Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Punkt recepcyjny został przeniesiony. W Poznaniu może przebywać ok. 40 tys. uchodźców - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Punkt recepcyjny został przeniesiony. W Poznaniu może przebywać ok. 40 tys. uchodźców
23-03-2022 00:42   Janusz Ludwiczak
Punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy uciekających przed wojną został przeniesiony z Holu Wschodniego (Głównego) MTP do pawilonu nr 2, naprzeciwko Dworca Zachodniego. Szacuje się, że w samym Poznaniu przebywa ok. 40 tysięcy uchodźców, a do Wielkopolski przyjechało nawet 100 tysięcy osób.

28 lutego w Holu Wschodnim MTP (wejście główne) został otwarty punkt recepcyjny, w którym pomoc znajdą uchodźcy z Ukrainy. Odpowiednie służby zapewniają osobom uciekającym przed wojną ciepły posiłek, napoje, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na wypoczynek. Od poniedziałku znajduje się on w pawilonie nr 2 naprzeciwko Dworca Zachodniego.

– Zaledwie 28 lutego otwieraliśmy wspólnie punkt recepcyjny w znajdującym się nieopodal Holu Wschodnim. Od tego czasu przez ten punkt recepcyjny przewinęło się kilkanaście tysięcy osób. Skala przyjęć uchodźców z Ukrainy w punkcie spowodowała, że wraz z Grupą MTP myśleliśmy o nowym rozwiązaniu, tak aby wszystkie osoby przybywające do Poznania zostały godnie przyjęte – powiedział wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Na miejscu odpowiednie służby dbają o to, żeby osoby przybywające z Ukrainy otrzymały informacje na temat pobytu w Polsce. Jest też miejsce na zregenerowanie sił po długiej podróży. Zorganizowany na terenie hali punkt medyczny zapewnia też podstawową opiekę.

W poszczególnych punktach ulokowanych w przedniej części hali nr 2 uchodźcy dowiedzą się też o możliwych lokalizacjach tymczasowego zakwaterowania czy uzyskają pomoc prawną. Dodatkowo działają stoiska, gdzie uchodźcy otrzymają karty SIM oraz zapoznają się z komunikacją zbiorową aglomeracji poznańskiej. Czeka na nich też pomoc psychologa, a wszyscy chętni zaszczepią się na wybrane choroby.

Stałą pomocą na miejscu służą m.in. wolontariusze poznańskiego Caritas. Dbają oni o obsługę punktów, udzielają informacji oraz zapewniają komfort przebywających w hali nr 2. Swoją służbą wspierają ich żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy zabezpieczają logistykę punktu recepcyjnego. Dodatkowo wspomagają ich uczniowie poznańskich klas mundurowych.

Według danych Urzędu Wojewódzkiego do Wielkopolski przyjechało już ponad 100 tysięcy osób, z czego 40 tys. osób przebywa w samym Poznaniu.

– We wtorek, 22 marca na terenie Poznania przebywało 2007 osób, które uciekły przed wojną - są rozlokowani przez wojewodę, znajdują się w różnych ośrodkach. Do 21 marca wydano 22 581 zaświadczeń pozwalających na bezpłatną jazdę komunikacją miejską przez 30 dni. To pozwala nam szacować, że realnie w Poznaniu może być ok. 40 tysięcy uchodźców – zaznacza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta.

Osoby, które przyjęły pod swój dach uchodźców z Ukrainy i zapewniły wyżywienie mogą liczyć na wsparcie finansowe w wysokości 40 złotych za osobę dziennie.

Od czwartku będzie można składać wnioski o wypłatę świadczeń dla osób zapewniających zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy. W poznańskim urzędzie miasta ich rozpatrywaniem zajmie się Biuro Spraw Lokalowych, które - poza obsługą wniosków - będzie zajmować się również wypłatą świadczenia. Dokumenty będzie można składać w formie papierowej - osobiście w siedzibie Zarządu Komunalnych Spraw Lokalowych (ZKZL) oraz punktach obsługi klienta - lub elektronicznie, poprzez platformę ePUAP.

Aby uniknąć kolejek, najlepiej zgłosić się do siedziby ZKZL przy ul. Matejki 57 (czynne w poniedziałki, w godz. 8-17 oraz od wtorku do piątku w godz. 8-15.30). Można też udać się do punktów obsługi klienta (POK) - wszystkie czynne są w poniedziałki, w godz. 8-17 oraz od wtorku do piątku w godz. 8-15.30. Dla Łazarza i Grunwaldu działać będzie Punkt Obsługi Klientów nr 5 przy ul. Nehringa 2.

– Wysokość świadczenia wynosić będzie 40 zł za osobę dziennie (maksymalnie za 60 dni). W szczególnie uzasadnionych przypadkach kwotę oraz okres świadczenia będzie mógł podwyższyć wojewoda.Pieniądze będą wypłacane z dołu, a więc po zapewnieniu zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom. Nie ma możliwości ich wypłaty zaliczkowo – objaśnia Renata Murczak, dyrektorka Biura Spraw Lokalowych Urzędu Miasta Poznania.

Ważne: osoby, które złożą wniosek, będą robić to pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. W wątpliwych sytuacjach Miasto będzie mogło uzależnić wypłatę od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia. Sprawdzane będą te wnioski, które zostaną ocenione jako niemożliwe do zaakceptowania: podejrzane ze względu na np. zgłoszoną liczbę osób, miejsce zakwaterowania itd.

Wnioski rozpatrywane będą w ciągu miesiąca od dnia złożenia.

– Oczywiście będziemy starali się zrobić to szybciej. Spodziewamy się jednak, że zgłosi się do nas wiele osób. Dlatego aby usprawnić pracę, prosimy, by nie składać tych dokumentów co kilka dni. Jeśli to możliwe, lepiej złożyć jeden wniosek już po zakończeniu wspierania uchodźców – zaznacza Renata Murczak, dyrektorka Biura Spraw Lokalowych.

Wnioski do pobrania dostępne będą na stronie internetowej: poznan.pl/sprawylokalowe, w siedzibie ZKZL oraz w punktach obsługi klienta. Więcej informacji na temat wniosków można znaleźć pod numerem telefonu: 61 415 88 03.


Fot: Wielkopolski Urząd Wojewódzki

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

21:45
Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge" (reż.Baz Luhrmann)
- Łazarski Przegląd Filmowy
wstęp wolny

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: