Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kryptolog "Enigmy" mieszkał przy Matejki - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kryptolog "Enigmy" mieszkał przy Matejki
23-12-2012 01:10   Janusz Ludwiczak
80 lat temu poznańscy matematycy złamali tajemnice niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Jeden z kryptologów prof. Henryk Zygalski mieszkał w kamienicy przy ul. Matejki.

Równo 80 lat temu, w grudniu 1932 roku trzech poznańskich matematyków - Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski złamali zasadę działania niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Ta niemiecka przenośna, elektromechaniczna maszyna szyfrująca oparta na zasadzie obracających się wirników, opracowana przez Artura Scherbiusa była używana od lat 20. XX wieku. Podczas II wojny światowej Enigma była wykorzystywana przez siły zbrojne, wywiadowcze i państwowe.

Jeden z kryptologów, prof. Henryk Zygalski mieszkał na Łazarzu, w willi przy ul. Matejki 32, jednak przez krótki okres, gdyż później przeprowadził się do mieszkania przy ul. Mielżyńskiego.

Prof. Henryk Zygalski urodził się 15 lipca 1908 roku w Poznaniu. Był absolwentem Gimnazjum św. Marii Magdaleny. Ukończył Uniwersytet Poznański, w którym również pracował. Był wynalazcą koncepcji tzw. płacht Zygalskiego, bardzo pracochłonnych w wykonaniu perforowanych arkuszy, pomagajacych w ustaleniu kolejności wirników kodujących Enigmy. Ekspozycja płacht Zygalskiego znajduje się w brytyjskim muzeum w Bletchley Park. Po zakończeniu II wojny światowej prof. Henryk Zygalski pozostał w Wielkiej Brytanii, gdzie uczył matematyki w prowincjonalnej szkole. Zmarł 30 sierpnia 1978 r. w Liss, pochowany został w Londynie. Otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Polskiego na Obczyźnie. 21 lutego 2000 r. został pośmiertnie odznaczony "w uznaniu wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej" przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

wrz

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Łazarski pieróg - warsztaty kulinarne dla rodzin z dziećmi
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com

30

wrz

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Uwertury i Suity
wstęp wolny

01

paź

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Bianco e nero
wstęp wolny

02

paź

do 04-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Smaki Regionów
Jesienny Targ Ogrodniczy (02-03.10.)

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Da Camera
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: