Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Blubry o fyrtlu łazarskim - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Blubry o fyrtlu łazarskim
29-05-2023 16:02   Janusz Ludwiczak
Izbę pamięci Akivy Egera i miejsce pochówku rabina można było zobaczyć podczas piątkowego spaceru po Łazarzu, po którym oprowadzała historyk sztuki Danuta Horoszko z Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych.

W trakcie piątkowego spaceru po Łazarzu można było zobaczyć m.in. otwartą w 2021 r. Izbę Pamięci Akivy Egera, która znajduje się w budynku Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych przy ul. Głogowskiej 26, dokładnie w miejscu pochówku Rabina. Została ona zaprojektowana przez prof. Eugeniusza Matejkę i jest wyobrażeniem XIX-wiecznego pokoju do studiowania Tory.

W centralnym punkcie Sali znajduje się drewniany stół otoczony krzesłami. Jedno z nich jest czarne, co ma wyobrażać miejsce nauczyciela.

Co ciekawe na podłodze Izby Pamięci wysypany jest kamień, który symbolizuje znajdujący się pod budynkiem cmentarz żydowski. Zaś ściany pomieszczenia są w kolorze oliwkowym, który jest barwą Jerozolimy. Na jednej z nich powieszona została Gwiazda Dawida, będąca symbolem żydowskiej społeczności.

W wejściu do Izby Pamięci Akivy Egera znajduje się brama pomalowana w biało-czarne pasy, co ma symbolizować Tałes, czyli element żydowskiego stroju modlitewnego.

W trakcie piątkowego spaceru po Łazarzu, po którym oprowadzała historyk sztuki Danuta Horoszko z Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych można było zobaczyć również symboliczne miejsce spoczynku poznańskiego rabina żydowskiego, a także poznać historię sołtysówki, posłuchać opowieści o ważnych budynkach i wydarzeniach, jakie miały miejsce na Łazarzu.

Przewodnik opowiadała również dlaczego Poznań otoczony był murami i dlaczego do stolicy Wielkopolski ściągnęli bambrzy.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: