Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Licealiści z "Dwójki" pokazują gimnazjalistom z jakimi problemami zmagają się niewidomi - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Licealiści z "Dwójki" pokazują gimnazjalistom z jakimi problemami zmagają się niewidomi
30-04-2017 01:18   Janusz Ludwiczak
Czwórka uczniów klasy 1a z 2 LO postanowiła zorganizować kampanię społeczną "Niewidzialni - niewidomi". Licealiści pokazują gimnazjalistom jak wygląda życie osoby niewidomej i uświadamiają im z jakimi problemami borykają się na co dzień niewidomi i słabowidzący.

Julia Orłowska, Kamila Stachowiak, Zuzanna Pankowska, Filip Laskowski uczęszczają do klasy 1a II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej, szkoły, która ma wysoki poziom nauczania. Licealiści postanowili wziąć udział w olimpiadzie "Zwolnieni z teorii", bazującej na umożliwieniu młodym ludziom realizacji projektów społecznych. W ramach projektu sami przygotowali i zorganizowali kampanię społeczną "Niewidzialni - niewidomi".

Postanowiliśmy uświadamiać ludzi, z jakimi problemami borykają się na co dzień niewidomi. Poruszamy kwestie dotyczące niepełnosprawności wzroku i bycia osobą niepełnosprawną w ogóle. Jest to szeroko zakrojony problem, o którym mało się mówi. Często wypieramy go ze swojej świadomości, rozgraniczając w głowie ludzi na "zdrowych" i "chorych". Społeczeństwo nie patrzy bowiem na niepełnosprawnych przez pryzmat tego, jakimi są ludźmi - patrzy na nich przez pryzmat współczucia. Poprzez nasz projekt, chcemy pokazać naszym beneficjentom, czyli przede wszystkim młodym ludziom rzeczywistość z innej perspektywy i otworzyć ich na nowe rozwiązania. Skupiliśmy się na niewidomych i słabowidzących, jako że mamy z tym środowiskiem bliski kontakt – wyjaśnia Filip Laskowski.

Licealiści organizują, głównie w gimnazjach, ale także szkołach podstawowych i innych placówkach oświatowych warsztaty, podczas których pokazują codzienne życie niewidomych.

Gimnazjalistom chcieliśmy pokazać z jakimi problemami w życiu codziennym zmagają się osoby niewidome. Podczas organizowanych warsztatów uczestnicy mogą się przekonać jak to jest nie widzieć. Zakładamy im specjalne google, które pokazują wady wzroku. Jak to jest być niewidomym wszyscy przekonują się, gdy zawiążemy im czarną przepaską oczy i prosimy o przejście po sali z laską – mówi Julia Orłowska.

Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni odbiorem przez gimnazjalistów. Uczniowie są bardzo zaciekawieni i poruszeni problemem – dodaje Zuzanna Pankowska.

A jak licealistom z "Dwójki" udaje się pogodzić naukę z realizacją projektu?

Ta szkoła to jest część naszego dnia, to nie tylko nauka. Chcemy działać, pomagać. Udaje nam się wszystko pogodzić. Wspierają nas nauczyciele, dyrekcja – zaznacza Julia Orłowska.

Pewnego dnia jadąc autobusem spotkałyśmy pana Zbigniewa. Zaoferowaliśmy mu pomoc w odprowadzeniu na dworzec Poznań Główny. Pan Zbigniew, który jest niewidomy stwierdził, że jesteśmy fajną młodzieżą. Chciał posłuchać więcej o naszej akcji do tego stopnia, że postanowił, że pojedzie kolejnym pociągiem za 45 minut – opowiada Kamila Stachowiak.

W czwartek, 4 maja licealiści z II LO przygotowują finał projektu "Niewidzialni - niewidomi", który prowadzony jest od września.

W Instytucie Rozwoju Aktywności na ul. Jackowskiego 5/7, odbędzie się akcja organizowana przez nas - "Napisz list widzialny inaczej". Na miejscu będziemy czekać z 4 stanowiskami i tabliczkami do pisania Braillem. Zapraszamy tam grupy i koła wolontariackie, które będą miały za zadanie napisanie krótkiej sentencji dla osób niewidomych, ociemniałych i słabowidzących z Owińsk – wyjaśnia Filip Laskowski.

Działamy prężnie i radzimy sobie świetnie – jednak zawsze można nas jakoś wesprzeć. Każda możliwość współpracy, wypożyczenia sprzętu na warsztaty, czy nawet zwykła darowizna w postaci papieru braillowskiego, jest przez nas ciepło przyjmowana – podsumowuje Filip Laskowski.

Licealiści planują już teraz kontynuację projektu i poszerzenie go również o osoby niesłyszące.

ZOBACZ TAKŻE: "Przynosi to ogromną satysfakcję pomagającemu" – maturzystka z II LO została wolontariuszem roku


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

lut

do 28-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
"Home Decor" - Targi Wnętrz
"Specjal Days" - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
"Arena Design"

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż wystawy "Fotografie i nie tylko..."

26

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury - Armenia". Spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

06

mar

do 08-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi edukacyjne
Poznańskie targi książki
"Rybomania" - targi wędkarskie

14

mar

do 15-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: