Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

95 lat temu narodziły się Targi - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
95 lat temu narodziły się Targi
29-05-2016 23:43   Janusz Ludwiczak
28 maja 1921 r. otwarto pierwszy Targ Poznański. Były to pierwsze targi w Polsce. MTP mają już 95 lat.

Już w 1917 roku, czyli sześć lat po Wystawie Wschodnioniemieckiej narodziła się idea zorganizowania przez Polaków targów. Pomysł ten zrodził się podczas zjazdu Związku Towarzystw Kupieckich w Poznaniu. Była to organizacja skupiająca polskich kupców z Wielkopolski i Pomorza Gdańskiego. Miały to być targi międzynarodowe, zorganizowane na wzór Targów Lipskich. Rozpoczął się wyścig między Gdańskiem, Lwowem i Poznaniem. W 1920 r. jedną wystawę zorganizował Gdańsk, ale później znalazł się poza granicami, stając się Wolnym Miastem. Po wygranym przez Polaków Powstaniu Wielkopolskim zdecydowano się na organizację cyklicznych wystaw właśnie w Poznaniu.

I tak od 28 maja do 5 czerwca 1921 r. odbył się I Targ Poznański, którego inicjatorem był Edward Mazurkiewicz, radny poznański i prezes Towarzystwa Związków Kupieckich. Pomysł ten zdobył szybko poparcie Jarogniewa Drwęskiego, pierwszego prezydenta Poznania w niepodległej Polsce, mawiającego, że "które miasto pierwsze urządzi targi, to będzie je miało."

A już cztery lata później, w 1925 roku odbyły się pierwsze targi o charakterze międzynarodowym, w których uczestniczyły przedsiębiorstwa z Polski, Czechosłowacji, Francji, Jugosławii, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Szwajcarii i Szwecji.

Więcej o historii Targów pisaliśmy w naszym cyklu "Spacer po Łazarzu...": Mają 23 hektary powierzchni, ich historia sięga 1911 roku.

MTP obchody jubileuszu 95-lecia zaplanowały we wrześniu i październiku. Tymczasem Targi zapraszają do wzięcia udziału w konkursie "95 słów na 95 lat", w którym do wygrania są książki "Historie warte Poznania", karty wstępu na wszystkie targi z pasją w 2017 r. (m.in. Motor Show, Cavaliada, PGA, Rybomania, Tour Salon i inne) oraz podwójne zaproszenia na galę jubileuszą, która odbędzie się w październiku. Więcej na stronie organizatora.


Komentarze (1)

03-11-2016 12:11:39
Gość
Koncert na MTP to była żenada i same dno piosenkarki co to były za piosenkarki ja lepiej bym zaśpiewała od nich ,najlepsza była prowadząca tą gale super .
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: