Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W kamienicy przy Matejki powstało "Kino w bramie" z oryginalnymi fotelami dawnego kina Bałtyk - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W kamienicy przy Matejki powstało "Kino w bramie" z oryginalnymi fotelami dawnego kina Bałtyk
05-06-2017 22:54   Janusz Ludwiczak
Mieszkańcy kamienicy przy ul. Matejki 46 postanowili wspólnie się zebrać i założyć własne... kino, które działa od blisko roku. Z okazji Dni Łazarza i projektu "Łażyce" w sobotni wieczór Kino w Bramie przygotowało seans filmów krótkometrażowych - "Modlitwy Pustyni" i "Ruwenzori", poświęconych podróżnikowi Kazimierzowi Nowakowi.

Kino w Bramie działa od 5 lipca 2016 r., kiedy to wyświetlony został kultowy film "Miś" w reżyserii Stanisława Barei.

Rozmowa z Andrzejem Janowskim, jednym z pomysłodawców Kina w Bramie.

Janusz Ludwiczak, lazarz.pl: Skąd pomysł, by w bramie kamienicy przy ul. Matejki 46 otworzyć kino?
Andrzej Janowski: Tak, to wspólna, oddolna inicjatywa mieszkańców kamienicy przy ul. Matejki 46. Wszyscy się znamy, lubimy. Mamy „zielone podwórko”, jest gdzie usiąść, porozmawiać. Kiedy rok temu pojawił się pomysł na wspólne obejrzenie filmu, najpierw testowaliśmy „kino plenerowe” – projekcję na ścianie sąsiedniej oficyny. Latem było jednak za jasno, więc padł pomysł wyświetlenia filmu „pod dachem”, w bramie wjazdowej naszej secesyjnej kamienicy. Z zawieszeniem pierwszego ekranu uszytego przez moją żonę z grubego, białego płótna mocowaliśmy się dobre pół godziny. Na inaugurację kina, 5 lipca 2016 r. leciał „Miś”. Każdy siedział na tym, co przyniósł z domu. Miejsce do oglądania filmów jest nietypowe – brama, przez którą codziennie przechodzimy. A i podczas seansu zdarza się, że przez „salę kinową” wraca do domu któryś z sąsiadów z zakupami. Przy przyniesionym przez sąsiadów winie i dobrym jedzeniu film oglądało się bardzo przyjemnie. Było więc dla nas oczywiste, że na jednym seansie się nie skończy. W kolejnych tygodniach były więc następne projekcje. Wymyśliliśmy też nazwę: Kino w Bramie 46.

Macie też oryginalne fotele z kina Bałtyk, które znajdowało się w miejscu otwartego niedawno biurowca.
Tak, uznaliśmy, że warto nasze małe kino rozwinąć. Wspólnocie mieszkaniowej udało się kupić 9 foteli z 13. rzędu zlikwidowanego przed laty Kina Bałtyk. Pojechaliśmy po nie do Puszczykowa. Dzięki temu mamy na Łazarzu oryginalny kawałek kultowego, poznańskiego kina. Obecnie przymierzamy się do wymiany ekranu na bardziej profesjonalny oraz do kupna lepszego nagłośnienia. Przydałoby się też więcej krzeseł, dlatego prosimy mieszkańców, którzy mają niepotrzebne, wygodne krzesła o skontaktowanie się z nami i ich przekazanie.

Co znajdziemy w repertuarze, kiedy będą emitowane kolejne filmy i jakie?
W tym roku dzięki Łazarskim Inicjatywom Osiedlowym na część projekcji będziemy mogli zaprosić mieszkańców Łazarza. Finalizujemy rozmowy z dystrybutorem i domykamy repertuar – pojawią się dobre filmy fabularne i dokumentalne. Pierwszy jeszcze w czerwcu, kolejne co najmniej raz w miesiącu. Informacje o terminach projekcji i repertuarze będziemy podawać na naszej stronie internetowej i na naszym profilu na Facebooku. Jesteśmy tez otwarci na goszczenie u nas inicjatyw kulturalnych. Zapraszamy.


Komentarze (1)

06-06-2017 04:20:38
poznanianka
No cóż pomysł godny naśladowania.Jak czytam , to podziwiam profesjonalne przygotowanie .Otóż w kinie powinien być repertuar , który wzbudzi zainteresowanie, ale też wygodnie i miło.Jednym z moich zainteresowań jest kino.Polecam bardzo przyjażne Pałacowe,studyjne Rialto.Czego brakuje .To filmów dokumentalnych .Może Kino w Bramie 46 zainteresuje niektórych filmami dokumentalnymi i przyrodniczymi.Czemu nie Mis.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: