Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarscy radni uchwalili budżet na przyszły rok - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarscy radni uchwalili budżet na przyszły rok
19-08-2019 01:20   Janusz Ludwiczak
Blisko milion złotych – tyle wynosi budżet Osiedla Św. Łazarz na 2020 r. Podczas środowej sesji łazarscy radni zdecydowali na co przeznaczą środki finansowe. Wśród planowanych inwestycji są m.in. nasadzenia drzew, montaż progów spowalniających czy budowa budek dla jerzyków.

Sesja budżetowa pierwotnie miała odbyć się 21 sierpnia. Tak też jeszcze w poniedziałek informowała oficjalna strona internetowa Rady Osiedla Św. Łazarz. Sesja została zwołana jednak w innym terminie, ale informacja o posiedzeniu nie pojawiła się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Poznania.

– Porządek obrad nie został jeszcze potwierdzony przez Radę, nie otrzymałam też ostatecznej wersji planu wydatków – informowała nas we wtorek, dzień przed sesją Joanna Warszta z Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta Poznania.


Sesja budżetowa miała odbyć się w środę, 21 sierpnia - tak jeszcze w poniedziałek wieczorem informowała oficjalna strona Rady Osiedla Św. Łazarz


Informacji o sesji nie było podanej w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Poznania

Budżet Osiedla Św. Łazarz na 2020 rok wynosi blisko milion złotych, dokładnie 959 331 złotych.

– Zgodnie z uchwałą Rady Miasta osiedla dysponują środkami wolnymi, celowymi oraz uzyskanymi w drodze konkursu na działania inwestycyjne. Rada Osiedla nigdy nie dostaje ich namacalnie do ręki, nie ma też własnego konta bankowego. Finanse znajdują się na koncie urzędu, my natomiast decydujemy, na co zostaną one wydane – wyjaśnia Beata Szeszuła, członek Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

– Środki wolne są naliczane za pomocą algorytmu, który bierze pod uwagę liczbę mieszkańców, powierzchnię osiedla i dochody z podatku od nieruchomości. Algorytm ten dzieli je na dwie części – pierwszą z nich możemy wydać na wydatki bieżące (czyli np. wydarzenia kulturalne, aktywizację seniorów), drugą na wydatki inwestycyjne (np. nasadzenia nowych drzew, remonty chodników, doposażenie placów zabaw). Środki celowe to pieniądze, które są zarezerwowane dla osiedla w Wydziale Oświaty, Zarządzie Dróg Miejskich oraz Zarządzie Zieleni Miejskiej. Nie mogą one zostać wydane na inne cele. To z nich finansujemy remonty w szkołach, nowe chodniki, czy utrzymanie terenów zielonych. Jako Rada Osiedla decydujemy, na jakie konkretnie zadania zostaną one przeznaczone – dodaje radna Beata Szeszuła.

I tak na diety dla radnych trafi blisko 31 tys. zł. Skład i druk czasopisma osiedlowego będzie kosztować 2,5 tys. zł. 145 tys. zł otrzyma Zarząd Dróg Miejskich na zagospodarowanie małą architekturą i zielenią pasów drogowych na terenie Osiedla, a kolejne 20 tys. zł rada osiedla przekazała ZDM na rzecz zakupu i montażu systemu nawadniania drzew. Ponadto 60 tys. zł radni przekazali na zakup i montaż elementów poprawiających bezpieczeństwo ruchu drogowego (poduszki spowalniające ruch, słupki, stojaki rowerowe).

– Jest to pierwszy budżet, który samodzielnie przygotowaliśmy w tej kadencji. Naszym priorytetem jest inwestycja w bezpieczeństwo i przestrzeń publiczną. Ponad 50% środków wolnych przekażemy do Zarządu Dróg Miejskich oraz Zarządu Zieleni Miejskiej. Dzięki temu nasadzimy nową zieleń przyuliczną, doposażymy place zabaw, postawimy ławki i kosze na śmieci. Oświetlony zostanie wybieg dla psów w Parku Kasprowicza, a w miejscach, gdzie kierowcy rozwijają niebezpieczne prędkości postawione zostaną progi zwalniające. 60 tys. zł przekażemy na projekt rewitalizacji skweru Eki z Małeki, który ma być większy, zyskać więcej drzew oraz być bardziej otwarty dla mieszkańców – tłumaczy Beata Szeszuła z Rady Osiedla Św. Łazarz.

– Dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w warsztatach w ramach projektu „Włącz Łazarz”, pograć w hokeja na trawie, a w trakcie wakacji skorzystać z półkolonii letnich w szkołach. Same placówki oświatowe otrzymają ponad 350 tys. zł na remonty i modernizacje. Nie zapomnieliśmy także o seniorach oraz osobach z niepełnosprawnościami – dla nich zarezerwowaliśmy łącznie 34,5 tys. zł na zapewnienie wsparcia, integracji i aktywizacji. Dużą uwagę przywiązaliśmy do kultury oraz inicjatyw oddolnych. W Parku Wilsona odbędą się koncerty łazarskie, w Szkole Podstawowej nr 9 wystawa z okazji Nocy Muzeów, ciekawe wydarzenia zaoferuje także Inkubator Kultury Pireus i Po-Dzielnia. 31 grudnia tradycyjnie zobaczymy się na sylwestrze sąsiedzkim na skwerze Eki z Małeki. Ponadto 24 tys. zł przeznaczymy na granty na wydarzenia kulturalne – mogą być to pokazy filmowe, wystawy, czy warsztaty. W ciągu roku swoje pomysły na lokalne inicjatywy mieszkańcy będą mogli zrealizować dzięki funduszom z Centrum Inicjatyw Lokalnych, na które przeznaczymy 35 tys. zł – podsumowuje radna Beata Szeszuła.

Łazarscy radni nie przekazali jednak żadnych środków na współorganizację tradycyjnych Dni Łazarza.

Szczegółowy budżet Osiedla Św. Łazarz przezentujemy w załączniku:

BUDŻET 2020 - Projekt planu wydatków Osiedla Św. Łazarz na przyszły rok {POBIERZ PDF}

ZOBACZ TAKŻE: Sesja V (budżetowa) 14.08.2019

ZOBACZ TAKŻE: Frekwencja radnych

ZOBACZ TAKŻE: Rada Osiedla Św. Łazarz


R E K L A M A

Komentarze (12)

22-08-2019 07:30:34
x
@pyra Zgadzam się, żadnej siłowni.
21-08-2019 18:37:47
pyra
@Aza, silownia jest w parku Kasprowicza, mozna sie przejsc. Park Wilsona to jednak park zabytkowy i silownia napewno nie powinna sie w nim znalezc. Najpierw byl plac zabaw dla dzieci i jest, na tym powinno sie zakonczyc "przerobki" parku.
20-08-2019 21:26:09
Aza
@Andrzej Janowski: Proszę też rozważyć budowę siłowni zewnętrznej w Parku Wilsona. Do konsultacji z konserwatorem zabytków i dyrekcją Parku.
19-08-2019 11:43:09
@lazarz.pl
Tak, nasz błąd - sesja budżetowa ze względu na konieczność uchwalenia budżetu do 15.08 została przesunięta; Miasto nie zaktualizowała informcji na BIP (to nie RO prowadzi BIP), u nas z kolei informacj pojawiła się w gablotach osiedlowych, ale na www faktycznie w zakładce o terminach nie została zaktualizowana.
19-08-2019 11:22:48
mieszkanka
Chciałam przyjść na dyżur rady w dniu 14 sierpnia i na sesję w dniu 21 sierpnia , upewniłam się że to aktualne terminy na tablicy ogłoszeniowej i takie daty były podane jeszcze w poniedziałek 12 sierpnia. Szkoda że radni po wyborach zapomnieli o obietnicach .
19-08-2019 11:05:04
REDAKCJA
@Andrzej Janowski: Szkoda, że rada osiedla nie powiadomiła redakcji. Informacji o sesji nie było również ani na Waszej stronie internetowej ani w BIP. Mieszkańcy chyba mają również prawo wiedzieć. Zdaje się, że w kampanii deklarowaliście pełną otwartość, chęć współpracy i kompleksowe przekazywanie informacji.
19-08-2019 10:51:18
Andrzej Janowski
@łazarzanka Próg na Potockiej (między Łukaszewicza a Kolejową) powinien się pojawić w przyszłym roku, w racha wdrażania Strefy Płatnego Parkowania. szczegóły będą znane we wrześniu; @Airanha Na ul. Jarochowskiego (od Chociszewskiego do Wyspiańskiego) jest przygotowany projekt przebudowy - przetarg powinien zostać ogłoszony jeszcze w tym roku
19-08-2019 10:44:55
Andrzej Janowski
@Redakcja W artykule jest zdanie: "Sesja została zwołana w błyskawicznym tempie, 2 dni przed" To zdanie nie jest prawdziwe i nie wiem, skad ta informacja. Wszyscy radni dostali oficjalne zawiadomienie o sesji na tydzień przed. Co do środków na Dni Łazarza - są zabezpieczone środki na wydarzenia kulturalne, sportowe, integracyjne, które mogą się odbywać w ramach Dni Łazarza.
19-08-2019 10:03:00
Ariranha
No to ja mam jeszcze też propozycję, by w końcu naprawić ul. Jarochowskiego. ulica jest praktycznie niebezpieczna, dziura na dziurze i nikt z tym nic nie robi. Sam jestem rowerzystą, jeżdżę skuterem oraz jako pasażer samochodu i powiem szczerze, strach się zapuszczać tą ulicą w stronę Chociszewskiego.
19-08-2019 09:52:04
REDAKCJA
@Andrzej Janowski: Portal lazarz.pl nie został poinformowany o najbliższej sesji. Informacja ta nie była podana również w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Poznania. Również w poniedziałek na swojej stronie internetowej informowaliście, że sesja budżetowa będzie 21 sierpnia.
Rada osiedla poprzedniej kadencji przekazywała corocznie środki na Dni Łazarza, również na 2019 rok. Z informacji, które posiadam zadanie to było przekazywane na jednostkę miejską.
19-08-2019 09:25:05
łazarzanka
W imieniu mieszkańców bloku oraz działkowiczów bardzo proszę o inwestycję w próg spowalniający na ul. Klaudyny Potockiej 51 na wysokości klatki C na przeciwko wejścia do ogródków działkowych. Najlepiej żeby ten próg był jednocześnie pasami!!!! Poprawi to znacznie bezpieczeństwo mieszkańców, zwolnią samochody pędzące od ul. Głogowskiej , których nie widać bo jest łuk. Pozdrawiam
19-08-2019 09:23:49
Andrzej Janowski
Sesja budżetowa nie została zwołana "w błyskawicznym tempie, 2 dni przed" - a z tygodniowym wyprzedzeniem. Rda Osiedlla nie może "przekazać środków na współorganziację Dni Łazarza" - bo Dni Łazarza są organizowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową, której RO nie może przekazywać środków. Zabezpieczyliśmy natomiast sporo pieniedzy na wydarzenia kulturalne na terenie Osiedla (np. 23.000 zł ma konkursy grantowe dla organizacji pozarządowych na wydarzenia kulturalne; 35.000 zł dla Centrum Inicjatyw Lokalnych, ktre będzie przyznawać z tych pieniedzy tzw. małe granty). Są też środki na koncerty w Parku Wilsona, wydarzenia sportowe. Nie ma żadnych przeszkód, żeby te wydarzenia odbywały się w ramach Dni Łazarza.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

mar

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Entlik Pętlik Wiosny Pamiętnik" - spektakl Teatru Mozaika dla dzieci

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

29

mar

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

30

mar

do 02-04-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne

14

kwi

do 16-04-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Sport" - targi sportowe

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: