Najsłynniejsze dzieło Leona Tarasewicza to z pewnością zielono-żółte, jaskrawe pasy na filarach Starego Browaru, które powstały w 2003 roku na 750-lecie lokacji miasta Poznania, wcześniej znajdowały się na filarach Opery. W piątek w Galerii Ego Leon Tarasewicz zaprezentował swoje najnowsze dzieło "Światło obrazów".
Wszyscy pędzimy, zapominamy jaki jest poranek, a jaki zachód słońca. wstajemy o 9, kładziemy się o północy, nie ma odległości. Nie dostrzegamy już barw i kolorów – powiedział podczas wernisażu Leon Tarasewicz.
Leon Tarasewicz ma 59 lat, urodził się Waliłach na Podlasiu, pochodzi z Białorusi. Jest absolwentem Liceum Plastycznego w Supraślu i Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie wykłada przestrzeń malarską na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii. Współpracuje z warszawską Galerią Foksal. W 2008 roku został ambasadorem Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. Jest wielbicielem ptaków, hoduje kury, gołębie i bażanty. W 2005 roku został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a sześć lat później Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Otrzymał także: Paszport "Polityki" (2000), Nagrodę im. Jana Cybisa (1998) oraz Nagrodę Fundacji Zofii i Jerzego Nowosielskich, a także Wielką Nagrodę Fundacji Kultury za rok 2006 za konsekwentne rzucanie wyzwania zarówno tradycyjnemu rozumieniu malarstwa, jak i wszelkim konwencjom rozumienia sztuki. W 2014 otrzymał Perłę Honorową Polskiej Gospodarki (w kategorii kultura), przyznawaną przez redakcję "Polish Market".
Twórczość Leona Tarasewicza zmienia się w poszukiwaniu nowych form wyrazu, które stają się częścią dyskusji o tym, w jaki sposób sztuka opisuje współczesny świat i w jaki sposób świat ten przekracza, odnosząc się do tego co transcendentne, niezrozumiałe, i niewyrażalne. Eksperymentując z bardzo różnymi malarskimi mediami, formami i narzędziami artysta sięgnął po światło, które paradoksalnie mimo swojej pozornej niematerialności jest najbardziej podstawowym tworzywem malarskim. Malarstwo Tarasewicza było zawsze medium „gorącym”, ekspresyjnym, związanym z gestem i materią – objaśnia Marek Wasilewski.
W swoich nowych projektach zwraca się on w stronę mediów pozbawionych śladu ludzkiego dotyku, to prace konceptualne, w których przypadek i intuicja nie ujawnią się już w postaci malarskiego „wypadku”. Choć pojęcie „światła obrazu” kojarzy się za sprawą Rolanda Barthesa z fotografią, na tej wystawie użycie tego terminu w jego zredukowanej dosłowności będzie jak najbardziej zasadne. Światło jest promieniowaniem elektromagnetycznym, które odbieramy przy pomocy zmysłu wzroku, dzięki niemu dociera do nas około 80% informacji, których potrzebujemy by funkcjonować w taki sposób w jaki ukształtowała nas ewolucja. Artysta staje po stronie niematerialności obrazu, pokazując nam, że obraz nie jest tylko estetycznym faktem ale przede wszystkim domeną doświadczenia estetycznego, które powstaje w określonej sytuacji. Prowokując pytanie o to, czy to jeszcze, już jest obraz, skłania do zastanawiania się nad naturą obrazu, do myślenia o tym czym jest obraz. Postrzeganie świetlnych obiektów malarskich pokazywanych w galerii Ego uzależnione jest od wielu czynników: pory dnia, fizycznego umiejscowienia widza wobec pracy, indywidualnych zdolności wzrokowych a także jak to znakomicie wskazuje Huberman odnalezienie się wewnątrz dylematu pomiędzy wiedzą a widzeniem. Im dłużej patrzymy i myślimy o tych pracach, tym więcej w nich dostrzegamy, ich plastikowa powierzchnia rozpływa się przed naszymi oczami i ujawnia kolejne warstwy i odbicia. W jaki sposób to co wiemy wpływa na to co widzimy, w jaki sposób to co widzimy wpływa na to co wiemy? Prace Tarasewicza są ekranami, z których emanuje świetlna przestrzeń i jednocześnie lustrami, w których odbijają się nasze myśli – dodaje Marek Wasilewski.
Wystawę "Światło obrazów" Leona Tarasewicza można oglądać do 30 czerwca w Galerii Ego przy ul. Wyspiańskiego 41/3 od wtorku do piątku w godz. od 12:00 do 19:00 oraz w soboty od 11:00 do 14:00.
Fot: Janusz Ludwiczak
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Czołowe zderzenie samochodów na skrzyżowaniu Arciszewskiego/Reymonta/Grochowska
(23-01-2025 09:23)
· Już od ponad 60 lat obchodzimy Dzień Babci
(21-01-2025 18:10)
· Wybieramy najważniejsze wydarzenie minionego roku {PLEBISCYT Z NAGRODAMI}
(21-01-2025 08:16)
· Matejki zamknięta! Autobusy "164" kursują objazdem przez Rondo Jeziorańskiego
(20-01-2025 14:47)
· 64-letni mężczyzna zmarł na Moście Dworcowym
(20-01-2025 14:18)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Już od ponad 60 lat obchodzimy Dzień Babci
(21-01-2025 18:10)
Niezapominajka |
sty
18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Tydzień Modlitwo Jedność Chrześcijan - nabożeństwo centralne, kazanie wygłosi abp. Stanisław Gądecki
sty
do 25-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Agro Premiery
sty
Polska * Poznań * Łazarz
33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - "dla onkologii i hematologii dziecięcej"
11:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
"Barwy organów Poznania" - koncert w wykonaniu Koła Artystyczno-Naukowego Organistów Akademii Muzycznej w Poznaniu
- w programie m.in. J.S. Bach czy F. Mendelsshon
lut
18:00
I Liceum Ogólnokształcące ul. Bukowska 16
TEDxMarcinekSchool
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: