Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Peron 6 zyskał nowe oblicze. Trwa przebudowa Dworca Zachodniego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Peron 6 zyskał nowe oblicze. Trwa przebudowa Dworca Zachodniego
14-08-2017 01:22   Janusz Ludwiczak
Na dworcu praca wre. Niedawno oddano do użytku zmodernizowany peron 6. Na dobre ruszyła również przebudowa budynku Dworca Zachodniego.

Remont peronu 6, znajdującego się najbliżej trasy PeSTki i Dworca Zachodniego prowadzony był od końca stycznia. W ramach inwestycji odrestaurowano zabytkową wiatę, pojawiła się nowa nawierzchnia peronów, wymieniono także tory kolejowe, ustawione zostały nowe ławki, kosze na śmieci i elektroniczne tablice z rozkładem jazdy oraz godzinami przyjazdów i odjazdów pociągów. Teraz prace przeniosły się na sąsiedni peron 5.

Modernizacja infrastruktury kolejowej na stacji Poznań Główny obejmuje remont nie tylko peronów 4a, 4, 5 i 6, ale także modernizację tunelu pod nimi. PLK wyposaży go w dodatkowe 3 windy prowadzące na perony, co ułatwi dostanie się na nie osobom starszym, niepełnosprawnym oraz z ciężkim bagażem. Dodatkowo w tunelu zostanie zainstalowany monitoring, co zwiększy bezpieczeństwo podróżnych. Wyremontowane zostaną tory w obrębie stacji, rozjazdy i sieć trakcyjna – powiedział Zbigniew Wolny, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe.

Cała inwestycja ma zakończyć się do końca tego roku i będzie kosztować w sumie 40 mln zł.

To nie jedyna inwestycja realizowana w kompleksie całego węzła Poznań Główny. Na dobre ruszyła przebudowa budynku Dworca Zachodniego.

Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących w budynku zamontowane zostaną specjalne ścieżki prowadzące oraz tabliczki w języku Braille’a. Okienka w kasach zostaną obniżone. W budynku pojawi się także pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących. Dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych będą też toalety – wyjaśnia Maciej Bułtowicz, rzecznik PKP.

W ramach inwestycji zaprojektowano nadbudowę budynku, renowację elewacji i rekonstrukcję pierwotnej formy rzeźby wieńczącej wejście do budynku, wykonanej z brązu. Ponadto o 2 metry podwyższony ma zostać dach dworca, a na elewacji pojawi się napis stylizowany na przełom lat 20. i 30. XX wieku.

Wykonawca został wyłoniony dopiero w drugim przetargu. W pierwszym wszystkie oferty okazały się za drogie. Najtańsza oferta wynosiła 10 858 244,32 zł, najdroższa 14 525 739,22 zł. Kolej przewidziała na modernizację obiektu 9,65 mln zł brutto. Dlatego przetarg został ponowiony.

Wykonawca inwestycji, spółka SKB z Warszawy wyremontowała już dworce kolejowe m.in. w Jarosławiu, Dębicy, Kutnie, Pile, Zawierciu, Radomiu i Radomsku. Prace mają rozpocząć się w maju i będą kosztować w sumie 9,45 mln zł brutto. Koszty inwestycji zostaną pokryte ze środków własnych PKP SA i kasy budżetu państwa. Przebudowa Dworca Zachodniego ma zakończyć się w połowie przyszłego roku.


Komentarze (5)

19-08-2017 15:48:59
codzienny podróżny
Jeden z największych dworców kolejowych w kraju a wygląda jak centrum handlowe z aneksem dworcowym!!! To skandal, że Stary Dworzec jest nieczynny!!! Powinien być natychmiast odremontowany i ponownie mieć kilkanaście kas w wielkiej hali dworcowej!!! To wstyd by zmuszać ludzi do kupowania biletów w śmierdzącym tunelu albo w ciasnej hali w budynku centrum handlowego.
15-08-2017 15:40:36
Amicus
Jeden wielki syf na tym naszym dworcu. Stary gmach nadal straszy, przejścia podziemne rozkopane od lat, obskurne z sypiącym się sufitem a w dodatku unoszący się zapach przypieczonych kebabow. Wybudowano tylko tą nową część - pomijam już kwestię przydatności jako dworzec - a stara część zamknięta i nadal straszy. Jeden wielki syf i bałagan. To jest Poznań - jedno z głównych miast Polski. Kto za to odpowiada???
15-08-2017 14:35:37
maciej
Te perony 4,4a,5,6, z tymi wiatami wyglądają jak perony w Pipidówku a nie w wielkim Mieście. Ale to tak już jest jak Warszawa decyduje jak ma wyglądać dworzec w małym Poznaniu
15-08-2017 09:36:28
albi
@Jan: Bo jest to firma doświadczona w remoncie obiektów zabytkowych. Polecam odpowiednie wątki na ssc, może to nieco wyjaśni.
15-08-2017 05:50:18
Jan
Mówimy o remoncie jednej z kilku największych stacji kolejowych w Polsce, a wykonuje go firma mająca doświadczenie w "Jarosławiu, Dębicy, Kutnie, Pile, Zawierciu, Radomiu i Radomsku". To niestety pokazuje ambicje PKP w temacie zaprojektowania i wykonania naszego dworca PKP (chodzi mi zarówno o nowy dworzec główny, perony, jak i dworzec zachodni)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lut

do 20-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody - wiosna/lato 2020

25

lut

do 28-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
"Home Decor" - Targi Wnętrz
"Specjal Days" - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
"Arena Design"

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż wystawy "Fotografie i nie tylko..."

26

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury - Armenia". Spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

06

mar

do 08-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi edukacyjne
Poznańskie targi książki
"Rybomania" - targi wędkarskie

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: