Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Za blisko 9,5 mln zł przebudują Dworzec Zachodni - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Za blisko 9,5 mln zł przebudują Dworzec Zachodni
30-03-2017 12:40   Janusz Ludwiczak
Spółka PKP rozstrzygnęła przetarg na przebudowę Dworca Zachodniego. Inwestycję tą za 9,45 mln zł zrealizuje warszawska SKB SA. Remont obiektu potrwa rok, a przez ten czas pasażerowie będą mogli korzystać z dworca tymczasowego, który ma stanąć przy ul. Głogowskiej.

Dopiero za drugim razem udało się wyłonić wykonawcę przebudowy Dworca Zachodniego. W drugim przetargu Polskie Koleje Państwowe SA spośród czterech ofert wybrały tę złożoną przez SKB SA z Warszawy. Wykonawca wycenił prace na 9,45 mln z. Kolej przewidziała na modernizację obiektu 9,65 mln zł brutto.

Pierwszy przetarg na przebudowę Dworca Zachodniego PKP ogłosiły 10 stycznia. Swoją ofertę złożyły cztery firmy. Najtańszą z nich złożyła spółka SKB z Warszawy (10 858 244,32 zł), a najdroższą konsorcjum: Alstal Grupa Budowlana i AGB Budownictwo z Inowrocławia (14 525 739,22 zł). Wszystkie oferty okazały się za drogie, dlatego przetarg został ponowiony.

Spółka SKB z Warszawy wyremontowała już dworce kolejowe m.in. w Jarosławiu, Dębicy, Kutnie, Pile, Zawierciu, Radomiu i Radomsku.

W ramach inwestycji w holu zmodernizowanego Dworca Zachodniego znajdzie się poczekalnia, nowe kasy biletowe, toalety, lokale handlowe i restauracje, do której zaprojektowano bezpośrednie wyjście na zewnątrz, co umożliwi powstanie ogródków letnich.

Zaprojektowano nadbudowę budynku, renowację elewacji i rekonstrukcję pierwotnej formy rzeźby wieńczącej wejście do budynku, wykonanej z brązu. Ponadto o 2 metry podwyższony ma zostać dach dworca, a na elewacji pojawi się napis stylizowany na przełom lat 20. i 30. XX wieku.

Podczas remontu Dworca Zachodniego podróżni mają korzystać z dworca tymczasowego, który ma stanąć przy ul. Głogowskiej.

Rozpoczęcie inwestycji planowane jest jeszcze wiosną, a prace mają zakończyć się w drugiej połowie 2018 roku. Prace potrwają 51 tygodni od podpisania umowy.


Komentarze (6)

31-03-2017 14:38:12
Hania
@mk35, jak tylko mieszkam na Lazarzu, /od urodzenia a jestem wieku emerytalnym/, nie pamietam innego godla /tak to nazywam/ jaki te, ktore jest aktualnie nad drzwiami wejsciowymi. Wszyscy Lazarzanie pamietaja wlasnie takie jakie jest, wiec po co zmiany ? Te godlo/znaczek/rzezba - jak kto woli to nazwac - jest na Lazarzu od dziesiatek lat w tej wersji i jest punktem rozpoznawalnym. Skrzydla podniesione moze i byly ale to bylo bardzo dawno i nikt tego nie pamieta i nie utozsamia sie ze starym znakiem. Ciagle jakies zmiany, ciagle cos sie zmienia "naprawia" historie. Czy powrot do dawnego godla/rzezby to tez jakis wymysl kogos kto jest ciety na PRL ? Litosci ........
31-03-2017 11:02:39
Amicus
Dokładnie tak, bardzo ciekawie to wygląda i zarówno ten projekt, jak i projekty dotyczące odnowy niektórych ważnych elementów naszej dzielnicy.
31-03-2017 10:36:38
mk35
@Hania - to nie godło, a rzeźba (konkretnie koło ze skrzydłami). Skrzydła będą podniesione, ponieważ tak pierwotnie wyglądała rzeźba - polecam przejrzenie archiwalnych zdjęć.
31-03-2017 09:30:28
Brandt
Bardzo potrzebny remont. Brawo! Cała okolica zmienia się na plus. Nieopodal nowe osiedle przy Gąsiorowskich, remont rynku Łazarskiego, odświeżenie elewacji Magnolii, estetyzacja Parku Wilsona itp. Mam wrażenie, że to aktualnie najbardziej dynamicznie zmieniająca się dzielnica Poznania.
31-03-2017 09:24:25
Hania
DLACZEGO PODNIESIONO/UNIESIONO DO GORY SKRZYDLA W GODLE NAD DRZWIAMI /na rysunku/ ??? Projekt pochodzi od nie poznaniakow a od warszawiakow i inowroclawiakow, to widac, maja zgodnosc z oryginalem w blebokim powazaniu. Gdzie pani konserwator zabytkow Poznania na takie zmiany ? To sa jakies jaja ?
31-03-2017 07:06:19
x
Te drzwi to z dykty?
Aktualności
Niezapominajka
10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

16

gru

do 19-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody
Targi akcesoriów i sprzętu jeździeckiego

17

gru

do 19-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal sztuki i przedmiotów artystycznych

14

sty

do 16-01-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Polagra Premiery" - Międzynarodowe Targi Rolnicze

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: