Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Brukowa uliczka z 1928 roku może zostać zrewitalizowana dzięki głosom mieszkańców - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Brukowa uliczka z 1928 roku może zostać zrewitalizowana dzięki głosom mieszkańców
18-11-2016 18:07   PROMOCJA
Pomiędzy ulicą Stablewskiego a Potworowskiego znajduje się prawie 100-metrowa uliczka, która powstała w latach 1928–1929 na Powszechną Wystawę Krajową. "Łącznik", z którego korzysta codziennie wielu mieszkańców w drodze do przychodni, kościoła, "na Arenę" czy w stronę ulicy Głogowskiej ma już 87 lat i niestety nie ma w planach jego remontu. Mała uliczka z początku XX wieku ma szanse zyskać nową jezdnię z kamienia polnego i chodniki z płytek betonowych stylizowanych na lata 30. minionego wieku dzięki projektowi zgłoszonemu do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. To dzięki Państwa pomocy część miejskiego modernistycznego osiedla mieszkaniowego z 1929 roku może zostać zrewitalizowana i zyskać nowe oblicze.

W kwartale ulic: Głogowskiej, Stablewskiego, Kasprzaka i Potworowskiego znajduje się zespół dwóch zabytkowych domów urzędniczych, które powstały pod koniec lat 20. XX wieku, również na PeWuKę, czyli Powszechną Wystawę Krajową.

W okresie międzywojennym magistrat Poznania starał się zaspokoić potrzeby mieszkaniowe różnych warstw społecznych za pomocą taniego budownictwa komunalnego. Do marca 1929 r. aż 50% mieszkań oddano do dyspozycji robotnikom i drobnym rzemieślnikom, a na drugim miejscu plasowali się pod tym względem niżsi oraz średni urzędnicy i pracownicy państwowi - dla nich oddano do użytku 17% mieszkań komunalnych.

Przy ul. Stablewskiego 31,31a,33 i 33a oraz Potworowskiego 15,15a,17 i 17a znajdują się dwa okazałe budynki czynszowe, w których mieszka w sumie ponad 150 rodzin (475 osób), które zbudowane zostały w latach 1928–1929 według projektu Jerzego Tuszowskiego. Zespół jest dziełem przejściowym w życiu tego architekta, w jego drodze od architektury klasycznej do modernizmu. Elewacje wyposażone są jeszcze w pilastry (boczne charakteryzują się dominacją klasycznych podziałów pionowych). Elewacja główna zaaranżowana jest natomiast w sposób modernistyczny - tutaj dominują linie poziome.

Środkiem tego modernistycznego osiedla urzędniczego prowadzi brukowana uliczka, która jest "łącznikiem" ulic Stablewskiego, Potworowskiego i osiedla. Uliczka ta ma już 87 lat, jednak miasto nie ma swoich planach przeprowadzenia prac remontowych. "Łącznik" ma jednak szansę na rewitalizację i nowe życie, a to dzięki projektowi: "XIII.9: Remont łącznika ulic Stablewskiego, Potworowskiego, części miejskiego modernistycznego osiedla mieszkaniowego z 1929 r." zgłoszonego do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Przechodzi tędy wiele ludzi. Jest to popularny skrót w drodze do przychodni, kościoła Matki Boskiej Bolesnej, na spacer z psem do Parku Kasprowicza czy po zakupy na Rynek Łazarski i ul. Głogowską – wyjaśnia Grażyna Skowron, autorka projektu.

Ulica ta od początku lat 60. po wyburzeniu połączeń murowych budynków na przedłużeniu fasad od strony ulicy Stablewskiego i od strony ulicy Potworowskiego została otwarta i stała się drogą publiczną (powodem rozbiórki był stan grożący zawaleniem). Brak oświetlenia rozwiązali mieszkańcy przyległych budynków montując po dwie lampy drogowe na każdej z fasad. Koszty oświetlenia ponoszą wspólnoty.

Zabudowana w 1929 roku jezdnia wewnątrz osiedla przeznaczona głównie na dowóz opału itp. pod koniec II wojny światowej stała się trasą przejazdu czołgów, później ciężarówek - "wywrotek" z dowozem opału, ostatnio wielkogabarytowych śmieciarek.

Uliczka ta była wyjątkowo solidnie wykonana, skoro jeszcze istnieje. Wymaga ona jednak remontu. Ucierpiał kanał deszczowy, w części oddaje wodę do gruntu ilastego, który wyraźnie rozmięka. Cierpią fundamenty budynków. Fatalny jest stan jezdni chodników i kanalizacji deszczowej. Nasz projekt zakłada całkowitą wymianę chodników z płytek betonowych 35x35 cm w wersji przeciwpoślizgowej (wielkość zgodna z przedwojenną aranżacją), remont jezdni z kamienia polnego z odzyskaniem kamienia z rozbiórki do ponownego ułożenia, lecz poprawieniem nośności podłoża (urok starego bruku i możliwość przejazdu ciężkiej "śmieciarki") z odbudową krawężników drogowych i pozostałych detali, a także wymianę biegnącego w osi jezdni na długości 65 metrów kanału deszczowego Ø 300 oraz dwóch studzienek. Ponadto projekt zakłada urządzenie dwóch stanowisk parkingowych dla osób niepełnosprawnych po wschodniej stronie ulicy zgodnie z faktycznym zapotrzebowaniem – objaśnia Grażyna Skowron.

Uliczka ta może zostać kompleksowo wyremontowana dzięki Państwa głosom. By tak się stało należy najpóźniej do 30 listopada wejść na stronę internetową: https://pbo2017.um.poznan.pl/glosowanie i oddać głos na projekt "Remont łącznika ulic Stablewskiego, Potworowskiego, części miejskiego modernistycznego osiedla mieszkaniowego z 1929 r." pod numerem: XIII.9.

Jest to najpiękniejszy przykład modernistycznej architektury międzywojennego Poznania, dowód jak miasto potrafiło w szybkim czasie wybudować mieszkania komunalne i zaspokoić potrzeby mieszkaniowe różnych grup społecznych. Co więcej, osiedle to było budowane w trudnych czasach kryzysu, w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy były prowadzone prace związane z przygotowania do Powszechnej Wystawy Krajowej, wydarzenia porównywanego do obecnego Expo – przekonuje Grażyna Skowron.

Obecny stan jezdni, chodników i kanalizacji deszczowej mogą Państwo zobaczyć poniżej na zdjęciach. Jak widać inwestycja ta jest konieczna, nie pozwólmy, by zabytkowa uliczka do reszty popadła w ruinę .

Szanowni Mieszkańcy! Miejmy wpływ na to co dzieje się w Poznaniu i naszej najbliższej okolicy. Oddany głos przyczyni się do realizacji projektu obywatelskiego i rewitalizacji zabytkowej uliczki na Łazarzu.


Fot: Archiwum MZK (2), Janusz Ludwiczak (1,3-7), Grażyna Skowron (8-23)

ZOBACZ TAKŻE: Poznański Budżet Obywatelski - GŁOSOWANIE

Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: