Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Mieszkali tutaj Jerzy Waldorf, Anna Jantar i Roman Wilhelmi - spacerowali śladami znanych Łazarzan - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Mieszkali tutaj Jerzy Waldorf, Anna Jantar i Roman Wilhelmi - spacerowali śladami znanych Łazarzan
24-05-2016 02:12   Janusz Ludwiczak
Okazuje się, że na Łazarzu znaczną część swojego życia spędzili m.in. piosenkarka Anna Jantar, aktor filmowy i teatralny Roman Wilhelmi, podróżnik Kazimierz Nowak czy Jerzy Waldorf - pisarz, publicysta i inicjator odnowy pomników i nagrobków na warszawskich Powązkach. Gdzie dokładnie mieszkali? Tego można się przekonać podczas spacerów w ramach wycieczki "Znani z Łazarza".

Dla niektórych Łazarz był tylko przystankiem, inni spędzili tutaj całe życie: mniej lub bardziej znani mieszkańcy Łazarza. W niedzielę członkinie stowarzyszenia Kolektyw Kąpielisko zaprosiły na spacer, podczas którego można było poznać miejsca, w których mieszkali i tworzyli znani mieszkańcy Łazarza. Bohaterami spaceru byli m.in. gospodarz domu Alternatywy 4, wokalistka nagradzana za utwór "Tyle słońca w całym mieście" czy znany popularyzator gwary poznańskiej "Wuja Cześku".

Po Łazarzu oprowadzała Aleksandra Dolczewska, pracownik biura Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Poznania, historyk sztuki, która ukończyła studia podyplomowe "Współczesne metody dokumentacji i promocji dziedzictwa kulturowego" na Uniwersytecie Wrocławskim oraz "Kreowanie przestrzeni publicznej" w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Poznaniu. Jest autorką kilkunastu artykułów na temat historii poznańskiej architektury oraz haseł do "Atlasu architektury Poznania". Została wyróżniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego złotą odznaką "Za opiekę nad zabytkami".

Nie na każdej kamienicy znajduje się tablica pamiątkowa, w której mieszkali znani mieszkańcy Łazarza. Jak wiadomo przy ul. Kasprzaka 7 mieszkała Anna Jantar. Z kolei w kamienicy przy ul. Grottgera 5 mieszkał Jerzy Waldorf. Z kolei w budynku przy zbiegu ulic Głogowskiej i Berwińskiego znaczną część swojego życia spędził Roman Wilhelmi, mieszkała tu jego cała rodzina – powiedziała Aleksandra Dolczewska.

Wycieczki odbywają się w ramach projektu "Włącz Łazarz - Otwarta Strefa Kultury".

Zależy nam na tym, by pokazać wyjątkowość Łazarza i zaprezentować bohaterów oraz wielkich ludzi, którzy tutaj mieszkali czy pracowali. Bohaterami będą także sami uczestnicy, bo być może z ich wspomnień czy łazarskich doświadczeń też czegoś ciekawego się dowiemy – tłumaczy Klaudia Lewczuk z Kolektywu Kąpielisko.

Kolejny spacer "Znani z Łazarza" w najbliższą niedzielę, 29 maja oraz 12 czerwca o godz. 12:30. Zbiórka przy wejściu do Parku Wilsona od strony ulicy Głogowskiej. Wycieczka potrwa ok. półtorej godziny.


Komentarze (1)

24-05-2016 08:03:58
M.
Przy ul. Matejki mieszkał pan, który niewątpliwie miał większy wpływ na historię Europy niż wymienieni w artykule dawni mieszkańcy Łazarza.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

lut

do 28-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
"Home Decor" - Targi Wnętrz
"Specjal Days" - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
"Arena Design"

06

mar

do 08-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi edukacyjne
Poznańskie targi książki
"Rybomania" - targi wędkarskie

14

mar

do 15-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

18

mar

do 20-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

26

mar

do 29-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Motor Show 2020" - targi motoryzacyjne
TTM - targi techniki motoryzacyjnej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: