Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zmarł Bohdan Smoleń - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zmarł Bohdan Smoleń
15-12-2016 11:51   Janusz Ludwiczak
W wieku 69 lat zmarł Bohdan Smoleń, aktor, piosenkarz, artysta kabaretowy, członek słynnego w okresie PRL kabaretu "Tey", założyciel "Fundacji Stworzenia Pana Smolenia". Przez 5 lat prowadził polonijny program "Ludzie listy piszą" w TVP Polonia. Jedną z jego najsłynniejszych ról był listonosz "Edzio" w serialu "Świat według Kiepskich". Nagrał także "Smoleniowe bajanie, czyli całkiem dorosłe bajki" – zbiór przerobionych satyrycznie bajek. Bohdan Smoleń od kilku lat ciężko chorował.

Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 r. w Bielsku-Białej. Ukończył Wydział Zootechniki na krakowskiej Akademii Rolniczej.

Był założycielem krakowskiego kabaretu Pod Budą, w którym występował w latach 1968-1977. W 1972 r. na Famie otrzymał główną nagrodę.

Za namową Zenona Laskowika przeniósł się do Poznania i występował przez 7 lat w kabarecie "Tey". Na festiwalu w Opolu w 1981 otrzymał tytuł Mister Obiektywu.

W połowie lat 80. w duecie z Krzysztofem Krawczykiem nagrał kilka humorystycznych piosenek ("Mężczyzna po czterdziestce", "Dziewczyny, które mam na myśli" do melodii przeboju Willie Nelsona i Julio Iglesiasa "To all the girls I loved before" z 1984). W 1987 wraz z Krzysztofem Jaślarem przygotował komedię antyczną "Wykopaliska", w której zagrał obok Andrzeja Zaorskiego. Współpracował również z kabaretem "Długi".

Prowadził z żoną Teresą sklep zoologiczny w Poznaniu. W 1988 r. Piotr, jeden z jego trzech synów, powiesił się. Niespełna rok później samobójstwo popełniła żona artysty. Po tych wydarzeniach wpadł w depresję i wycofał się na kilka lat z życia publicznego.

Wraz ze Sławomirem Sokołowskim oraz Aldoną Dąbrowską w latach 1995–1997 nagrał trzy humorystyczne płyty, utrzymane w stylu disco polo[6]. Piosenki te były emitowane wówczas w programie Disco Relax. Ostatni Kabaret Bohdana Smolenia ukształtował się w latach 1992–1995. W jego skład, oprócz założyciela, wchodzili: Grzegorz Rekliński, Józef Romek i Marcin Samolczyk. Z programem „Nowy Rząd – Stara Bida” odwiedzali różne miejsca w kraju i za granicą, dając występy dla każdego rodzaju publiczności.

W latach 1999–2015 występował jako listonosz Edzio w sitcomie "Świat według Kiepskich".

W 2009 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", W 2012 r. odebrał Order Ecce Homo. Dwa lata później w ramach plebiscytu "Gwiazdy Dobroczynności" odebrał wyróżnienie w kategorii "Własna działalność społeczna".

W roku 2007 r. założył fundację pod nazwą "Fundacja Stworzenia Pana Smolenia", która zajmuje się hipoterapią dla dzieci.

Bohdan Smoleń od kilku lat ciężko chorował. Przeszedł trzy wylewy. Ostatnio w lutym 2015 trafił do szpitala z powodu infekcji wirusowej i problemów z oddychaniem. Miesiąc później został ponownie hospitalizowany po tym jak doznał trzeciego wylewu, po którym został sparaliżowany i praktycznie stracił mowę i od tej pory poruszał się na wózku inwalidzkim. Od marca 2016 aktor przebywał w bydgoskim ośrodku rehabilitacyjnym dla osób po udarach. W kwietniu 2016 w szpitalu w Bydgoszczy przeszedł kolejny udar, po którym ponownie stracił mowę i doznał paraliżu. Od kilku dni przebywał w szpitalu w Poznaniu.

Bohdan Smoleń zmarł w czwartek nad ranem w wieku 69 lat.

Aktualizacja 16.12.2016: Pogrzeb Bohdana Smolenia odbędzie się we wtorek, 20 grudnia o godz. 13:00 na cmentarzu Parafii św. Antoniego Padewskiego w Przeźmierowie.


R E K L A M A

Fot: Wiki

Komentarze (3)

17-12-2016 11:56:19
Negatyw
Może wreszcie jakiś wydawca, wyda jakieś video TEY na blu rayu... (!!!).
16-12-2016 14:36:41
eka z małeki
-NIE ZAPOMNĘ!!!.To było podtrzymanie ducha w tamtych czasach,no cóż odchodzimy... .Dziwi mnie jednak brak reakcji Z.Laskowika czyżby znowu... .Przy takim nagłośnieniu brak jakiejkolwiek reakcji co najmniej dziwi ..... czyżby coś z dobrej zmiany???.CZEŚĆ TWOJEJ PAMIÉCI....BOGDANIE!!!(eka)...
15-12-2016 16:04:44
Hania
Bardzo Go lubilam, mozna bylo z Niego i Laskowika boki zrywac, w tamtych czasach to bylo naprawde COS !!!, robili satyre z rzeczy/spraw, o ktorych ludzie bali sie mowic na glos a Oni tak zdolnie i umiejetnie tworzyli swoje dialogi, ze uchodzilo Im wszystko. Smolen jako p.Pelagia /Z tylu sklepu/ super ! Czapki z glow za talent i wykonanie i za pozrywane boki ze smiechu. *RIP*
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

paź

do 17-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Sport Expo" - targi sprzętu, wyposażenia i odzieży sportowej

16

paź

do 17-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Forum Fryzjerstwa "LOOK"
Forum Kosmetyki "beautyVISION"

18

paź

18:00
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
Koncert pedagogów z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
W programie m.in.: Chopin, Prokofiew, Rachmaninow, Piazzola, Jobim i Moniuszko na jazzowo

20

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Chorwacja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: