Flamandzka metoda otwartych zaproszeń - pierwsze konsultacje o przyszłości Rynku Łazarskiego
03-12-2015 10:47   Janusz Ludwiczak
W Szkole Podstawowej nr 9 odbyły się konsultacje społeczne dotyczące propozycji wytycznych programowych do konkursu w sprawie modernizacji Rynku Łazarskiego. Mieszkańcy i kupcy w grupach, przy stolikach dyskutowali nad postulatami dotyczącymi przygotowania wytycznych do projektu.

Jak już informowaliśmy koncepcja przygotowana przez zespół roboczy rewitalizacji Rynku Łazarskiego, w skład którego weszli przedstawiciele miejskich jednostek zakłada m.in. zamknięcie dla ruchu ciągu ulic Małeckiego-Dmowskiego, przebiegającego przez Rynek Łazarski i poprowadzenie go dookoła płyty rynku, zmniejszenie liczby miejsc postojowych, a także zwiększenie przestrzeni dla pieszych i zadaszenie straganów. Więcej w artykule: Powstała koncepcja przebudowy Rynku Łazarskiego.

W środę w Szkole Podstawowej nr 9 przy zbiegu ulic Łukaszewicza i Calliera odbyło się spotkanie konsultacyjne, którego celem było zebranie opinii, uwagi i pomysłów społeczności lokalnej: mieszkańców, kupców, instytucji społeczno - kulturalnych dotyczących wytycznych programowych Zwięzłego Dokumentu do planowanego konkursu w sprawie modernizacji Rynku Łazarskiego.

Mieszkańcy i kupcy w kilku grupach, przy stolikach dyskutowali nad wytycznymi programowymi dotyczącymi przebudowy Rynku Łazarskiego.

Im więcej będzie teraz zastrzeżeń do tych założeń, które przygotowaliśmy tym łatwiej uda się wspólnie opracować wytyczne do projektu. Dzisiaj mamy tak, że pojawiają się projekty, jak np. dotyczący ulicy Kolejowej, jest koncepcja, ale budzi wiele zastrzeżeń, gdyż nie została przedyskutowana na każdym możliwym etapie. W końcu projekt trzeba było wyrzucić i zacząć wszystko od nowa – powiedział Piotr Libicki, koordynator ds. estetyki i wizerunku miasta.

Konsultacje przeprowadzono w formie warsztatów, jako część tzw. flamandzkiej metody otwartych zaproszeń. Wśród uwag, które zgłaszali mieszkańcy i kupcy pojawiły się głównie postulaty dotyczące powstania parkingu na działce przy ul. Kącik i wprowadzenia strefy płatnego parkowania w okolicach Rynku Łazarskiego. Sugestie te zgadzają się z przedstawionymi przez dr Tomasza Kossowskiego wstępnymi wynikami badań przeprowadzonymi przez studentów UAM dotyczącymi wykorzystania miejsc parkingowych. Z analizy wynika, że w tygodniu mieszkańcy zajmują ok. 120 miejsc postojowych. Między godz. 8 a 16 przeważa liczba pojazdów z powiatu poznańskiego i spoza regionu wielkopolskiego.

Materiał warsztatowy, zebrane uwagi wpłyną na kształt ostatecznych wytycznych, czyli zwięzłego dokumentu, który będzie podstawowym materiałem dla projektantów. Chcielibyśmy, by do końca roku ten dokument został opracowany. W przyszłym roku chcemy ogłosić otwarty konkurs, w którym wybierzemy od 3 do 7 pracowni architektonicznych, które przygotują koncepcję przebudowy Rynku Łazarskiego, a na jej podstawie rozpoczną się dalsze prace związane z inwestycją – przekonuje Piotr Libicki, plastyk miejski.

Do 16 grudnia Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta prowadzić będzie kolejny etap dotyczący propozycji wytycznych programowych do konkursu w sprawie modernizacji Rynku Łazarskiego. Na stronie internetowej rynek.geoankieta.pl zamieszczona została ankieta, mająca na celu zebranie informacji i opinii dotyczących aktualnego korzystania z Rynku Łazarskiego oraz preferowanych kierunków jego modernizacji.

Uwagi i postulaty można kierować również do 16 grudnia mailowo na adres:
kp@um.poznan.pl oraz listownie:
Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta
Urząd Miasta Poznania
Pl. Kolegiacki 17
61-841 Poznań

ZOBACZ TAKŻE: Zwięzły dokument - wytyczne programowe Rynek Łazarski {POBIERZ PDF}


R E K L A M A

Komentarze (1)

03-12-2015 13:48:15
mieszkaniec
Obym w końcu doczekał innego Rynku Łazarskiego niż tego z dziurawymi i przeciekającymi straganami.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

lut

do 22-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

17:30
Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
XXXL sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
- porządek obrad

22

lut

do 24-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Gardenia - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
Specjal Days - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
Sport Invest - Targi Branży Sportowej i Rekreacyjnej

02

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Światowy Dzień Modlitwy - nabożeństwo ekumeniczne

04

mar

10:00
Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Nr 2 ul. Grunwaldzka 16a
Otwarte Strażnice - zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: