Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Historia kamienicy piętro po piętrze - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Historia kamienicy piętro po piętrze
18-10-2015 21:42   Janusz Ludwiczak
Mieszkańcy ponad stuletniej kamienicy przy ul. Karwowskiego 24 na klatce schodowej zamieścili stare zdjęcia przedstawiające zarówno historię budynku jak i jego lokatorów.

Kamienica przy zbiegu ulic Karwowskiego i Łukaszewicza. Powstała w latach 1911-1913 roku dla niemieckich urzędników urzędników Deutscher Beamter-Wohnugs-Bau-Verein (DBWBV) według projektu Josepha Leimbacha. Po I wojnie światowej kamienica ta podobnie jak sąsiednie stały się własnością Uniwersytetu Poznańskiego.

Historię ponad stuletniej kamienicy postanowił przedstawić Maciej Gabriel, który wspólnie z sąsiadami udostępnił i zamieścił na klatce schodowej zdjęcia rodzinne jak i fotografie kamienicy z różnych lat. Na ostatnim, trzecim piętrze można zobaczyć zdjęcia współczesne budynku, po jego remoncie, pół piętra niżej wiszą fotografie przedstawiające remont chodnika w 2008 roku. Zabytkową kostkę zastąpiły płyty pozbrukowe. Krążyły nawet słuchy, że robotnicy bezprawnie sprzedają bruk. Kostka ta miała trafić do magazynu Zarządu Dróg Miejskich, a docelowo w okolice Starego Rynku, m. in. na ul. Stawną i Szewską.

Im piętro niżej tym zdjęcia są coraz starsze. I tak na drugim - fotografie z lat 70. i 80, na pierwszym - te z lat 50 i 60. Natomiast na samym parterze wystawione zostały zdjęcia ze zbiorów rodzinnych. Jest również wyciąg z kroniki adresowej miasta Poznania z lat 1934 roku, która informuje o lokatorach, którzy tutaj mieszkali. Jest również tabliczka z nazwą ulicy.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów naszych rodzinnych moich, jak i sąsiadów, którzy chętnie postanowili udostępnić fotografie i spodobał im się pomysł. Mamy zdjęcia z lat 20., 40., 50., 60., 70. i 80. Z pokolenie na pokolenie mieszkają cztery rodziny. Najstarsza lokatorka ma 91 lat. Pod "siódemką" mieszkają państwo Cofta, w ich rodzinie był Powstaniec Wielkopolski. Powstańców Wielkopolskich mieliśmy dwóch - był nim również pan Feliks Tomaszewski – mówi Maciej Gabriel.

W naszej kamienicy mieszkali zarówno urzędnicy, bankowcy jak i kolejarze, w tym kilku maszynistów. Pamiętam, jak jeszcze w latach 80. przy naszej kamienicy były latarnie gazowe. Kiedyś to było większe życie towarzyskie. Grało się w palanta, przychodziło na podwórka z dwieście osób – dodaje Maciej Gabriel.

Mieszkańcy kamienicy przy Karwowskiego w najbliższym czasie planują zrobić zbiorowe zdjęcie, które pojawi się w miejscu honorowym.


R E K L A M A

Komentarze (4)

19-10-2015 19:07:55
magdalena
Wspaniale! Zazdroszczę tak pięknej i bogatej treściowo klatki schodowej!
19-10-2015 13:15:55
De.
Świetny pomysł.
19-10-2015 12:20:56
Ostatni normalny
Wspaniała inicjatywa. Pochwalam, popieram i gratuluję. Taka "akcja" dużo bardziej do mnie przemawia niż dziwactwa odstawiane w Hortexie.
19-10-2015 10:06:27
katka
super sprawa ale to trzeba mieć dobrych lokatorów
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: