Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ks. Janusz Piotrowski Człowiekiem 20-lecia Łazarza, harcmistrz Stanisław Kruk Człowiekiem Roku 2009 - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ks. Janusz Piotrowski Człowiekiem 20-lecia Łazarza, harcmistrz Stanisław Kruk Człowiekiem Roku 2009
11-06-2009 19:24   Janusz Ludwiczak
Przyznaniem tytułu "Człowieka 20-lecia Łazarza", "Człowieka Roku 2009 Łazarza i statuetek "Przyjaciel Łazarza" zakończyły się w piątek 20. Jubileuszowe Dni Łazarza.

W piątek 5 czerwca w sali im. Jana Komarnickiego Klubu Osiedlowego "Krąg" odbyło się uroczyste zakończenie 20. Jubileuszowych Dni Łazarza.

Podczas ceremonii zamknięcia największego i najstarszego dzielnicowego święta w Poznaniu, które trwało w tym roku przez tydzień (równo 8 dni) przyznano tytuły "Człowieka 20-lecia Łazarza" oraz "Człowieka Roku 2009 Łazarza", a także rozdano nagrody im. Stanisława Strugarka i "Przyjaciela Łazarza".

Uroczystość poprowadził Tadeusz Falana, znany aktor (m.in. z filmów: "Kroll", "Psy", "Przypadek Pekosińskiego" czy "Prymas - Trzy lata z tysiąca"), reżyser sztuk teatralnych dla dzieci i założyciel Teatru "Krokodyl" oraz Janusz Heller, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza i kierownik Klubu Osiedlowego "Krąg".

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Kapela z za Winkla, która zaśpiewała m.in. "Jedzie bana do Poznania".

W trakcie uroczystości zakończenia 20. jubileuszowych Dni Łazarza została przyznana nagroda im. Stanisława Strugarka, którą od 2003 roku otrzymują popularyzatorzy gwary poznańskiej. W tym roku otrzymała ją Elżbieta Jakubowska-Klonek, nauczycielka matematyki w II Liceum Ogólnokształcącym i organizatorka odbywającego się od 15 lat konkursu gwary poznańskiej w II LO. Nagrodę im. Strugarka, ale za ubiegły rok odebrała Zofia Dragan, dyrektor szkoły w Bukówcu Górnym k/Włoszakowic. Laureatka rozbawiła publiczność oczywiście gwarą poznańską.

Za zorganizowanie I Biegu Łazarskiego statuetką w kształcie biegającego sportowca został nagrodzony Patryk Antczak. Zainteresowanie biegiem przerosło nawet samych organizatorów. W I Biegu Łazarskim "Arena 2009" o Puchar Wolności wzięło udział 48 biegaczy z całego Poznania.

Jak co roku przyznano także statuetki "Przyjaciela Łazarza". W tym roku otrzymali ją Krzysztof Lausz - dyrektor szkoły specjalnej nr 105 przy ulicy Rycerskiej, a za wieloletnią pomoc w organizacji Dni Łazarza podharcmistrz Dorota Domańska i Wojciech Wysocki z Klubu Osiedlowego "Krąg".

Tradycyjnie podczas uroczystości zakończenia Dni Łazarza przyznano tytuł "Człowieka Roku Łazarza". W tym roku otrzymał go harcmistrz Stanisław Kruk, od ponad 30 lat instruktor Związku Harcerstwa Polskiego, wychowawca wielu pokoleń instruktorów. Od ćwierć wieku prowadzi pracę wychowawczą i instruktorską na Łazarzu.

Z okazji 20, okrągłych i jubileuszowych Dni Łazarza oraz 20-lecia Wolnej Polski przyznano podobnie jak dziesięć lat temu Nagrodę Specjalną - "Człowieka 20-lecia Łazarza". Kapituła Człowieka Roku była jednomyślna i tytuł "Człowieka 20-lecia Łazarza" postanowiła przyznać ks. kanonikowi Januszowi Piotrowskiemu, który w tym roku obchodzić będzie 50.rocznicę kapłaństwa. Ks. Janusz od prawie 25 lat prowadzi także chór "Doloroza".

Podczas uroczystości symboliczne statuetki i podziękowania za 20-letnie działania w Wolnej Polsce od Radnego Miasta Poznania, Wojciecha Wośkowiaka otrzymali Jerzy Babiak i Janusz Heller.

20. jubileuszowe Dni Łazarza zakończyły się w miniony piątek. Przez 8 dni odbywały się wystawy, imprezy kulturalne i sportowe. W Parku Wilsona odbył się Festyn Łazarski i Koncert Jubileuszowy, zaś alejkami Parku Kasprowicza przebiegło prawie 50 uczestników I Biegu Łazarskiego "Arena 2009" o Puchar Wolności. To nie jedyne atrakcje Dni Łazarza. Swój 30-letni dorobek zaprezentowało Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego, zaś uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w konkursie gwary poznańskiej i wycieczce krajoznawczej "Spacerkiem po Łazarzu".
Podczas Dni Łazarza odbyły się także rozgrywki sportowe piłki nożnej i koszykówki dla uczniów i uczennic klas 4-6 czterech łazarskich szkół na terenie SP9, zaś w Klubie Osiedlowym "Krąg" odbył się turniej wiedzy o Łazarzu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.
Jednym z największych wydarzeń 20. Jubileuszowych Dni Łazarza, była IV Parada Łazarska, która przeszła ulicami Poznania 4 czerwca, w 20. rocznicę wolnych wyborów.

Z "Człowiekiem Roku 2009" portalowi lazarz.pl udało się przeprowadzić krótki wywiad. Zapraszamy do przeczytania nagranego przez nas wywiadu ze Stanisławem Krukiem - więcej


R E K L A M A

Komentarze (2)

14-06-2009 15:48:26
stokrotka
Każdy mógł zgłosić swojego kandydata. Masz może kogoś godniejszego?!
13-06-2009 12:42:53
qaf
Jak zwykle wygrał duchowny. KatoPolska
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: