Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Mędrcy świata monarchowie... - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Mędrcy świata monarchowie...
06-01-2012 00:50   Janusz Ludwiczak
Już po raz drugi Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy. Tego dnia księża święcą kadzidła i kredy, którymi później wierni zdobią drzwi oznaczając je napisem "K+M+B=2012".

Trzech Króli to inaczej uroczystość Objawienia Pańskiego. Jest to święto chrześcijańskie, które upamiętnia oddających pokłon trzech Mędrców ze Wschodu.

Biblia co prawda nie wymienia ich imion, ale w zachodnim chrześcijaństwie popularny jest pogląd, iż ich imiona to Kacper, Melchior i Baltazar. Stara legenda mówi, że jeden z nich był nawet murzynem. Imiona Mędrców znaczą: Kacper, z perskiego gizbar - skarbnik; Melchior, z hebrajskiego melki-or - Bóg jest moją światłością oraz Baltazar, grecka forma semickiego Belszassar - niech będzie zachowany przy życiu. Trzej Królowie są patronami Kolonii, podróżujących i pielgrzymów, kuśnierzy i producentów kart do gry; bronią przed niepogodą, wzywani są podczas padaczki.

Tego dnia w kościołach święcona jest mirra, kadziło i kreda, a wierni dekorują swoje drwi napisem "K+M+B=2012". Jednak wbrew obiegowej opinii nie są to imiona Trzech Króli. Litery te pochodzą od pierwszych liter: C+M+B - łacińskiego zdania Christus Mansionem Benedicat, co znaczy Niech Chrystus błogosławi ten dom lub Christus Multorum Benefactor (Chrystus Dobroczyńcą Wielu).

Ze świętem Trzech Króli związany jest także świecki zwyczaj przepowiadania pogody w rozpoczynającym się roku na podstawie aury panującej w ciągu 12 dni dzielących Boże Narodzenie od Trzech Króli. Owe 12 dni symbolizuje 12 miesięcy nowego roku.

Natomiast prawosławni i wierni wschodnich obrządów, w tym grekokatolicy i staroobrzędowcy obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia. Posługują się oni bowiem kalendarzem juliańskim. W Cerkwi Boże Narodzenie trwa aż trzy dni, gdyż ma to podkreślić udział Świętej Trójcy w dziele zbawienia. Narodzenie Pańskie wierni obrządku prawosławnego, grekokatolickiego i staroobrzędowego poprzedzają czterdziestodniowym postem, który bardzo ściśle przestrzegany jest na pięć dni przed Wigilią, a w samym dniu Wigilii aż do wieczerzy obowiązuje post ścisły.

W całej Polsce Boże Narodzenie obchodzić będzie około 600 tysięcy wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, głównie z Białostocczyzny i wschodnich województw.

Poznańscy prawosławni obchodzą Boże Narodzenie podwójnie. Najpierw razem z katolikami pod koniec grudnia i także teraz. Uczestniczą oni w nabożeństwach odprawianych przez dwanaście dni w Cerkwi Św. Mikołaja przy ulicy Marcelińskiej 20, pochodzącej z początku XX wieku. Poznańska parafia prawosławna liczy ponad 300 wiernych.

Od zeszłego roku święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy. 6 stycznia obowiązuje też zakaz handlu, które obejmuje najważniejsze święta państwowe i kościelne (Nowy Rok, święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia, Zielone Świątki, Boże Ciało, 1 i 3 maja, 15 sierpnia, Wszystkich Świętych oraz Święto Niepodległości). Handlować mogą jedynie właściciele sklepów i ich rodziny lub osoby nie zatrudnione na etat. Zakaz handlu nie dotyczy też stacji benzynowych.

Msze święte w Trzech Króli, w łazarskich świątyniach:
Kościół Matki Boskiej Bolesnej, ul.Głogowska 97 - jak w niedzielę: 7:00, 8:00, 9:30, 11:00, 11:00 w kaplicy dla dzieci, 12:15, 15:00 i 19:00.
Kościół Chrystusa Sługi, ul.Palacza 7 - 8:00, 9:30, 11:00, 12:15, 18:00. Nie ma mszy o 20:00.
Kościół Św.Anny, ul.Matejki/Limanowskiego 13 - 7:30, 9:30, 11:00, 12:30, 18:00, 20:00.
Kościół Michała Archanioła, ul.Stolarska 7 - 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 15:00, 18:00. Nie ma mszy o 10:00 dla dzieci i młodzieży w kościele dolnym.
Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luteranie), ul. Obozowa 5 - godz. 10:00 (Święto Epifanii - Nabożeństwo Słowa Bożego)


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
08

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
Zapisy mailowo: zapisy.klubkrag@gmail.com Uczestnicy zajęć są zobowi

09

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

10

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
„Śpiewamy przy ognisku”- Koncert z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki".

11

lip

do 12-07-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Rodzinny

12

lip

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: