Rada Osiedla chce, by strefa parkowania objęła również północną część Łazarza - aż do Bukowskiej {►}
04-02-2018 21:02   Janusz Ludwiczak
Podczas ostatniej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła uchwałę dotyczącą rozszerzenia strefy płatnego parkowania o obszar w obrębie ulic: Bukowskiej - Przybyszewskiego - Grunwaldzkiej. Tym samym zmiany w organizacji ruchu miałaby zostać wprowadzone również na ulicach: Niecałej, Białej, Wojskowej, Rokietnickiej, Polnej, Zakątek, Szylinga, Bukowskiej i Przybyszewskiego.

Na początku pierwszej w tym roku sesji, która odbyła się w środę, 24 stycznia Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła uchwałę w sprawie uwag do koncepcji organizacji ruchu na Łazarzu.

Rada Osiedla Św. Łazarz proponuje m.in., by na skrzyżowaniach Kolejowej i Potockiej oraz Kolejowej z Kanałową i Graniczną powstały ronda. To nie jedyne sugestie łazarskiego samorządu pomocniczego.

Propozycje Rady Osiedla Św. Łazarz zgłoszone w ramach konsultacji w/s koncepcji uspokojenia ruchu
Rada Osiedla, po przeprowadzonych spotkaniach konsultacyjnych z mieszkańcami Osiedla, którzy w zdecydowanej większości odrzucili projekt zwężenia ulicy Głogowskiej (wariant II i III), zgłasza następujące uwagi do WARIANTU I koncepcji uspokojenia ruchu. Zgłaszając poniższe uwagi, kierowaliśmy się w szczególności zdaniem mieszkańców, którzy widzą zasadność wprowadzenia zmian, jednak z uwagi na wysoki poziom skomplikowania proponowanych rozwiązań obawiają się znacznego wydłużenia tras przejazdu ruchu lokalnego po Łazarzu.

Zmiany na Dolnym Łazarzu:
Budowa wyniesionych skrzyżowań na ulicach:
• ul. K. Potockiej/ Lodowa;
• ul. K. Potockiej/ Dmowskiego;
• ul. Stablewskiego/Dmowskiego;
• ul. Kolejowa (według dyskutowanej wcześniej koncepcji przebudowy te ulicy).
Budowa rond na skrzyżowaniach:
• ul. K. Potockiej/ Kolejowa: z uwagi na duże prędkości samochodów poruszających się na dwupasmowym odcinku ul. Kolejowej);
• ul. Kolejowa, na skrzyżowaniu z ul. Kanałową i ul. Graniczną: z uwagi na bliskość dwóch skrzyżowań i przyszły łącznik z Dolną Głogowską i tunelem na Wolne Tory.
Proponowane zmiany kierunków ruchu:
• ul. Dmowskiego: jeden kierunek od Rynku Łazarskiego do ul. K. Potockiej;
• ul. Lodowa: jeden kierunek od ul. K. Potockiej do Rynku Łazarskiego;
• ul. Łukaszewicza: jeden kierunek od ul. Mottego w kierunku ul. Kolejowej;
• ul. Stablewskiego: jeden kierunek od ul. Łukaszewicza do ul. Głogowskiej;
• ul. K. Potockiej: jeden kierunek od ul. Lodowej do ul. Łukaszewicza, następnie dwa kierunki;
• ul. Małeckiego: jeden kierunek od ul. Strusia do Rynku Łazarskiego;
• ul. Calliera, Graniczna, Mottego: ruch jednokierunkowy wg wariantu I.

Górny Łazarz:
• Budowa sygnalizacji na skrzyżowaniu ulic Chociszewskiego i Kasprzaka.
Proponowane zmiany kierunków ruchu:
• ul. Chociszewskiego: dwukierunkowa od ul. Kasprzaka do ul. Szymborskiej, ruch jednokierunkowy na odcinku od ul. Reymonta do wjazdu na posesje nr 44 i 46, w kierunku ul. Głogowskiej, nakaz skrętu w ul. Szymborskiej, z wyłączeniem autobusów MPK i mieszkańców;
• ul. Ułańska: jeden kierunek od ul. Grottgera do ul. Grunwaldzkiej, dalej do ul. Wyspiańskiego dwa kierunki; • • ul. Wojskowa: bez zmian;
• ul. Niegolewskich – ruch jednokierunkowy.

Zaproponowany powyżej wariant powinien zostać przedstawiony jako alternatywa dla obecnego wariantu I. Powinien być opatrzony stosownym komentarzem ukazującym wady i zalety obu wariantów. Wariant I powinien zostać poprawiony: należy usunąć błędy merytoryczne, nanieść projektowaną organizację ruchu na Rynku Łazarskim i ul. Jarochowskiego.

Ponadto należałoby przeprowadzić następujące badania lub analizy:
• badanie napełnienia miejscami postojowymi w nocy, ok. godziny 21, w dzień roboczy (od poniedziałku do czwartku);
• badanie napełnienia miejscami postojowymi w nocy, w wakacje lub podczas np. Świąt Wielkanocnych;
• porównanie ilości miejsc parkingowych w strefie, w zależności od wyboru wariantu I lub zachowania obecnej organizacji ruchu (wariant 0), w przypadku braku możliwości dokonania takich badań dla całego obszaru, porównanie powyższych wskaźników dla jednej reprezentatywnej ulicy Dolnego Łazarza;
• naniesienie na mapę projektowanych parkingów kubaturowych: MTP, Arena (przybliżone lokalizacje) wraz z ich pojemnością.

Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła również uchwałę dotyczącą rozszerzenia strefy płatnego parkowania o obszar w obrębie ulic: Bukowskiej - Przybyszewskiego - Grunwaldzkiej.

Otrzymaliśmy sygnały od mieszkańców, którzy mówią, że są jednym wielkim parkingiem dla szpitala i Uniwersytetu Medycznego – mówiła podczas sesji Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Radni postulują, by zakres prac nad wprowadzeniem strefy płatnego parkowania objął również ulice: Niecałą, Białą, Wojskową, Rokietnicką, Polną, Zakątek, Szylinga, Bukowską i Przybyszewskiego. Jeśli do wniosku pozytywnie ustosunkuje się ZDM ruszą prace projektowe nad przygotowanie kolejnej koncepcji.

Co ciekawe strefa płatnego parkowania nie obejmie południowej części dzielnicy, czyli terenów za ulicą Hetmańską.

Miasto nie zgadza się na rozszerzenie strefy poza II ramę komunikacyjną. Również Rada Osiedla Górczyn nie chce, by strefa sięgała aż do ulicy Palacza. Na Hetmańskiej nie możemy zabrać jednego pasa na parkowanie. Jakieś rozwiązania zostaną wprowadzone – mówił w styczniu zeszłego roku Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

W dalszej części sesji łazarscy radni pozytywnie zaopiniowali zamiar zbycia przez miasto nieruchomości przy ul. Jarochowskiego 49, a także wydali pozytywną opinię w sprawie nadania drodze wewnętrznej na terenie kampusu Uniwersytetu Medycznego (łączącej Rokietnicką z Bukowską) nazwy Rudolfa Weigla. Ponadto radni jednogłośnie zaopiniowali pozytywnie projekt uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Rejon Hetmańskiej i Góreckiej" (chodzi o tereny przy biurowcu Skalar).

Pod koniec styczniowej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz dokonała również korekt w tegorocznym budżecie, przekazując środki z małych grantów i niewykorzystanych środków na zakup czujek smogowych na montaż monitoringu na ul. Dmowskiego (Przedszkole 44), tak by kamery obejmowały m.in. plac zabaw i siłownię dla seniorów). Oprócz tego środki finansowe otrzymała łazarskie placówki oświatowe. Ponadto każda z czterech filii Biblioteki Raczyńskiej otrzyma po 2 tys. zł na zakup publikacji i nowości wydawniczych.

Sesję Rady Osiedla Św. Łazarz transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo. Poniżej relacje wideo:

Projekty uchwał, protokół z poprzedniej sesji oraz frekwencje i obecność radnych można znaleźć w naszym serwisie na stronie: www.radaosiedla.lazarz.pl.

ZOBACZ TAKŻE: Sesja XXXIX (zwyczajna) 24.01.2018

ZOBACZ TAKŻE: Frekwencja radnych

ZOBACZ TAKŻE: Rada Osiedla Św. Łazarz


R E K L A M A

Komentarze (9)

07-02-2018 11:25:59
Kokosanka
Przegra rozsądek schorzały.
07-02-2018 08:28:28
Negatyw
@ Tomek: Popierają, gdyż nie mają świadomości konsekwencji. Wierzę, że wygra ZDROWY rozsądek...
06-02-2018 19:55:09
Tomek
Nie licz na to, zmian w mieście nie cofniesz, bo więcej osób je popiera.
06-02-2018 07:19:11
Negatyw
@ iwona: Gdy mieszkańcy Łazarza zaczną się dusić w spalinach - wtedy ulice znów będą normalne, czyli 2-kierunkowe... (!!!).
05-02-2018 19:58:18
do Mieszkanki
Otóż ul. Łukaszewicza łączy się bezpośrednio z ul. Kolejową. Najpierw na wysokości posesji 2a przy tej pierwszej ulicy jest wjazd do podziemnego tunelu, który jest przedłużeniem tej ulicy w świecie podziemnym i łączy się z ulicą Kolejową. Drugie połączenie to portal teleportacyjny uruchamiany modlitwą łączy on Kolejową z Łukaszewicza, pomiędzy numerami odpowiednio 37d i 30b.
05-02-2018 18:11:26
Tomek
Kiedy realnie Strefa wejdzie w życie? Obecna sytuacja jest nie do wytrzymania.
05-02-2018 18:10:23
Bazyli
Zanim Poznaniacy, a głównie mieszkańcy Grunwaldu nauczą się jeździć po tych zmianach, obawiam się, że nie obędzie się bez wielu wypadków i kolizji. To zbyt wiele zmian naraz! Czy wszystkie są potrzebne? Czytając i oglądając mam mętlik w głowie. Czy będzie wirtualny "kalkulator odległości" dla Łazarza i Grunwaldu? Jak szybko będzie po zmianach aktualizacja na stronach typu "jak dojadę"? Bo na razie po lekturze dostrzegam, że aby pokonać trasę dawniej długości x teraz będzie trzeba przejechać trasę długości co najmniej 2x a nawet 3x! (oczywiście czas też należy zwielokrotnić).
05-02-2018 17:06:24
mieszkanka
czegoś nie rozumiem - chodzi mi o zapis Proponowane zmiany kierunków ruchu: • ul. Łukaszewicza: jeden kierunek od ul. Mottego w kierunku ul. Kolejowej; może ktoś wyjaśni w którą to stronę??? Wg mnie (a mieszkam na Łukaszewicza 40 lat i trochę) zapis jest nieczytelny - wynika, że Łukaszewicza dochodzi / kieruje się do Kolejowej, a tak po prostu nie jest! Łukaszewicza przechodzi w Graniczną i Graniczna dochodzi do Kolejowej, a to nie to samo!. Bądźmy dokładni. Uważam, że powinno być napisane do Granicznej lub w kierunku Granicznej, zapis "w kierunku Kolejowej" niestety nie jest jasny.
05-02-2018 09:36:14
iwona
Kto wymyślił jeden kierunek ruchu przy "Biedronce"????? To gruba przesada, żeby po tych uliczkach jeździć "zyzgazkiem", bo inaczej się nie da!! Wyjdzie na to, że najlepiej jechać i dopychać Głogowską.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

lut

do 24-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Gardenia - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
Specjal Days - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
Sport Invest - Targi Branży Sportowej i Rekreacyjnej

02

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Światowy Dzień Modlitwy - nabożeństwo ekumeniczne

04

mar

10:00
Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Nr 2 ul. Grunwaldzka 16a
Otwarte Strażnice - zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2

06

mar

do 09-03-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli arena Design
Home Decor - Targi Wnętrz

15

mar

do 17-03-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salmed - Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Medycznego
Poznański Salon Optyczny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: