Jarochowskiego będzie jednokierunkowa? – wypowiedz się
04-09-2017 21:25   Janusz Ludwiczak
Jeszcze do wtorku włącznie można nadsyłać uwagi, opinie i sugestie dotyczące przebudowy ulicy Jarochowskiego, która ma stać się jednokierunkowa. Plany zakładają również wyniesienie dwóch skrzyżowań, wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 km/h i zakazu skrętu w lewo w ulicę Chociszewskiego.

Przypomnijmy. Rada Miasta Poznania przeznaczyła 3 miliony złotych (1 100 000 zł na ten rok, kolejne 1,9 mln zł na rok 2018) na przebudowę ulicy Jarochowskiego. Plany zakładają remont nawierzchni jezdni, wymianę chodników i nasadzenie nowej zieleni.

W ramach inwestycji miałaby zmienić się również organizacja ruchu - ulica Jarochowskiego byłaby jednokierunkowa.

Jednokierunkowa Jarochowskiego to pomysł nie nowy. Do ubiegłorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego (2017) został zgłoszony projekt "Rowerowy Łazarz i Jeżyce: Obwodnica Rowerowa – zielona Jarochowskiego i Samoobsługowe Stacje Naprawcze - Jeżyce", który przewiduje wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ulicy Jarochowskiego (na odcinkach od Chociszewskiego do Hetmańskiej oraz od Wyspiańskiego do Sczanieckiej). Projekt zakłada również wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 km/h lub nawet do 20 km/h. Oprócz tego przez ul. Hetmańską ma powstać przejazd rowerowy.

W połowie sierpnia odbyło się spotkanie zorganizowane przez Radę Osiedla Św. Łazarz, podczas którego Zarząd Dróg Miejskich przedstawił koncepcję przebudowy ulicy Jarochowskiego.

Zmiany zakładają remonty chodników, uspokojenie ruchu, uporządkowanie sposobu parkowania, a także przywrócenie i nasadzenie nowej zieleni. Kiedyś ulica ta była aleją drzew, chcemy przywrócić stan pierwotny – powiedział portalowi lazarz.pl Ireneusz Woźny, zastępca dyrektora ZDM ds. Technicznych.

Obydwa warianty przewidują wprowadzenie jednego kierunku ruchu, jednak jeden z nich zakłada wprowadzenie ruchu dwukierunkowego na wysokości szpitala Św. Rodziny – dodaje Ireneusz Woźny, wicedyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Ruch dwukierunkowy w jednym z wariantów miałby być tylko na odcinku pomiędzy ulicami Sczanieckiej i Niegolewskich oraz od Limanowskiego do Wyspiańskiego. Z kolei drugi wariant zakłada wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na całym odcinku, od Chociszewskiego do Wyspiańskiego.

I to mieszkańcy mają się wypowiedzieć, czy będą chcieli się poruszać w kierunku południowym, czyli w stronę Chociszewskiego czy w kierunku północnym, w stronę ulicy Wyspiańskiego. Opinie będzie można przesyłać do Rady Osiedla Św. Łazarz – wyjaśnia Ireneusz Woźny z ZDM.

Zmiany zakładają również wprowadzenie wyniesionych skrzyżowań na skrzyżowaniu ulic Jarochowskiego i Sczanieckiej oraz Jarochowskiego z Limanowskiego, a także wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 km/h. Jak wyjaśnia ZDM realizacja projektu może nastąpić najwcześniej w drugiej połowie 2018 roku.

Poniżej przedstawiamy dwa warianty koncepcji przebudowy wraz z wprowadzeniem nowej organizacji ruchu na ul. Jarochowskiego, na odcinku od Chociszewskiego do Wyspiańskiego. Uwagi, opinie i sugestie do projektów można przesyłać do 5 września (wtorek) włącznie na adres e-mail Rady Osiedla Św. Łazarz: Osiedle_Lazarz@um.poznan.pl.

Koncepcja przebudowy ul. Jarochowskiego (wariant 1) - POBIERZ {PDF}

Koncepcja przebudowy ul. Jarochowskiego (wariant 2) - POBIERZ {PDF}

Koncepcja przebudowy ul. Jarochowskiego (przekroje) - POBIERZ {PDF}

Opis inwestycji (źródło ZDM):
Projekt koncepcyjny przebudowy ul. Jarochowskiego wykonano w dwóch wariantach. Oba warianty zakładają wykorzystanie istniejącego pasa drogowego ulicy wraz z wykorzystaniem istniejących przebiegów krawędzi jezdni i zachowaniem geometrii skrzyżowań.
Koncepcja zakłada:
• wykonanie remontu nawierzchni wraz z wymianą nowych krawężników,
• wykonanie zatok parkingowych oraz nowych chodników,
• uporządkowanie miejsc parkingowych,
• zaprojektowanie strefy tempo 30,
• zaprojektowanie elementów spowalniających ruch w postaci dwóch wyniesionych skrzyżowań (z ul. Limanowskiego i Sczanieckiej),
• wyeliminowanie ruchu tranzytowego poprzez zmiany w organizacji ruchu, na przykład wprowadzenie ruchu jednokierunkowego,
• likwidację sygnalizacji świetlnej w rejonie ul. Limanowskiego,
• pozostawienie stacji rowerów miejskich,
• zaprojektowanie nowych nasadzeń zieleni przyulicznej,
• wprowadzenie dwukierunkowego ruchu rowerowego na zasadzie kontraruchu.

Wariant nr 1:
W celu uspokojenia ruchu i wyeliminowania ruchu tranzytowego na ulicy Jarochowskiego wariant zakłada wprowadzenie jednego kierunku ruchu na odcinku od ulicy Chociszewskiego do ulicy Sczanieckiej. Na odcinku od ulicy Sczanieckiej do ulicy Niegolewskiech samochody będą poruszać się w dwóch kierunkach, podobnie jak na odcinku pomiędzy ulicami Limanowskiego i Wyspiańskiego. Jeden kierunek obowiązywać będzie na odcinku od ulicy Niegolewskich do Limanowskiego.
Wybór wariantu oznacza dojazd do Szpitala Św. Rodziny zarówno od strony ulicy Chociszewskiego jak i Wyspiańskiego.
W wariancie nr 1 zaprojektowano 181 legalnych miejsc parkingowych (w zatokach postojowych oraz przy parkowaniu równoległym na ulicy).
Obecnie znajduje się tu 176 legalnych miejsc parkingowych.

Wariant nr 2:
Wariant nr 2 zakłada wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ulicy Jarochowskiego od ulicy Limanowskiego do Chociszewskiego z nakazem skrętu w prawo w ul. Chociszewskiego. Podobnie jak w wariancie 1 pomiędzy ulicami Wyspiańskiego i Limanowskiego pozostanie ruch dwukierunkowy. Dzięki wprowadzeniu ruchu w jednym kierunku można zaprojektować więcej miejsc postojowych. Zaprojektowano dodatkowe miejsca do parkowania równoległego na wysokości Szpitala Św. Rodziny. Zaplanowano wyznaczenie 199 legalnych miejsc parkingowych w stosunku do obecnych 176 legalnych miejsc parkingowych.
Wariant 2 zakłada dojazd do szpitala tylko od strony ulicy Wyspiańskiego.


R E K L A M A

Komentarze (1)

05-09-2017 20:57:18
ryba
"Zmiany zakładają remonty chodników, uspokojenie ruchu, uporządkowanie sposobu parkowania, a także przywrócenie i nasadzenie nowej zieleni. Kiedyś ulica ta była aleją drzew, chcemy przywrócić stan pierwotny – powiedział portalowi lazarz.pl Ireneusz Woźny, zastępca dyrektora ZDM ds. Technicznych." - ciekawe spostrzeżenia ??????. A może tam kiedyś rosło zboże i ziemniaki? Nasadzenie nowej zieleni a ze starą co?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

lut

do 25-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Gardenia - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
Specjal Days - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
Sport Invest - Targi Branży Sportowej i Rekreacyjnej

02

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Światowy Dzień Modlitwy - nabożeństwo ekumeniczne

04

mar

10:00
Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Nr 2 ul. Grunwaldzka 16a
Otwarte Strażnice - zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2

06

mar

do 09-03-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli arena Design
Home Decor - Targi Wnętrz

15

mar

do 17-03-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salmed - Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Medycznego
Poznański Salon Optyczny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: