Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Ardentia" w Ego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Ardentia" w Ego
26-10-2017 21:35   redakcja, Galeria Ego
W Galerii Ego, mieszczącej się w willi przy ul. Wyspiańskiego 41/3, w pobliżu Areny można oglądać wystawę "Ardentia", prezentującą najnowsze obrazy łódzkiego artysty Wojciecha Ledera. Malarz wykorzystuje w pracach motyw ognia; czasami rozświetla je zapałką, a niekiedy płomienie palą powierzchnie płócien, wydobywając nowe, wertykalne i wyraźnie zaznaczone napięcia.

W najnowszych obrazach Wojciecha Ledera pojawia się motyw ognia, który rozświetlając -jak płomień zapałki - przestrzeń obrazu, nadaje wertykalny kierunek jej doświadczania. Niekiedy płomienie "palą" całą powierzchnię płótna wprowadzając wyraźnie zaznaczone napięcia w obrazach. Artysta wprowadzając motyw ognia pragnie przede wszystkim podkreślić ikoniczny wymiar obrazów, wskazać na ich emocjonalną żarliwość – zapowiada Kazimierz Piotrowski, Galeria Ego.

Wojciech Leder urodził się w 1960 roku w Łodzi. Ukończył Wydział Malarstwa PWSSP w Łodzi (dyplom z malarstwa w Pracowni Prof. Stanisława Fijałkowskiego). Studiował także filozofię na Uniwersytecie Łódzkim. Od 2005 r. kierował pracownią Malarstwa i Rysunku w ASP w Łodzi, a od roku 2007 jest profesorem tej Uczelni, od 2016 r. profesorem zwyczajnym. Od 2017 r. kierownik Katedry Malarstwa ASP w Łodzi. Laureat Grand Prix Bielskiej Jesieni w 1997 roku, w późniejszym czasie juror tego konkursu. Wystawy indywidualne i zbiorowe m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, Atlasie Sztuki, Galerii Bon a Tirer w Nowym Jorku, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Zachęcie, CSW Znaki Czasu, Galerii Art New Media w Warszawie. Jego prace znajdują się w najważniejszych polskich kolekcjach prywatnych i państwowych, m.in.: Muzeum Sztuki w Łodzi, GK Collection. Kurator m.in. wystaw: Dekonstrukcja utopii w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi i Biografie rzeczy w Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Wystawę "Ardentia" można oglądać w Galerii Ego, przy ul. Wyspiańskiego 41/3 do 27 listopada od wtorku do piątku w godz. od 12:00 do 19:00 oraz w soboty w godz. 11:00-14:00.


Fot: Galeria Ego (2,3,4), Janusz Ludwiczak (1,5-11)

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

lut

do 28-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
"Home Decor" - Targi Wnętrz
"Specjal Days" - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
"Arena Design"

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż wystawy "Fotografie i nie tylko..."

26

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury - Armenia". Spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

06

mar

do 08-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi edukacyjne
Poznańskie targi książki
"Rybomania" - targi wędkarskie

14

mar

do 15-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: