Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Inteligentna forma internowania" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Inteligentna forma internowania"
27-01-2020 01:14   redakcja, Janusz Heller
W Klubie "Krąg" odbyło się spotkanie byłych działaczy "Solidarności" okresu stanu wojennego internowanych w Wojskowym Obozie Specjalnym w Rawiczu, który był zlokalizowanym na terenie 10. Samodzielnego Batalionu Pontonowego Wojsk Obrony Wewnętrznej. Otwarta została również okolicznościowa wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. władze PRL sięgnęły po szereg represji – ludzi wyrzucano z pracy, aresztowano, internowano, zmuszano do pospisywania tzw. lojalek, czyli deklaracji lojalności. Pod koniec 1982 r. sięgnięto również po inną broń – wysyłanie do wojska działaczy opozycji. Działanie, które przesłuchiwany później, główny architekt stanu wojennego Wojciech Jaruzelski określił mianem „inteligentnej formy internowania” objęło osoby (głównie działaczy NSZZ „Solidarność” szczebla zakładowego) uznanych za ekstremistów. Trafili oni (jako rezerwiści) na trzymiesięczne „przeszkolenie” wojskowe – od pierwszych dni listopada 1982 r. do początku lutego 1983 r. Podobny los spotkał także osoby zaangażowane w działalność organizacji młodzieżowych (np. Niezależnego Zrzeszenia Studentów), którzy otrzymali powołanie do ludowego WP w celu odbycia zasadniczej służby wojskowej.

Tej formie represji poddano w stanie wojennym niespełna dwa tysiące osób – co najmniej 1447 rezerwistów powołanych na „ćwiczenia”, a także 264 poborowych skierowanych do odbycia zasadniczej służby wojskowej w specjalnie wytypowanych wcześniej jednostkach, określanych przez nich mianem wojskowych obozów specjalnych. Ci pierwsi trafili do: Brzegu, Budowa, Chełmna nad Wisłą, Czarnego, Czerwonego Boru koło Łomży, Głogowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Rawicza, Trzebiatowa, Unieścia, natomiast ci drudzy do: Chełma, Jarosławia, Węgorzewa.

– Internowano nas 5 listopada 1982 roku decyzją ówczesnych komunistycznych władz PRL. Dotyczyło to osób, które mogły by przygotować i przewodzić strajkowi generalnemu ogłoszonemu przez władze podziemnej Solidarności na dzień 10 listopada 1982 roku. Ówczesna władza, chcąc pokazać światu, ze w Polsce sytuacja się normuje uciekła się do chytrego podstępu internowania osób mogących jej zaszkodzić w jednostkach wojskowych w całym kraju… – wspomina Tadeusz Ślęzak, były działacz "Solidarności".

Do końca lutego w "Kręgu" można oglądać okolicznościową wystawę, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

wrz

do 27-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targ żywności regionalnej i ekologicznej
Targi mieszkań i domów
Jesienny targ ogrodniczy

27

wrz

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal The September Concert
- koncert "U Vivaldiego"

28

wrz

do 01-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Wrzesień z zumbą w Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

29

wrz

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Baśniowa Kraina w Ogrodzie Łazarz" - warsztaty muzyczne dla dzieci z Wujkiem Ogórkiem

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: