Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ekshumacja na cmentarzu Górczyńskim - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ekshumacja na cmentarzu Górczyńskim
08-12-2016 00:19   Janusz Ludwiczak
Na cmentarzu Górczyńskim przeprowadzono ekshumację ciała ks. Aleksandra Woźnego w związku z procesem beatyfikacyjnym kapłana.

Szczątki ks. Aleksandra Woźnego zostały przeniesione z cmentarza Górczyńskiego do kościoła Jana Kantego przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Grochowskiej. Jest to kolejny etap procesu beatyfikacyjnego kapłana. Teraz przygotowywane będzie positio, czyli opis życia Sługi Bożego.

Ksiądz Aleksander Woźny urodził się 25 czerwca 1910 r. w Uzarzewie. W wieku 18 lat, po zdaniu matury wstąpił do seminarium gnieźnieńskiego, święcenia kapłańskie otrzymał w 1933 roku.

13 marca 1940 r. zostaje aresztowany i trafia do obozów w Buchenwaldzie i Dachau. W połowie 1945 r. ks. Aleksander Woźny powraca do Poznania, gdzie najpierw zostaje administratorem, a później proboszczem parafii św. Jana Kantego.

13 lutego 1950 r. zostaje aresztowany przez ówczesne władze komunistyczne za list pasterski. W więzieniu przebywał do grudnia.

Nazywany był "więźniem konfesjonału", wytrwały spowiednik. Był papieskim szambelanem honorowym, członkiem Komisji Episkopatu d.s. Duszpasterstwa Kobiet, członkiem "Consilium a vigilantia", przewodniczącym Synodalnej Komisji d.s. Apostolstwa Świeckich, referentem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, członkiem Komisji Doktryny Wiary przy Kurii. Zmarł 21 sierpnia 1983 r.

Proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym ks. prałata Aleksandra Woźnego rozpoczął się na początku 2014 roku. 18 grudnia nastąpi uroczystość wprowadzenia do kościoła Jana Kantego szczątków Sługi Bożego. Weźmie w niej udział arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu, Metropolita Poznański.


Fot: Janusz Ludwiczak, Włodzimierz Buczyński/archiwum

Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
17

sty

11:00
Cmentarz żydowski ul. Głogowska 26a
Wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów przy grobie rabina Akivy Egera - XXV Ogólnopolski Dzień Judaizmu

11:30
Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych ul. Głogowska 26 (MTP - paw. 103)
Otwarcie Izby Pamięci rabina Akivy Egera - XXV Ogólnopolski Dzień Judaizmu

18

sty

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Centralne nabożeństwo ekumeniczne z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

19

sty

18:30
Łazarz
35. sesja (zwyczajna-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: