Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Równo sto lat temu na ówczesnym Placu Ciętym rozegrano mecz w ramach Igrzysk Wojskowych - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Równo sto lat temu na ówczesnym Placu Ciętym rozegrano mecz w ramach Igrzysk Wojskowych
06-10-2019 15:37   Janusz Ludwiczak
5 października 1919 r. na Placu Ciętym w ramach Igrzysk Wojskowych rozegrano mecz pomiędzy Unią Poznań a Szkołą Podoficerską.

Celem zorganizowania Igrzysk Wojskowych była nie tylko sportowa rywalizacja żołnierzy, ale przekazanie dochodu ze sprzedaży biletów dla inwalidów wojskowych oraz wdów i sierot, jednak zawody nie cieszyły się zbyt dużą popularnością, po za meczem piłki nożnej, który rozegrano na ówczesnym Placu Ciętym. W ramach Igrzysk Wojskowych odbyły się również zawody lekkoatletyczne.

– "Zawody swoją obecnością zaszczycił generał Józef Dowbor Muśnicki Prócz niego wśród gości pojawili się generał Pajewski dowódca brygady jazdy, prezydent regencji dr. Celichowski wraz żoną, prezydent policji Rzepecki i poseł Korfanty" – czytamy na profilu Wojska Wielkopolskie.

Równo sto lat temu, 5 października 1919 r. o godz. 17:00 na Placu Ciętym rozegrano mecz piłki nożnej pomiędzy Unią Poznań a Szkołą Podoficerską. Unia Poznań przyszły mistrz Wielkopolski, zwyciężyła 4:0.

Plac Cięty znajdował się w miejscu, gdzie obecnie znajduje się orlik, bieżnia lekkoatletyczna, siłownia plenerowa i plac zabaw, na terenie Szkoły Podstawowej nr 33 i 33 LO. Za panowania hitlerowców nosił on nazwę Ziethenplatz, Polacy przemianowali go jednak na "Ciynty Plac".

– Rozległy plac ćwiczeń, który określano jako plac Cięty. Pewnego razu afisze ogłosiły, że na tymże placu drużyna futbolowa warszawskiej Korony "zawodować" będzie z drużyną Warty. Sportowe tradycje placu Ciętego podtrzymał klub Unia, rozporządzający tu swoim boiskiem – pisze Zbigniew Zakrzewski w książce "Ulicami mojego Poznania. Przechadzki z lat 1918-1939".


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lut

do 20-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody - wiosna/lato 2020

18:30
Szkoła Podstawowa nr 69 ul. Jarochowskiego 62
XII sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Święty Łazarz
► porządek obrad

25

lut

do 28-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
"Home Decor" - Targi Wnętrz
"Specjal Days" - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
"Arena Design"

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż wystawy "Fotografie i nie tylko..."

26

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury - Armenia". Spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: