Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

47:42 dla Nankin. Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie nie odbędą się w Poznaniu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
47:42 dla Nankin. Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie nie odbędą się w Poznaniu
11-02-2010 10:11   Janusz Ludwiczak
Nie w Poznaniu, a w 7,5-milionowym mieście Nankin w Chinach odbędą się II Międzynarodowe Igrzyska Olimpijskie. Zabrakło nam dosłownie trzech głosów. Jak się okazuje Nankin dysponował o wiele większym budżecie na organizację imprezy niż Poznań.

Dosłownie trzech głosów zabrakło, aby Poznań był gospodarzem II Międzynarodowych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w 2014 roku. Decyzją 47 głosów członków Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego jako organizatora młodzieżowej olimpiady wybrano ponad 7,5-milionowe miast Nankin w Chinach. Za zorganizowaniem młodzieżowej olimpiady w Poznaniu były 42 osoby.

"Emocje były ogromne, a zwycięstwo nigdy nie było tak blisko. Zabrakło kilku głosów, by to Poznań był gospodarzem olimpiady młodzieży. Po znakomitej prezentacji Poznania nadzieje były ogromne. Niestety, nie udało się." - powiedział tuż po głosowaniu Prezydent Ryszard Grobelny.

Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie miały być szansą dla małych miast, jednak zadecydował jak zwykle gwarancje finansowe. Nankin planował przeznaczyć na młodzieżowe igrzyska 117 milionów dolarów. Poznań prawie połowę mniej - 80 milionów dolarów, przy czym początkowo chciał przeznaczyć tylko 65 mln $. Po uwagach zgłoszonych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski kwota ta została zwiększona o 15 mln $.

Pomysł powstania Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich pojawił się po raz pierwszy w 2001 roku, a jego twórcą był Jacques Rogge. Sześć lat później, 6 lipca 2007 roku członkowie MKOL, na 119 sesji w Gwatemali, potwierdzili organizację młodzieżowej wersji igrzysk olimpijskich. Zawody odbywać będą się w cyklu czteroletnim, począwszy od roku 2010 (igrzyska letnie) i 2012 (igrzyska zimowe). MKOL przykazał by w zawodach letnich mogło brać udział maksymalnie 3500 osób, a w zimowych 970. W sumie w programie młodzieżowej olimpiady ma znaleźć się 26 dyscyplin.

Niestety nie udało się. Gdyby igrzyska odbyły się w Poznaniu, wtedy do miasta przyjechałoby kilka tysięcy sportowców i kibiców. Zawody odbywałyby się m.in. na Malcie, Golęcinie, a aż 10 dyscyplin rozegranych zostałoby w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich.

II Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w 2014 roku w mieście Nankin, położonym w chińskiej prowincji Jiangsu, nad rzeką Jangcy. Miasto liczy ponad 7,5 mln mieszkańców.


Komentarze (5)

11-02-2010 10:51:06
max
Chyba teraz już rozumiecie, dlaczego wygrały Chiny, a nie Poznań. Z czym do ludzi...
10-02-2010 23:03:37
kibic
Nic się nie stało, Poznań nic się nie stało. Już za 4 lata, już za 4 lata Poznań znów...
10-02-2010 22:39:33
madzia
A może Poznań jest po prostu za biedny. Chociaż 42:47 - różnica 5 głosów i tak sporo. Prawda jest taka, że nie byłoby na stać na te igrzyska. Zamiast robić olimpiadę, denny festiwal Rock in Rio może by tak w końcu wybudować tramwaj na Naramowice na przykład. Ja się dziwie, że Pan Grobelny nie chce nawet tramwaju do siebie, no ale cóż Nowo Naramowicka to priorytet, bo dupcie trzeba wozić wygodnie, a nei tam w korkach i zapchaną Naramowicką. O kolei na lotnisku i wielu innych inwestycjach nie będę już wspominała. Ja tam uważam, bardzo dobrze. Z resztą sam Pekin pokazał już co potrafi zrobić z olimpiadą. Dobrze, że Poznań przegrał.
10-02-2010 22:24:03
rozsądny obywatel
Z czym do ludźmi. Widzieliście chociażby na Wikipedii jak wygląda Nankin? Polska w porównaniu do Nanjing to ósmy świat. Przynajmniej Poznań zaoszczędzi sobie wstydu. Już wystarczające rumieńce Grobelny i jego ludzie powinni mieć na EURO2012.
10-02-2010 22:12:02
max
To było do przewidzenia. Chyba już czas najwyższy na nowe władze miasta.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

sie

do 20-08-2022
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni z występem artystycznym zespołu DuetWhiteNight i pokazem świetlnym
w godz. 20:00-2:00

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

21

sie

Park Wilsona Muszla Koncertowa
XVI Światowe Spotkania z Kulturą Romską

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: