Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przy Arenie odkryto masowy grób niemieckich żołnierzy z 1945 roku - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przy Arenie odkryto masowy grób niemieckich żołnierzy z 1945 roku
29-09-2017 06:24   Janusz Ludwiczak
Szczątki nawet 100 żołnierzy niemieckich mogą znajdować się w pobliżu Areny. We wtorek podczas prac prowadzonych przy budowie gazociągu przy ulicy Wyspiańskiego robotnicy natrafili na ludzki szkielet. Na miejsce wezwano policję, prokuratura. Podczas przeszukiwania terenu odkryto kolejne szczątki. Okazuje się, że znajduje się tutaj masowy grób żołnierzy niemieckich z 1945 roku.

O sprawie jako pierwszy poinformował portal epoznan.pl i Telewizja WTK. We wtorek podczas prac prowadzonych przy budowie sieci gazowej na ulicy Wyspiańskiego odkryto ludzki szkielet. Na miejsce przybył prokurator i policyjni technicy kryminalni. Szczątki zostały zabezpieczone do badań.

W środę podczas przeszukiwania terenu odkryto kolejne szczątki. Okazuje się, że znajduje się tutaj masowy grób żołnierzy niemieckich z 1945 roku.

27 września prowadziliśmy prace rozpoznawcze przy ul. Wyspiańskiego w Poznaniu. Dzień wcześniej, w wykopie liniowym pod instalacje gazową, natrafiono tam na ludzkie szczątki. Wraz z przedstawicielami poznańskiej policji, prokuratury i medycyny sądowej udało się potwierdzić, iż w miejscu tym znajduje się grób masowy żołnierzy niemieckich z 1945 r. Prace będą kontynuowane po uzyskaniu wszelkich niezbędnych zezwoleń – informuje Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST.

Archeolodzy znaleźli ok. 30 szkieletów. Zostały one przekazane do Zakładu Medycyny Sądowej wraz ze znalezionymi przedmiotami, w tym nieśmiertelnikami, czyli identyfikatorami żołnierzy.

Jak udało się ustalić pochowali zostali tutaj żołnierze Wehrmachtu, którzy polegli w walkach o Poznań w 1945 roku. Do tematu będziemy wracać.


Komentarze (1)

29-09-2017 10:00:49
Łazarz
Trochę historii tego terenu i może to jest wyjaśnienie ? "W czasie okupacji w latach 1939-1945 Niemcy urządzili w Szkole przy ul.Wyspiańskiego szpital. 19 kwietnia 1945 szkoła znowu stała się szpitalem polowym, tym razem dla Armii Czerwonej , sale gimnastyczną zamieniono w kostnicę, zaś Park Kasprowicza w lądowisko dla samolotów sanitarnych.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

wrz

do 22-09-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
CEDE - Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych

21

wrz

16:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik sąsiedzki na zakończenie lata . W programie: animacje dla dzieci "Skarb Piratów", występ zespołu muzycznego oraz wieeelkie grillowanie.

22

wrz

10:30
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
"W harmonii z naturą - początki tańca Hula" - hawajskie spotkania na Łazarzu

Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Noc świątyń
Religijne Towarzystwo Przyjaciół - Kwakrzy
w godz. 17:45-19:15

Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Noc świątyń
w godz. 18:00-20:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: