Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rada osiedla: "Głogowska zabija! Konieczna jest poprawa bezpieczeństwa" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rada osiedla: "Głogowska zabija! Konieczna jest poprawa bezpieczeństwa"
07-12-2019 23:47   Janusz Ludwiczak
W sobotni poranek na ul. Głogowskiej przy Parku Wilsona piesza, która przechodziła przez "zebrę" została potrącona. Trzy godziny później kobieta zmarła w szpitalu. W niedzielę o godz. 18:00 w miejscu, w którym doszło do wypadku Rada Osiedla Św. Łazarz organizuje wydarzenie "Kto następny? Głogowska zabija!"
– Chcemy uczcić osobę, która zginęła i jednocześnie zwrócić uwagę, że konieczna jest poprawa bezpieczeństwa na Głogowskiej. Obecnie na tej ulicy jest źle, ma to swoje tragiczne konsekwencje, dość zabitych na Głogowskiej – mówi Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, przewodnicząca Zarządu z Rady Osiedla Św. Łazarz.

Jak już informowaliśmy w sobotni ranek doszło do potrącenia pieszej na ul. Głogowskiej, przed skrzyżowaniem z Berwińskiego. Poszkodowana w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Pomimo wysiłku lekarzy kobieta zmarła.

– 63-letnia kobieta przechodziła przez oznakowane przejście dla pieszych, z sygnalizacją pulsacyjną. Została potrącona przez samochód marki Peugeot 206, kierowany przez 28-latka. Kobieta zmarła w szpitalu około godz. 8. Policjanci zabezpieczyli zapis z ulicznego monitoringu – poinformował mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej Policji.

Okoliczności wypadku wyjaśnia policja i prokurator.

Tymczasem w niedzielę o godz. 18:00 Rada Osiedla Św. Łazarz organizują wydarzenie "Kto następny? Głogowska zabija!" Radni zapalą znicze i będą apelować o zmiany na tej ulicy.

– Chcemy uczcić osobę, która zginęła i jednocześnie zwrócić uwagę, że konieczna jest poprawa bezpieczeństwa na Głogowskiej. Obecnie na tej ulicy jest źle, ma to swoje tragiczne konsekwencje, dość zabitych na Głogowskiej – mówi Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Rada Osiedla Św. Łazarz wnioskuje o poprawę bezpieczeństwa na Głogowskiej.

– Wnioskujemy o podjęcie niezwłocznych działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na ul. Głogowskiej, w szczególności doprowadzenie do zgodności z prawem szerokości przystanków tramwajowych, azyli oraz pasów ruchu dla pojazdów. Ulica Głogowska jest najniebezpieczniejszą ulicą w Poznaniu, a na jej śródmiejskim, łazarskim odcinku dochodzi do poważnych wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Organizacja ruchu na ulicy jest niezgodna z obowiązującym prawem. Pasy ruchu dla pojazdów są zbyt wąskie, za wąskie są przystanki tramwajowe i azyle przy przejściach dla pieszych. Ze względu na priorytet dla transportu publicznego, piesi nie są w stanie przejść na drugą stronę ulicy „na raz” i musza oczekiwać na zbyt wąskich, niebezpiecznych azylach. Niebezpieczeństwo pieszych korzystających z wąskich azyli zwiększa częste przekraczanie limitów prędkości przez auta jadące ulicą Głogowską.
Rada Osiedla wzywa do podjęcia niezwłocznych działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu na ul. Głogowskiej i doprowadzenie ulicy do stanu zgodnego z prawem, w szczególności poprzez poszerzenie przystanków tramwajowych, budowę szerokich azyli dla pieszych, wprowadzenie na ul. Głogowską infrastruktury rowerowej.
Minęło już pół roku, najwyższy czas aby Miasto podjęło już jakieś działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa, im dłużej będziemy czekać tym większa szansa na powiększanie smutnych statystyk
– dodaje Agnieszka Michalak-Pietkiewicz z Rady Osiedla Św. Łazarz.

Radni postulują, by Głogowska docelowo została zwężona do jednego pasa ruchu.

– Ulica Głogowska pełni funkcję tranzytu międzydzielnicowego, wręcz z powiatu poznańskiego do centrum. Mieszkańcy nie chcą w stanie otworzyć okien. Osoby mające okna, które wychodzą na Głogowską po tym jak trzęsą się w ich domach szklanki są w stanie stwierdzić jakie typy tramwajów teraz jadą. Ulica ta jest całkowicie pozbawiona drzew. Głogowska dzieli Łazarz na dwie części. Sam mieszkam na górnym Łazarzu, problematyczne jest dla mnie chodzenie na Rynek Łazarski zwłaszcza z dwójką małych dzieci, gdy muszę długo oczekiwać na światłach na przejście na drugą stronę ulicy. Jest to ulica z upadłym handlem, nieprzyjazna dla pieszych. Nie jest również przyjemna jazda samochodem, gdy co chwilę są światła, a de facto ulica Głogowska i tak pełni rolę jednego pasa, bo drugi jest zajmowany przez samochody dostawcze – mówił w zeszłym roku Andrzej Janowski, obecny przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.


Komentarze (14)

09-12-2019 22:12:51
Ania
Zlikwidować całkowicie ruch mechaniczny w mieście. Kiedyś nie było samochodów i ludzie dawali sobie radę. Ile jeszcze niewinnych ludzi musi zginąć, żeby ludzie zrozumieli?!
09-12-2019 10:10:33
Aq
Dodam jeszcze tylko, że nigdy nie słyszałem o zbawiennym wpływie dwupasmowych ulic w centrach miast na życie. O pozytywnych efektach uspokojenia ruchu samochodowego - owszem. To nie obwodnica.
09-12-2019 10:06:59
Aq
To, że Głogowska ma obecnie charakter przelotowy nie oznacza, że tak musi na zawsze pozostać. Gorąco popieram jej zwężenie, ale uważam że będzie ono nieskuteczne bez przebudowy (tak!) Kaponiery, która jest zbyt duża i wtłacza w Głogowską za wiele ruchu samochodowego. To, że ktoś kiedyś zrobił błąd projektując tak duże rondo w takim miejscu nie oznacza, że musimy ten stan rzeczy akceptować i przy nim trwać. Naprawdę drodzy Państwo, pomiędzy dwupasmówką a deptakiem jest wiele pośrednich rozwiązań.
08-12-2019 22:05:28
As
Aż dziw że jeszcze tu się nie wypowiadał ten cały Nowak co jako główny cel swojego życia ma wyłączyć ruch na Glogowskiej, choć wogole tu nie mieszka...
08-12-2019 21:59:48
toms
@Ania: No następna... może najlepiej zakażmy ruchu samochodowego w całym Poznaniu. Obyś kiedyś tego auta nie potrzebowała, zwłaszcza jak będziesz osobą starszą... Swoją drogą rowerzyści też powodują wypadki. Piesi też przechodza na czerwonym świetle!!! Problem leży przede wszystkim w ludziach i NIE PRZESTRZEGANIU PRZEPISÓW ruchu drogowego!!!
08-12-2019 21:33:53
Kor
Dekadę temu był remont tej ulicy i zmiana zasad organizacji ruchu. Ciekawe, ile nas kosztował ten remont i jaki jest bilans wypadków przed nim i po nim.
08-12-2019 21:23:28
Ania
Trzeba coś z tym zrobić, bo proszę, długo nie było trzeba czekać. Mówiłam - zakazać wjazdu pojazdów do centrum miasta. Gdyby nie ignorancja to nikt by nie zginął. Przykre to
08-12-2019 21:19:50
x
Ulica to nie jest prywatny folwark, nie można jej zmieniać według własnego kaprysu. Istniejące światła są przyjazne dla pieszych, można przejść w dogodnym dla siebie miejscu, a że trzeba chwilę poczekać to drobiazg. Jest mniej handlu, bo właściciele kamienic wolą wynająć pomieszczenie bankom. Pan Janowski po prostu nie lubi ulicy Głogowskiej, nie rozumie jej charakteru, jako ulicy wylotowej, wmawia nam, że jej mieszkańcy też źle się na niej czują.
08-12-2019 19:29:37
De.
Żadnych deptaków i żadnego zwężania.
08-12-2019 17:17:00
emeryt
Wielka szkoda,że w kolejnym wypadku ginie człowiek. Nie rozumiem wypowiedzi przedstawicieli RO. Na tzw dolnym Łazarzu mieszkam ponad 70 lat. Na pewno można dużo zmienić lecz na to potrzeba czasu i pieniędzy. Od kilku lat spaceruję sobie po moim pięknym Łazarzu park, arena itd. Denerwują mnie szalejący rowerzyści czy użytkownicy hulajnóg, śmieci, psie kupy i parkujące samochody gdzie popadnie. Tylko gdzie jest policja czy SM. Czy dzielnicowi jeszcze istnieją. Głupia śmierć bardzo boli. Pan Janowski narzeka na brak handlu, zna pan wysokości czynszów za lokale. Długo pan czeka na zmianę świateł na przejściu dla pieszych ja czekam ok. 1 minuty i cieszę się że żyję i mogę dalej bezpiecznie spacerować
08-12-2019 15:35:20
M.
Wykorzystywanie tragicznej śmierci do forsowania swoich poglądów jest żenujące. A i same poglądy dot. funkcjonowania ulicy od Sasa do Lasa. W mieszkaniach przy Głogowskiej, przez trawmaje w rezenonas wpadają szklanki - mam stąd wnioskować, że należy zlikwidować tramwaje? Panu Radnemu trudno dojść na Rynek Łazarski z Górnego Łazarza - tu akurat kwestia sama się rozwiązała, bo przez najbliższe 2 lata Rynek przeniesie się na boisko przy szkole muzycznej i Pan Radny nie będzie musiał długo czekać z dziećmi na światłach. Nawet więcej,nie będzie musiał ruszyć się poza Górny Łazarz. Do tego jeszcze brak przyjemności jazdy, gdy trzeba zatrzymywać się na światłach - podpowiem, takie same odczucia z jazdy będą podczas zatrzymywania się na tych samych pasach w celu przepuszczenia pieszych.
08-12-2019 13:42:05
maniek
Proponuję zrobić deptak. Będzie po kłopocie xD
08-12-2019 11:51:51
morlock
Ten Pan Andrzej Janowski to Polak? Z ostatniego akapitu artykułu wynika że baaardzo coś w tłumaczu googla pozajączkowało się. A w temacie - fszendzie światła, co pińć metruf na cołkim Łazarzu.
08-12-2019 10:13:28
Kor
"Przewodnicząca Zarządu z Rady Osiedla". To błędne nazewnictwo. Jednostką samorządu pomocniczego Miasta Poznania jest Osiedle, np. Osiedle Św. Łazarz. Obywatele w wyborach wybierają organ stanowiący (prawodawczy) osiedla, czyli radę osiedla; rada osiedla po ukonstytuowaniu się wybiera przewodniczącego rady (i wiceprzewodniczących); ale rada osiedla wybiera też ze swego grona osoby do niezależnego organu wykonawczego - a więc zarząd osiedla (a nie zarząd rady osiedla). Dodatkowo przewodniczący zarządu osiedla ma ochronę prawną należną funkcjonariuszom publicznym.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

18

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: