Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Leon Tarasewicz pokazał "Światło obrazów" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Leon Tarasewicz pokazał "Światło obrazów"
15-05-2016 15:33   Janusz Ludwiczak
W wypełnionej po brzegi Galerii Ego niedaleko Areny odbył się wernisaż wystawy "Światło obrazów" Leona Tarasewicza.

Najsłynniejsze dzieło Leona Tarasewicza to z pewnością zielono-żółte, jaskrawe pasy na filarach Starego Browaru, które powstały w 2003 roku na 750-lecie lokacji miasta Poznania, wcześniej znajdowały się na filarach Opery. W piątek w Galerii Ego Leon Tarasewicz zaprezentował swoje najnowsze dzieło "Światło obrazów".

Wszyscy pędzimy, zapominamy jaki jest poranek, a jaki zachód słońca. wstajemy o 9, kładziemy się o północy, nie ma odległości. Nie dostrzegamy już barw i kolorów – powiedział podczas wernisażu Leon Tarasewicz.

Leon Tarasewicz ma 59 lat, urodził się Waliłach na Podlasiu, pochodzi z Białorusi. Jest absolwentem Liceum Plastycznego w Supraślu i Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie wykłada przestrzeń malarską na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii. Współpracuje z warszawską Galerią Foksal. W 2008 roku został ambasadorem Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. Jest wielbicielem ptaków, hoduje kury, gołębie i bażanty. W 2005 roku został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a sześć lat później Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Otrzymał także: Paszport "Polityki" (2000), Nagrodę im. Jana Cybisa (1998) oraz Nagrodę Fundacji Zofii i Jerzego Nowosielskich, a także Wielką Nagrodę Fundacji Kultury za rok 2006 za konsekwentne rzucanie wyzwania zarówno tradycyjnemu rozumieniu malarstwa, jak i wszelkim konwencjom rozumienia sztuki. W 2014 otrzymał Perłę Honorową Polskiej Gospodarki (w kategorii kultura), przyznawaną przez redakcję "Polish Market".

Twórczość Leona Tarasewicza zmienia się w poszukiwaniu nowych form wyrazu, które stają się częścią dyskusji o tym, w jaki sposób sztuka opisuje współczesny świat i w jaki sposób świat ten przekracza, odnosząc się do tego co transcendentne, niezrozumiałe, i niewyrażalne. Eksperymentując z bardzo różnymi malarskimi mediami, formami i narzędziami artysta sięgnął po światło, które paradoksalnie mimo swojej pozornej niematerialności jest najbardziej podstawowym tworzywem malarskim. Malarstwo Tarasewicza było zawsze medium „gorącym”, ekspresyjnym, związanym z gestem i materią – objaśnia Marek Wasilewski.

W swoich nowych projektach zwraca się on w stronę mediów pozbawionych śladu ludzkiego dotyku, to prace konceptualne, w których przypadek i intuicja nie ujawnią się już w postaci malarskiego „wypadku”. Choć pojęcie „światła obrazu” kojarzy się za sprawą Rolanda Barthesa z fotografią, na tej wystawie użycie tego terminu w jego zredukowanej dosłowności będzie jak najbardziej zasadne. Światło jest promieniowaniem elektromagnetycznym, które odbieramy przy pomocy zmysłu wzroku, dzięki niemu dociera do nas około 80% informacji, których potrzebujemy by funkcjonować w taki sposób w jaki ukształtowała nas ewolucja. Artysta staje po stronie niematerialności obrazu, pokazując nam, że obraz nie jest tylko estetycznym faktem ale przede wszystkim domeną doświadczenia estetycznego, które powstaje w określonej sytuacji. Prowokując pytanie o to, czy to jeszcze, już jest obraz, skłania do zastanawiania się nad naturą obrazu, do myślenia o tym czym jest obraz. Postrzeganie świetlnych obiektów malarskich pokazywanych w galerii Ego uzależnione jest od wielu czynników: pory dnia, fizycznego umiejscowienia widza wobec pracy, indywidualnych zdolności wzrokowych a także jak to znakomicie wskazuje Huberman odnalezienie się wewnątrz dylematu pomiędzy wiedzą a widzeniem. Im dłużej patrzymy i myślimy o tych pracach, tym więcej w nich dostrzegamy, ich plastikowa powierzchnia rozpływa się przed naszymi oczami i ujawnia kolejne warstwy i odbicia. W jaki sposób to co wiemy wpływa na to co widzimy, w jaki sposób to co widzimy wpływa na to co wiemy? Prace Tarasewicza są ekranami, z których emanuje świetlna przestrzeń i jednocześnie lustrami, w których odbijają się nasze myśli – dodaje Marek Wasilewski.

Wystawę "Światło obrazów" Leona Tarasewicza można oglądać do 30 czerwca w Galerii Ego przy ul. Wyspiańskiego 41/3 od wtorku do piątku w godz. od 12:00 do 19:00 oraz w soboty od 11:00 do 14:00.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
20

wrz

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"O rogalach Świętomarcińskich"- Spektakl muzyczny dla dzieci w wykonaniu Teatru Mozaika

21

wrz

do 23-09-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi stomatologiczne "Cede"

do 22-09-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

Skwer Eki z Małeki (Małeckiego/Łukaszewicza/Graniczna)
"Psy psom" - rzeźba psów dla psów
w godz. 12:00-16:00

Skwer Eki z Małeki (Małeckiego/Łukaszewicza/Graniczna)
Park(ing) Day Poznań 2019

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: