, tuż pod Jej kuchnią) .Łukaszewicza jest tak szeroka jak Kolejowa ale asfaltowa a nie w kocich łbach. Komunikacja potrzebna jest od zaraz a nie za 2-3 lata!!!!Autobus nie musiałby skręcać na rondzie Małeckiego ale jechać Calliera!
03-04-2018 13:39:19
Lary123
Pomysł z tą zmiana nawet nie był by głupi. Może napisać by do ZTM-u z taka inicjatywą???
02-04-2018 12:51:58
Alex
Szkoda że to żart bo pomysł świetny .
01-04-2018 23:13:23
Poznaniak
Przecież to "pachnie" Prima-Aprilis.
01-04-2018 19:46:55
Wolf
No właśnie dzisiaj 1 kwietnia więc chyba nikt nie dał się na to nabrać. Zwłaszcza że rzecznik ZTM raczej w święta nie pracuje.
01-04-2018 19:10:28
tonny
Ciekawe jak ten 45 da sobie rade na Maleckiego i przy skwerze Eki z Maleki... pilatazowo do czasu remontu Kolejowej... czyli do 2025? Ale dziś 1 kwietnia...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Kwiatek dla Ewy" - koncert rozrywkowy dla Aktywnych 60+ w wykonaniu Piotra Jurkiewicza i Eugeniusza Cołty
Wstęp pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązujących

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: