Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Powstanie ulica Jarosława Ziętary? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Powstanie ulica Jarosława Ziętary?
28-05-2016 01:36   Janusz Ludwiczak
Czy niewielki fragment ulicy Marcelińskiej, na odcinku od Grunwaldzkiej do budynku Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald zostanie przemianowany na Jarosława Ziętary? Pojawił się pomysł, by ulica ta otrzymała imię zaginionego (najprawdopodobniej zamordowanego) w 1992 r. dziennikarza śledczego "Gazety Poznańskiej".

Komitet Społeczny im. Jarosława Ziętary wystąpił z wnioskiem do Rady Miasta o przemianowanie fragmentu ulicy Marcelińskiej na Jarosława Ziętary.

Wiele osób pytało mnie w ostatnich miesiącach, czy nie czas by trwale upamiętnić w Poznaniu Jarosława Ziętarę. Złożenie wniosku o ulicę jest niejako odpowiedzią na społeczne nastroje dotyczące sprawy zamordowanego dziennikarza. Proponowany jako ulica Ziętary fragment ul. Marcelińskiej to lokalizacja mająca dwa atuty. Jest bardzo bliska sprawie, bo Jarosław Ziętara został porwany w drodze do redakcji "Gazety Poznańskiej", która mieściła się w tym miejscu, A zarazem jest to lokalizacja bezkonfliktowa - na tym fragmencie Marcelińskiej nikt nie mieszka ani nie ma siedzib firm czy instytucji. Ulicę można utworzyć bardzo szybko np. na najbliższą rocznicę porwania Jarosława Ziętary czyli 1 września – wyjaśnia Krzysztof M. Kaźmierczak, dziennikarz Głosu Wielkopolskiego, przedstawiciel Komitetu Społecznego im. Jarosława Ziętary.

Jak tłumaczą pomysłodawcy "Ziętara jest uważany za jednego z prekursorów polskiego dziennikarstwa śledczego i jedną z najtragiczniejszych ofiar okresu transformacji ustrojowej Polski."

Komitet Społeczny im. Jarosława Ziętary chciałby również, by na ścianie kamienicy przy ul. Kolejowej 49 pojawiła się tablica z napisem "W tym domu mieszkał Jarosław Ziętara porwany 1 września 1992 roku. Zginął dlatego, że był dziennikarzem".

Jarosław Ziętara po raz ostatni widziany był na ul. Kolejowej, w pobliżu kamienicy, w której mieszkał. Do dziś nie wiadomo w jakich okolicznościach zaginał dziennikarz śledczy. W 1995 roku umorzono śledztwo w sprawie jego zaginięcia. Podczas ponownego śledztwa w latach 1998-1999 ustalono, że Jarosława Ziętarę porwano na zlecenie i zamordowano. Rodzice dziennikarza już nie żyją. Całymi latami lekceważono ich prośby o wznowienie i przekazanie sprawy prokuraturze spoza Poznania. Starania o to kontynuował utworzony w 2010 roku Komitet Społeczny "Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary". W efekcie ich działań w czerwcu 2011 roku wznowiono śledztwo, które obecnie prowadzi krakowska prokuratura. Do dziś jednak jest to sprawa niewyjaśniona, nie odnaleziono ciała. Jedynie byłemu senatorowi, biznesmenowi Aleksandrowi G. postawiono zarzut podżegania do zabójstwa dziennikarza.


R E K L A M A

Komentarze (5)

01-06-2016 03:19:40
poznanianka
Do krystka - Ziętara jest prawnie uznany za zamarłego, a prokuratura nie ma wątpliwości, że go zabito. To, że on żyje twierdzą tylko ludzie podejrzewani o związek z jego zamordowaniem.
31-05-2016 07:24:40
Negatyw
@ krystek: I o to chodziło wpływowym cwaniakom...
30-05-2016 13:36:15
eka z małeki
O LUDZIEEEEEEEEEEEEEEE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!>
29-05-2016 22:58:29
krystek
Tak naprawdę to do dzisiaj nawet nie wiadomo czy Ziętara nie żyje bo nie znaleziono jego zwłok.
28-05-2016 12:54:16
eka z małeki
TAK!!!POWINIEN mieć SWOJĄ ulicę-chociaż obawiam się,że wyjaśnienie całej sprawy nastąpi dopiero po śmierci ostatnich w nią zamieszanych a może nawet części z ich rodzin-tak,tak!!!.Smutne to jest i porażające !!!!!!!!!!!!!!!.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
08

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
Zapisy mailowo: zapisy.klubkrag@gmail.com Uczestnicy zajęć są zobowi

09

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

10

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
„Śpiewamy przy ognisku”- Koncert z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki".

11

lip

do 12-07-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Rodzinny

12

lip

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: