Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Prima Aprilis - uważaj bo się (po)mylisz - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Prima Aprilis - uważaj bo się (po)mylisz
02-04-2009 00:27   Janusz Ludwiczak
1 kwietnia jest okazją do robienia dowcipów. Zapewne większość z nas dała się nabrać na primaaprilisowe żarty. Dzień żartów zapoczątkowany został już w połowie XIII wieku i obchodzony jest w wielu krajach świata.

1 kwietnia - Prima Aprilis. Dzień, w którym płatamy figle i robimy dowcipy zapoczątkowany został już w drugiej połowie XIII wieku i obchodzony jest nie tylko w Polsce. W Wielkiej Brytanii 1 kwietnia nazywany jest Dniem Głupca (April Fool`s Day lub All Fools`Day), awe Francji Dniem RYby. Grecy wiążą historię tego dnia z mitem o Demeter i Persefonie.

Już w 1235 roku sobór we Francji ustanowił dzień 25 marca jako "Święto Zwiastowania", a prezenty noworoczne otrzymywano 1 kwietnia. To nie spóźniona Prima Aprilis. 1 kwietnia był niegdyś pierwszym dniem nowego roku. Dopiero trzysta lat później, w 1562 roku papież Grzegorz wprowadził nowy kalendarz dla świata chrześcijańskiego, a Nowy Rok został przełożony z 1 kwietnia na 1 stycznia. Było jednak sporo ludzi, którzy nie wierzyli w zmianę daty i powitanie nowego roku kalendarzowego obchodzili 1 kwietnia. Inni w tym dniu robili im kawały i nazywali ich "kwietniowymi głupcami". Stąd wywodzi się Prima Aprilis.

Natomiast chrześcijaństwo wiąże Prima Aprilis z Judaszem Iskariotą, który miał urodzić się właśnie pierwszego kwietnia i dlatego dzień ten kojarzył się z kłamstwem i nieprawdą.

Udało na się sprawić Państwu małe żarty primaaprilisowe, o czym świadczą komentarze i otrzymane e-maile i telefony. Czytelnikom, którzy dali się nabrać gratulujemy poczucia humoru.

W zeszłym roku część z Państwa dała się nabrać o likwidacji przychodni przy ulicy Kasprzaka, a lekarze mieli zostać przeniesieni do nowego budynku przy ulicy Głogowskiej 88, w którym mieściła się do końca 2007 roku przychodnia "Medima". Wtedy informowaliśmy, że NFZ przesłał nam oświadczenie, w którym pisał:
Szanowni Państwo!
Informujemy, że z dniem 1 maja 2008 roku swoją działalność zawiesza kompleks przychodni specjalistycznych przy ulicy Kasprzaka 16. Pacjenci będą mogli się leczyć w poradni przy ulicy Słowackiego 8 oraz w przychodni przyszpitalnej 111 Szpitala Wojskowego przy ulicy Szylinga 2.
Więcej szczegółowych informacji otrzymają Państwo w przyszłym tygodniu.
Rzekoma likwidacja przychodni przy Kasprzaka miała się wiązać z problemami finansowymi. Tak jednak się nie stało i to był tylko żart primaaprilisowy.

Także i w tym roku wykazaliśmy się poczuciem humoru. Poinformowaliśmy w środę o tym, że Marsz Równości miałby przejść razem z IV Paradą Łazarską, a duży basen w Parku Kasprowicza miałby być podgrzewany i przykryty namiotem, zaś Międzynarodowe Targi Poznańskie miałyby wybudować dwupoziomowy parking podziemny.

Być może w najbliższej przyszłości pływalnia w Parku Kasprowicza będzie faktycznie kryta, a na Łazarzu powstanie w końcu parking podziemny. Jak napisała "Maria" w komentarzu: Dobrze pomarzyć o ciepłych łazarskich kąpielach raz w roku 1 kwietnia.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: