Rynek Łazarski - zobacz koncepcje przebudowy, które nie wygrały. Będą konsultacje ws. remontu
09-05-2017 13:06   Janusz Ludwiczak
Pod koniec marca miasto rozstrzygnęło konkurs na przygotowanie koncepcji przebudowy Rynku Łazarskiego. Targowisko na planie koła z zadaszeniem, strefa wypoczynku z placem zabaw i fontannami, kawiarniane ogródki, poprowadzenie ruchu dookoła płyty i rzeźby "Eki z Małeki" – tak ma do końca przyszłego roku wyglądać Rynek Łazarski. Do konkursu stanęło w sumie 25 pracowni projektowych, z czego do finału zakwalifikowało się pięć z nich. Prezentujemy pozostałe koncepcje przebudowy Rynku Łazarskiego. Tymczasem w przyszłą środę, 17 maja odbędą się konsultacje dotyczące inwestycji.

Konkurs na opracowanie koncepcji rewaloryzacji Rynku Łazarskiego miasto ogłosiło pod koniec ubiegłego roku. Stanęło do niego w sumie 25 pracowni projektowych, z czego do finału komisja konkursowa dopuściła pięć z nich: pracownia Basis z Warszawy, Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska (Warszawa), Maciej Siuda Pracownia Projektowa (Warszawa), Pracownia Architektury Krajobrazu Marta Tomasiak (Kępice), Biuro Projektów Lewicki Łatak. Sp. z o.o. Sp. k., (Kraków) oraz Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat (Poznań) i to właśnie ta ostatnia wygrała konkurs.

Jak już informowaliśmy koncepcja zakłada, że targowisko zostanie zadaszone i będzie w formie koła. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Zlikwidowana ma zostać jezdnia prowadząca przez środek Rynku Łazarskiego - łącząca Małeckiego z Dmowskiego. Ruch ma odbywać się dookoła płyty, wokół kamienic ulicą dwukierunkową. Piesi mają zyskać szersze chodniki, a przy budynkach pojawi się nowa zieleń. Z kolei na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka pojawi się strefa wypoczynku i rekreacji. W projekcie przewidziano ławki, fontanny, a nawet plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Z główną płytą rynku plac będzie powiązany schodami. Więcej o tym w artykule: Skwer z placem zabaw, zadaszone targowisko w kształcie koła, pomnik Eki - taki będzie Rynek Łazarski. Tam też prezentujemy zwycięską koncepcję.

Do finału konkursu przeszło w sumie pięć pracowni. Prezentujemy pozostałe koncepcje przebudowy Rynku Łazarskiego.

Jak zapewnia magistrat zakładany harmonogram przewiduje ogłoszenie przetargu na prace budowlane w IV kwartale 2017 roku. Całość ma się zakończyć w grudniu 2018 roku.

Dodajmy, że na przebudowę Rynku Łazarskiego zarezerwowano 10 milionów złotych ze środków budżetu miasta. Czy faktycznie łazarskie targowisko doczeka się w końcu remontu i otrzyma nowe oblicze – przekonamy się za niecałe dwa lata.

Tymczasem w przyszłą środę odbędą się konsultacje - spotkanie informacyjne dotyczące przebudowy Rynku Łazarskiego.

Zwycięska pracownia przedstawi na nim szczegółowo swój projekt, będzie okazja do zapoznania się z nim i do zadawania dodatkowych pytań – wyjaśnia Joanna Dulińska z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Urzędu Miasta Poznania.

Spotkanie informacyjne dotyczące przyszłości Rynku Łazarskiego odbędzie się w środę, 17 maja o godz. 17:00 w Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Łukaszewicza 9/13.


R E K L A M A

Komentarze (2)

09-05-2017 19:56:40
mieszkaniec
Zobaczycie będzie jak z Kolejową...
09-05-2017 14:56:18
eka z małeki
-ja nie doczekam!!!We wszystkich projektach stawiam na wrażliwość.estetykę i elegancję.Chciałbym dla moich kochanych,wszystkich!!!żeby tam było jak najwięcej zieleni takie jest moje marzenie i żeby nasi następcy nie zastali po nas tylko betonu.Myślę tak sobie,nie wiem czy mój osobisty wizerunek przyszłości mojego ukochanego wszystkich zadowoli???? eka
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

lut

do 22-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

17:30
Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
XXXL sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
- porządek obrad

22

lut

do 24-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Gardenia - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
Specjal Days - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
Sport Invest - Targi Branży Sportowej i Rekreacyjnej

02

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Światowy Dzień Modlitwy - nabożeństwo ekumeniczne

04

mar

10:00
Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Nr 2 ul. Grunwaldzka 16a
Otwarte Strażnice - zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: