Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tramwaje nie będą już się zatrzymać na przystanku "Głogowska/Hetmańska" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tramwaje nie będą już się zatrzymać na przystanku "Głogowska/Hetmańska"
27-07-2016 01:09   Janusz Ludwiczak
Od środy tramwaje nie będą już zatrzymywać się na przystanku "Głogowska/Hetmańska" przy ul. Kasprzaka. Możliwe jednak, że przystanek ten zostanie uruchomiony na stałe.

Zakończył się remont torowiska na ul. Głogowskiej przy zajezdni, na wysokości ul. Winklera. Od środy przywrócony zostanie ruch tramwajowy na Górczyn. Ulicą Głogowską od Hetmańskiej pod wiadukt Kosynierów Górczyńskich będą jeździć znów tramwaje linii nr 8 i 14. Na Górczyn dojeżdżać będzie także "osiemnastka". Tym samym zlikwidowana zostanie autobusowa komunikacja zastępcza "za tramwaj" - linia T5.

Równocześnie tramwaje nie będą już zatrzymywać się na przystanku "Głogowska/Hetmańska" przy ul. Kasprzaka. Czynny będzie on tylko dla tramwajów wyjeżdżających i zjeżdżających z zajezdni przy ul. Głogowskiej. Możliwe, że przystanek ten zostanie uruchomiony na stałe, gdyż ułatwia on nie tylko przesiadkę na autobus linii nr 79 czy 64, ale skraca drogę chociażby w rejon ul. Winklera.

Tramwaje powinny zatrzymywać się przy ul. Kasprzaka. Mamy kilka podobnych miejsc, gdzie przystanki podwójne się sprawdzają, jak np. "Kórnicka". Łatwiejszą drogę na przystanek mieliby mieszkańcy mieszkający za skrzyżowaniem od strony wschodniej. Po wejściu systemu Peka czas przejazdu nie liczy się, a przystanek podwójny kwalifikowany jest jako jeden, tak jak ma to miejsce np. na rondach – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Sensowne wydaje się wprowadzanie dodatkowych przystanków umożliwiających przesiadkę. Postój na przystanku zająłby ok. 30 sekund, nie wydłuży to znacznie czasu przejazdu. Przystanek podwójny umożliwiłbym nie tylko łatwiejszą przesiadkę na autobus linii 79, ale krótszą drogę na autobus linii nr 64 do przystanku "Chociszewskiego". W Poznaniu mamy bardzo niskie warunki ruchu pieszego. Piesi muszą długo czekać na zielone światło – wskazuje dr Michał Beim, ekspert ds. komunikacji z Instytutu Sobieskiego.

Tramwaje zatrzymujące się na przystanku już za skrzyżowaniem z ul. Głogowską powodują również znaczne wydłużenie drogi pieszych, którzy chcą dostać się w okolice ulicy Winklera, np. do Górczyńskiego Centrum Handlowego i hipermarketu E.Leclerc.

Mieszkańcy wielokrotnie zgłaszają, że są problemy z przekroczeniem ulicy Głogowskiej na odcinku między Hetmańską, a Palacza. Jest to długi odcinek. W czasie remontu wiaduktu Kosynierów Górczyńskich funkcjonowało takie przejście, które doskonale się sprawdziło. Zgłaszaliśmy Zarządowi Dróg Miejskich, by takie przejście powstało – przekonuje Maria Łazarz, Przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

Być może przystanek "Głogowska/Hetmańska" pomiędzy ulicami Kasprzaka a Głogowską zostanie uruchomiony na stałe.

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu rozważa takie rozwiązanie, obecnie trwa analiza sytuacji. Pod uwagę brane są m.in. dostępność przystanków dla pasażerów, ale także płynność ruchu. Na razie nie zapadły żadne wiążące decyzje w tej sprawie – wyjaśnia Agnieszka Smogulecka z ZTM.

Przypomnijmy, że od dziś z powodu remontu torowiska tramwaje nie będą jeździć ul. Św. Marcin i przez Pl. Wolności. Ponadto do końca sierpnia bimby nie pojadą trasą PeSTKi od Piątkowa aż do Dworca Zachodniego. Na Łazarz nie będzie dojeżdżać "piątka", za to tramwajem linii nr 18 będzie można dojechać bezpośrednio na dworzec Poznań Główny i na Półwiejską. Zmienionymi trasami pojadą tramwaje w sumie jedenastu linii (nr 5, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 i 27). Więcej informacji na ten temat w artykule: Od środy bimby wracają na Górczyn, ale przez miesiąc nie będą jeździć PeSTką.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
14

lip

16:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
3 Hawajskie spotkania na Łazarzu-plecenie długiego wieńca lei przez mieszkańców Łazarza
(obowiązują zapisy tel.604417795, e-mail:hawajski.lazarz@gmail.com)

15

lip

18:30
Park Kasprowicza (przy wejściu na pływalnię)
15. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

16

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

17

lip

18:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"W stronę słońca" - koncert w wykonaniu zespołu "Projekt Kobieta"

19

lip

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Babi Targ
w godz. 12:00-16:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: