Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dni Łazarza RETRO – wspominamy {◎ GALERIA ZDJĘĆ, ►FILMY} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Dni Łazarza RETRO – wspominamy {◎ GALERIA ZDJĘĆ, ►FILMY}
26-05-2020 13:48   Janusz Ludwiczak
W środę miały rozpocząć się 31. Dni Łazarza, które w tym roku miały nawiązywać do 30-lecia samorządu lokalnego. Z powodu pandemii święto dzielnicy zostało odwołane. Wspominamy jak w latach ubiegłych odbywały się Dni Łazarza, a działo się sporo.

Dni Łazarza organizowane są od 1987 roku. W ramach kilkudniowego święta dzielnicy odbywają się koncerty, festyny, wycieczki, imprezy sportowo-rekreacyjne, a ulicami dzielnicy przechodzi Parada Łazarska - barwny korowód z udziałem zabytkowych samochodów, orkiestry dętej, przedstawicieli szkół i instytucji. Wybierany jest również "Człowiek Roku", czyli osoby wartościowe i zasłużone, które robią coś dobrego dla Łazarza i jego mieszkańców.

– Dni Łazarza to najstarsze i największe dzielnicowe święto, które organizowane jest od 1987 roku. Program jest bardzo obfity, są zarówno imprezy sportowe, rekreacyjne, wycieczki, wystawy, koncerty, festyny, recitale – wyjaśnia Janusz Heller, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza i kierownik Klubu Osiedlowego "Krąg".

Tegoroczne, 31. Dni Łazarza miały odbyć się od 27 maja do 2 czerwca. Kilkudniowe święto dzielnicy w tym roku miało nawiązywać do 30-lecia samorządu. Jednak ze względu na obecną sytuację związaną z epidemią koronawirusa, zamknięciem szkół i innych placówek oświatowych oraz zawieszeniem wydarzeń kulturalnych w tym imprez masowych tegoroczne Dni Łazarza nie odbędą się. Możliwe, że impreza odbędzie się jesienią lub dopiero w przyszłym roku.

– Biorąc pod uwagę utrzymujący się na podobnym poziomie stan zagrożenia epidemiologicznego oraz stanowisko władz państwowych, samorządowych, a także bezpośrednich przełożonych decyzja może być tylko jedna: "31.Dni Łazarza w dotychczasowej formule oraz zaplanowanym terminie nie odbędą się. Na chwilę bieżącą Komitet Organizacyjny bierze pod uwagę, (jako najbardziej prawdopodobne) ostateczne odwołanie tegorocznych Dni Łazarza, bądź ich organizację w innym terminie (np. w miesiącu wrześniu). Nie wykluczamy także wariantu wirtualnego, bądź wzorem Festiwalu Malta, realizacji Dni Łazarza w formie kroczącej, tj. organizacji wybranych imprez, w drugiej połowie 2020 roku. Na dzień dzisiejszy żadna decyzja jeszcze nie zapadła, będzie ona uzależniona od czynników zewnętrznych oraz opinii naszych partnerów. O podjętych decyzjach będziemy informować na bieżąco. Wszystkim Mieszańcom Łazarza, życzymy dużo zdrowia – zaznacza Janusz Heller.

1. Dni Łazarza odbyły się 33 lata temu...

Po raz pierwszy "Dni Łazarza" odbyły się w listopadzie 1987 roku. Impreza narodziła się w zupełnie innej rzeczywistości - podczas jubileuszu 35-lecia Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald", do której należy Klub Osiedlowy "Krąg". Przy okazji jubileuszu odbył się cykl wystaw, koncertów i happeningów. Podczas pierwszych Dni Łazarza wystąpiła Anna Fodziakowska z recitalem piosenek Edwarda Stachury, swój koncert zagrał kwartet Jorgi. Ponadto wydarzeniom towarzyszyły wystawy studentów Akademii Sztuk Pięknych.

Do 1990 roku Dni Łazarza nie były organizowane. 30 lat temu, w czerwcu na ulicy Dmowskiego odbył się festyn osiedlowy. Pomysł się sprawdził i rok później odbył się kolejny festyn i cykl imprez towarzyszących pod nazwą "Dni Łazarza", które odbywają się co roku.

W programie II Dni Łazarza, które odbyły się w dniach 1 - 7 czerwca 1991 roku znalazł się Festyn Łazarski oraz Wiosenny Maraton Muzyczny, Łazarski Tydzień Filmowy, I Otwarty Konkurs Piosenki Każdemu Wolno...Śpiewać. Rok później Oddział Poznański PTTK i Klub Krąg zapraszają szkoły łazarskie do udziału w I Rajdzie "Mój Łazarz". W "Kręgu" odbywa się szereg imprez artystycznych, w tym koncert piosenki aktorskiej "Za parawanem" oraz konkurs pamiętnikarski "Mój Łazarz".

Parada Łazarska

W 2006 roku, podczas 17. Dni Łazarza po raz pierwszy ulicami dzielnicy przemaszerowała Parada Łazarska. Od tego czasu barwny korowód z udziałem orkiestry dętej, zabytkowych samochodów, grup rekonstrukcyjnych z udziałem harcerzy, uczniów szkół i mieszkańców co roku odbywa się ulicą Głogowską.

"Mój Łazarz 1967"

W 2017 roku, w 26 punktach Łazarza stanęły budowlane płotki a na nich fotografie autorstwa Jana Kurka - poznańskiego fotografa, operatora filmowego, dziennikarza telewizyjnego - przedstawiające łazarskie ulice i place tak jak wyglądały w roku 1967...

Łazarz od kuchni

W 2007 roku z okazji 18. Dni Łazarza portal lazarz.pl przygotował dla wszystkich mieszkańców Łazarza i Poznania nie lada atrakcję. Można było zobaczyć panoramę Poznania i Łazarza z wieży kościoła Św. Anny przy ul. Matejki. Poznań z góry obejrzało prawie 100 osób. Z kolei dzień później przygotowaliśmy zwiedzanie schronu pod Parkiem Wilsona.

Z okazji Dni Łazarza przygotowaliśmy również wycieczkę do Centrum Sterowania Ruchem ZDM, lokomotywowni przy ul. Kolejowej czy nieistniejącego już Muzeum Introligatorstwa przy ul. Matejki.

Turniej o statutetkę "Świętego Łazarza"

Ludzie pióra i poezji spotkali się w I Turnieju Poetyckim Jednego Wiersza, który odbył się w 2008 roku. . A było o co walczyć. Autor najpiękniejszego wiersza otrzymał "Statuetkę Świętego Łazarza".

W turnieju 19 uczestników musiało odczytać własnoręcznie napisany wiersz. Poetów oceniało profesjonalne jury pod przewodnictwem znanego krytyka sztuki Andrzeja Haegenbartha, poety Jerzego Grupińskiego oraz artysty i rzeźbiarza Kazimierza Rafalika.

Obiegli Arenę

50 osób wzięło udział w "I Biegu Łazarskim", który odbył się w 2009 roku. Panie miały do przebiegnięcia dystans 1,5 kilometra, zaś panowie dwa kółka wokół Parku Kasprowicza i Areny, czyli 3 kilometry. Na każdego uczestnika czekał pamiątkowy dyplom, napoje i dawka energii w postaci pączków. Dla najlepszej trójki przygotowano brązowy, srebrny i złoty medal, a dla zwycięzcy Puchar Wolności. Otwarty Bieg Łazarski w Parku Kasprowicza odbywał się do 2017 roku.

Godali po noszemu

Co to jest kejter, plendze i gimela można było się dowiedzieć podczas konkursów gwary poznańskiej, które organizowane były w II LO. Podczas 20. jubileuszowych Dni Łazarza wystąpiło w nim siedem zespołów z klas pierwszych i drugich. Uczestnicy konkursu musieli przygotować skecze, mówiąc przy tym w gwarze poznańskiej. Zawodnicy nie zapomnieli o dobrym humorze, który rozbawił zgromadzoną na auli "Dwójki" publiczność.

POZnański Łazarz ma 110 lat

W 2010 roku z okazji 110. rocznicy przyłączenia Łazarza do Poznania portal lazarz.pl zorganizował w Klubie Osiedlowym Krąg" okolicznościową wystawę pamiątek, na której można było zobaczyć stare zdjęcia, dawne mapy, książki, gazetki, albumy i bilety.

Łazarz dla powodzian

10 lat temu podczas Festynu Łazarskiego, który odbył się w Parku Wilsona harcerze i instruktorzy z Hufca ZHP Poznań Grunwald zorganizowali zbiórkę darów dla powodzian.

Podczas akcji na rzecz powodzian mieszkańcy chętnie przekazywali środki czystości, wodę pitną, żywność pakowaną o długim terminie przydatności, a także odzież i obuwie.

Malowali graffiti

Również 10 lat temu na tyłach budynku Klubu Osiedlowego "Krąg" powstało graffiti wykonane przez nastolatków.

Dwa lata później studenci i wolontariusze z Hiszpanii, Turcji, Rumunii, Węgier, Macedonii, Litwy, Portugalii, Włoch i Ukrainy malowali jedną ze ścian "Krągu" przy ul. Dmowskiego. Po trzech godzinach ich pracy powstał europejski mural - charakterystyczne symbole dla danego kraju i flagi narodowe. Natomiast najmłodsi z Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty" przygotowali malowidło na Euro2012 i napis "Koko koko Euro spoko".

Łazarz pokonał "Drużynę Prezydenta"

W maju 2013 roku, podczas 24. Dni Łazarza odbył się mecz piłki siatkowej "Drużyna Prezydenta" kontra "Łazarz", w którym reprezentacja uczniów 33 LO pokonała 3:0 urzędników prezydenta Ryszarda Grobelnego.

Po pierwszym secie "Drużyna Prezydenta" przegrywała 23:25. Drugi set zakończył się wygraną 25:18 dla gospodarzy. Teoretycznie mecz mógł się już zakończyć, jednak wszyscy zawodnicy postanowili zagrać jeszcze jeden set. Sprawdziło się przysłowie do trzech razy sztuka. Gospodarze wygrali również w trzecim secie pokonując "Drużynę Prezydenta" 3:0 (w setach: 25:23, 25:18, 25:24).

Sprawunki ze Szczepem Łazarz

W 2013 roku w ramach 24. Dni Łazarza harcerze ze Szczepu Łazarz zorganizowali rę miejską na Rynku Łazarskim. Kupujący musieli odpowiedzieć na cztery krótkie pytania związane z gwarą poznańską:

  • W pobliżu Rynku Łazarskiego na ulicy Lodowej znajduje się tablica pamiątkowa. Czy wiesz jakiej postaci jest poświęcona? Kim była ta osoba i w jaki sposób wyróżniła się dla Łazarza i Poznania?
  • Na Rynku Łazarskim mieszkał przez wiele laty człowiek związany z gwarą poznańską? Czy wiesz o kogo chodzi?
  • Powiedz co przed chwilą kupiłeś w gwarze poznańskiej.
  • Opowiedz zabawną historię, anegdotę związaną z Rynkiem Łazarskim.

Mimo deszczowej pogody chętnych nie brakowało.

Ślepe ryby zostały "Najlepszym daniem łazarskim"

7 lat temu Komitet Organizacyjny Dni Łazarza wspólnie z Restauracją "Monidło" ogłosił konkurs "Najlepsze danie łazarskie". Mieszkańcy nie tylko Łazarza, ale całej Wielkopolski mogli przesyłać przepisy kuchni domowej.

Najlepszym daniem łazarskie okazały się ślepe ryby, która nie ma z rybami nic wspólnego. Przepis pochodzi ze starej kuchni Wielkopolski, kiedy bieda zmuszała gospodynie do dokonywania cudów kulinarnych niskim kosztem.

Do konkursu zgłoszono również pyzy drożdżowe, sztufadę wołową i kapustę faszerowaną. Za każdy przedstawiony przepis konkursowy Restauracja "Monidło", która była organizatorem plebiscytu stawiała gratisową kawę. "Najlepsze łazarskie danie" ogłoszone zostanie podczas "Festynu Łazarskiego". Zwycięzcy otrzymali zaproszenie na rodzinny obiad dla 4 osób, a autorskie znalazło się w letniej karcie menu.

Posadzono Dąb Wolności

W 2014 roku z okazji 25-lecia Wolnej Polski i wyborów 4 czerwca 1989 w Parku Kasprowicza posadzono Dąb "Wolności" i 24 krzewów tawuła złota japońska. Drzewo posadził Jerzy Babiak, który 25 lat temu był współzałożycielem i przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego na Grunwaldzie.

"Ulica Głogowska była zielona, handlowa, tętniła życiem"

W 2016 i 2017 roku w witrynach sklepowych najpierw po wschodniej stronie ulicy Głogowskiej, a później po stronie zachodniej można było oglądać wystawę "Ulica Głogowska. Historia miejsca - pamięć o miejscu", która pokazywała jak niegdyś wyglądała główna ulica Łazarza. I tak na przykład pod numerem 27 znajdował się hotel Hansa, pod 41 mieścił się skład z cukierkami, później sklep ze słodyczami Goplana i winno-spożywczy, a następnie Pewex, księgarnia i papierniczy. Z kolei w kamienicy przy ul. Głogowskiej 55/57 zlokalizowany był skład papierniczy "Ursus". Przy Glogauer Strasse funkcjonował również skład z dewocjonaliami, Bank Pożyczkowy, drogeria "Pod gwiazdą" czy mleczarnia.

Miejscy radni wraz z gimnazjalistami napisali dyktando... w gwarze poznańskiej

"Musiałym na kluke założyć seksy, żeby dobrze poszpycować co jest lołs. Patrze bez ten seksy i dziwie się, że szkieły nic nie robią, mało idą z tą wiarą, tak się chichrają, że im dokładnie wszystkie kielochy widać" – podczas Dni Łazarza odbywało się "Gwarowe dyktanto", w którym brali udział poznańscy radni, młodzież i nauczyciele. Prowadził je już nieżyjący znawca gwary poznańskiej i redaktor Radia Merkury (obecnie Radia Poznań) Jacek Hałasik.

Na ścianie bloku pokazali jak Łazarz wyglądał niespełna pół wieku temu

Ok. 200 osób obejrzało plenerowy pokaz multimedialny, który został wyświetlony na ścianie bloku na rogu Lodowej i Rynku Łazarskiego, jaki miał miejsce 31 maja 2015 r. z okazji 26. Dni Łazarza.

Przybyła publiczność mogła zobaczyć film Jana Kurka "Trzy oblicza starego Łazarza" ze zdjęciami jego autorstwa zrobionymi w połowie latach 60. Projekcja została uwieńczona komentarzem Jacka Hałasika, znanego radiowca i propagatora gwary poznańskiej, który urodził się i wychował na Łazarzu.

Można było wypożyczyć "żywą książkę"

Na naszej ulicy może mieszkać muzułmanin lub obywatel Włoch. Jak żyje się w Poznaniu i na Łazarzu obcokrajowcom można było przekonać się podczas międzykulturowego spotkania z "żywymi książkami", które z okazji 26. Dni Łazarza w Inkubatorze Kultury Pireus zorganizowało Centrum Inicjatyw Międzykulturowych "Horyzonty".

Łazarzaninie mogli poznać ludzi z czterech kontynentów, poznać ich kulturę, a także dowiedzieć się jak obcokrajowcom żyje się w Poznaniu.

Festiwal Sernika

Trzy lata temu z okazji 28. Dni Łazarza odbył się Festiwal Sernika, podczas którego mieszkańcy wybierali najlepsze ciasto, którego głównym składnikiem jest twaróg. Do konkursu zgłosili się również mężczyźni, a najlepszym okazał się sernik śmietankowy z truskawkami na kakaowym spodzie przygotowany przez Malwinę Janas.

Dzięki hojności Łazarzan udało się pomóc ciężko chorej półtorarocznej Amelce

Podczas 28. Dni Łazarza przeprowadzona była zbiórka na rzecz półtorarocznej Amelki Klatkiewicz, która urodziła się o trzy miesiące za wcześnie i zmaga się z bardzo rzadką chorobę, która dotyka 0,14% populacji. Amelka cierpi na bardzo rzadkie schorzenie naczyniowe, przez co grozi jej niewydolność serca, a w dalszej konsekwencji śmierć. Szansą dla niej są cykle embolizacji powtarzane co dwa miesiące przez najbliższych parę lat. Dzięki hojności mieszkańców udało się zebrać 3 878,35 złotych.

Człowiek Roku

Od ponad ćwierć wieku na zakończenie Dni Łazarza przyznawany jest tytuł "Człowiek Roku Łazarza".

– Jest to nagroda przyznawana przez kapitułę z okazji Dni Łazarza. Celem inicjatorów plebiscytu jest to, poszukać, promować i wyróżnić osoby, które czymś bardzo sympatycznym, swoją pracą zawodową, działalnością społeczną, zaangażowaniem, czy też dorobkiem życiowym zaznaczyły się w krajobrazie tej dzielnicy. Często bywa tak, że są to osoby skromne, które nie szukają poklasku, których nikt do tej pory nie zauważył. Chcemy przy wyróżnieniu zwrócić uwagę na osoby nie tylko popularne, rozpoznawalne, ale przede wszystkim na ciche i spokojne osoby, które od lat robią coś dobrego dla Łazarza i jego mieszkańców – wyjaśnia Janusz Heller, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza.

Laureatami tej nagrody są m.in. śp. ks. Prałat Bolesław Exler (1998), Krzysztof Antkowiak (2000), Maria Łazarz (2001), Wojciech Wośkowiak (2004), Lidia Dudziak (2005), ks. Prałat Eugeniusz Antkowiak (2006), ks. Marian Ciesielski (2008) - były proboszcz Parafii Chrystusa Sługi, harcmistrz Stanisław Kruk (2009), Kazimierz Rafalik - rzeźbiarz, fotografik i publicysta (2013) czy Jacek Hałasik - redaktor Radia Merkury, znawca gwary poznańskiej (2014).

W ubiegłym roku tytuł "Człowiek Roku Łazarza" otrzymała Maria Paradowska, dyrektor Dziennego Domu Pomocy nr 1 przy ul. Konopnickiej. Ponadto przyznana została nagroda "Człowiek 30-lecia Łazarza", którą otrzymał Jerzy Babiak.

Przyznawana jest również nagroda im. Stanisława Strugarka (piewcy gwary poznańskiej, który mieszkał w kamienicy przy ul. Lodowej 2) za popularyzację gwary poznańskiej.

ZOBACZ TAKŻE: O Dniach Łazarza

ZOBACZ TAKŻE: Człowiek Roku - lista laureatów

ZOBACZ TAKŻE: Przyjaciel Łazarza

ZOBACZ TAKŻE: Nagrody im. Strugarka

ZOBACZ TAKŻE: Aktualności » Archiwum » Dni Łazarza


Komentarze (2)

27-05-2020 18:09:50
pyra
Szkoda, mogly byc chociaz jeden dlugi weekend.
26-05-2020 17:27:39
ula
Ale się działo!!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: