Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Klęczenie na grochu i siedzenie w kozie – w SP77 pokazali uczniom jaka była szkoła 100 lat temu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Klęczenie na grochu i siedzenie w kozie – w SP77 pokazali uczniom jaka była szkoła 100 lat temu
11-11-2018 01:09   Janusz Ludwiczak
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 77 mogli przekonać się jak wyglądała edukacja dokładnie 100 lat temu. Dzieci mogły zasiąść w oślej ławce, a nawet zamknąć się w kozie.

"Siedemdziesiątkasiódemka" pokazała w środę swoim uczniom jak wyglądała szkoła sto lat temu. Uczniowie mogli przekonać się czym był kącik dyscypliny – chętni mogli zamknąć się w kozie, klęczeć na grochu lub zasiąść w oślej ławce. Dzieci i nauczyciele ubrali się w dawne stroje sprzed lat. W holu szkoły zaprezentowano okolicznościowe wystawy historyczne.

Akcja nie spodobała się jednak części rodziców, którzy zaalarmowali naszą redakcję.

– Jesteśmy jako rodzice zaniepokojeni tym jak w Szkole Podstawowej nr 77 przy ul. Dmowskiego prowadzona jest akcja nt. tego jak było w szkole 100 lat temu. Zamiast pokazywać dzieciom pozytywne, interesujące przykłady to czytamy we wiadomości od vice-dyrektor: "Tego dnia w szkole odbyć można będzie karę klęczenia na grochu, pobyć w kozie, czy usłyszeć dźwięk tradycyjnego szkolnego dzwonka." Mimo naszego sprzeciwu, dowiedzieliśmy się od dziecka, że na korytarzu szkolnym jest już kącik gdzie można bawić się w odbywanie kary i tablica informacyjna jak kiedyś znęcano się nad dziećmi w szkole – napisali Hubert i Monika Wińczyk na Kontaktową Platformę Czytelników ŁAZ@RZ24.

Dyrekcja szkoły wyjaśnia, że był to jeden z elementów obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Pokazujemy prawdę historyczną, nie będziemy wycinali historii. To pewien element realiów ówczesnej szkoły. Przypominamy, że dzieci nie mówiły po polsku, obowiązywała pewna dyscyplina, a także określone stroje i mowa. Akcję prowadzimy przez cały rok, odbyły się m.in. konkursy krasomówcze i plastyczne – powiedziała dla epoznan.pl i WTK Anna Kończak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 77 im. 15 Pułku Ułanów Poznańskich przy ul. Dmowskiego.

Wszystkich rodziców uspokajamy. Uczniowie nie byli bici linijką ani rózgą, a dzieci chętnie dały zamknąć się w szkolnej kozie.


Jeśli mają Państwo sprawę, która wymaga naszej interwencji prosimy o sygnał na Kontaktową Platformę Czytelników ŁAZ@RZ24: www.24.lazarz.pl. Postaramy się w miarę naszych możliwości pomóc.


Fot: Agnieszka Piątek/SP77 (1-19), Tomasz Fellenberg/SP77 (20-48), Hubert Wińczyk/czytelnik (49-54)

ZOBACZ TAKŻE: Nie chcą rekolekcji – protestowali przed kościołem na Głogowskiej

ZOBACZ TAKŻE: Szkoła Podstawowa nr 77 przez "Adopcję Serca" po raz kolejny pomogła dzieciom w Afryce

ZOBACZ TAKŻE: Szkoła Podstawowa nr 77 skończyła 50 lat! {FILM, ARCHIWALNE ZDJĘCIA}

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym: www.24.lazarz.pl lub wyślij e-mail 24@lazarz.pl
ŁAZ@RZ24 – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Komentarze (2)

16-11-2018 13:38:09
eka z małeki
-słyszałem o tym od mamy,ja dostawałem po łapach linijką,no nie tak często!!!Smarowało się cebulą łapa puchła-ale jaja jak opowiadam,to nie było znęcanie się!!!To była kara za przewinę a teraz za przeproszeniem ---gnoja--- nie można dotknąć bo prawa człowieka!!! eka
11-11-2018 11:16:33
poznanianka
Super pomysł. Gratulacje dla Dyrekcji.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

19:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Srebrny Jubileusz Kapłaństwa ks. dyr. Piotra Kusia

27

maj

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Legendy poznańskie - impreza dla dzieci

31

maj

do 03-06-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
"Modernlog 2022" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

do 14-06-2022
Łazarz
32. DNI ŁAZARZA

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: