Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Plakaty i banery wyborcze zalały Łazarz. Uchwała krajobrazowa nie pomogła - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Plakaty i banery wyborcze zalały Łazarz. Uchwała krajobrazowa nie pomogła
13-10-2023 23:26   Janusz Ludwiczak
Na ogrodzeniach opuszczonych budynków, płotach ogródków działkowych, wokół placów budowy pojawiły się plakaty i banery kandydatów różnych list wyborczych. Uporządkowanie przestrzeni miała zapobiec uchwała krajobrazowa.

Na początku sierpnia weszła w życie uchwała krajobrazowa, która miała wprowadzić zasady dotyczące umieszczania reklam i nośników reklamowych w mieście.

Jednak okazuje się, że uchwała krajobrazowa jako akt prawa miejscowego nie może regulować kwestii umieszczania reklam kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu w przestrzeni publicznej. Przepisy, które to określają, znajdują się w przyjętym przez parlament Kodeksie wyborczym.

– W hierarchii aktów prawnych kodeks wyborczy stoi ponad zapisami aktu prawa miejscowego, jakim jest uchwała krajobrazowa, dlatego nie może ona zakazywać albo ograniczać wywieszania plakatów przez komitety wyborcze – wyjaśnia Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania.

Uporządkowanie w kwestii umieszczenia plakatów wyborczych miały pomóc wyznaczone strefy i specjalne nośniki. Jeden z nich pojawił się na ulicy Głogowskiej przy wejściu głównym do Parku Wilsona.

Jednak reklamy wyborcze mogę pojawić się na prywatnych terenach, takich jak ogródki działkowe czy tereny spółdzielni mieszkaniowych.

Zgodnie z kodeksem wyborczym plakaty kandydatów i hasła mogą zostać powieszone m.in. na ścianach budynków, latarniach czy ogrodzeniach, ale wyłącznie po uzyskaniu zgody zarządcy obiektu.

Ważne przepisy przypominają też policjanci.

"Zgodnie z art. 108 Kodeksu Wyborczego zabrania się prowadzenia agitacji wyborczej na terenie urzędów administracji rządowej, administracji samorządu terytorialnego, sądów, zakładów pracy w sposób i formach zakłócających normalne funkcjonowanie. Zakaz ten obowiązuje także na terenie jednostek wojskowych i innych jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz oddziałów obrony cywilnej, a także skoszarowanych jednostek podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych" – informują funkcjonariusze.

Plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej pełnomocnicy wyborczy są zobowiązani usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów.


Fot: Janusz Ludwiczak

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"

27

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

03

paź

do 06-10-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi kamperów, przyczep kempingowych i sprzętu biwakowego
Targi sprzętu pływającego i sportów wodnych

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: