Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Z rozświetlonych okien w Eskulapie utworzyli czerwoną wstążkę - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Z rozświetlonych okien w Eskulapie utworzyli czerwoną wstążkę
03-12-2016 00:19   Janusz Ludwiczak
Tylko w 2014 r. z powodu AIDS zmarło aż 1,2 miliona osób. O Światowym Dniu AIDS przypomnieli studenci Uniwersytetu Medycznego i Stowarzyszenia IFMSA-Poland Oddział Poznań, który tak rozświetlili okna akademika Eskulap przy ul. Przybyszewskiego, że powstała z nich czerwona wstążka.

Co roku 1 grudnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji studenci Uniwersytetu Medycznego i członkowie Stowarzyszenia IFMSA-Poland Oddział Poznań przeprowadzili akcje profilaktyczno-informacyjne. Na ulicach rozdawane były m.in. ulotki informacyjne i prezerwatywy. Ponadto w czwartkowy wieczór z rozświetlonych okien akademika Eskulap przy zbiegu ulic Przybyszewskiego i Marcelińskiej utworzona została czerwona wstążka, symbol walki z HIV i AIDS.

Szacuje się, że w całej Polsce po trzydziestu latach od wykrycia pierwszego zakażenia z HIV żyje nawet 35 tysięcy osób, a blisko co druga nie wie, że może nieświadomie zakażać. Według danych Krajowego Centrum ds. AIDS od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 sierpnia 2016 r. zakażenie HIV stwierdzono u 20 756 osób, ponad 1,3 tys. osób zmarłą na tą śmiertelną chorobę. 6187 osób zostało zakażonych w związku z używaniem narkotyków, 1512 osób - poprzez kontakt heteroseksualny, a 2889 - poprzez kontakt seksualny między mężczyznami.

Wbrew stereotypom HIV dotyczy nie tylko grup podwyższonego ryzyka, czyli narkomanów i homoseksualistów. Coraz częściej do zakażeń dochodzi przy kontaktach heteroseksualnych, stąd rosnąca liczba zakażonych kobiet. Do części zakażeń dochodzi nie tylko przy kontaktach seksualnych, ale również przy wykonywaniu tatuażu lub innych zabiegach, połączonych z naruszeniem ciągłości tkanek.

Test na HIV można bezpłatnie i anonimowo wykonać punkcie konsultacyjno-doraźnym w biurowcu Noble Tower przy ul. Dąbrowskiego 77a na Jeżycach w poniedziałki, czwartki i piątki w godz. od 16:00 do 19:00. Test na HIV polega na pobraniu próbki krwi. Po kilku dniach otrzymujemy wynik. W przypadku wyniku pozytywnego badanie jest powtarzane dokładniejszą metodą, a pacjent jest objęty pomocą psychologiczną. Leczenie pacjentów ze zdiagnozowanym HIV i chorujących na AIDS w Polsce jest całkowicie bezpłatne.


R E K L A M A

Fot: IFMSA-Poland Oddział Poznań

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
08

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
Zapisy mailowo: zapisy.klubkrag@gmail.com Uczestnicy zajęć są zobowi

09

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

10

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
„Śpiewamy przy ognisku”- Koncert z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki".

11

lip

do 12-07-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Rodzinny

12

lip

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: