Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Marsz Równości przejdzie razem z IV Paradą Łazarską? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Marsz Równości przejdzie razem z IV Paradą Łazarską?
01-04-2009 16:52   Janusz Ludwiczak
4 czerwca po raz czwarty ulicami Łazarza ma przejść Parada Łazarska, która będzie towarzyszyć 20. jubileuszowym Dniom Łazarza. Datę tą wybrano nieprzypadkowo, gdyż parada nawiązywać będzie do 20. rocznicy pierwszych wyborów w wolnej Polsce. W Paradzie Łazarskiej mają uczestniczyć nie tylko mieszkańcy Łazarza i uczniowie szkół, ale także zabytkowe samochody. W ramach IV Parady Łazarskiej dołączyć mają się uczestnicy Marszu Równości, który mimo kontrowersji przechodzą w listopadzie ulicami Poznania.

Od 29 maja do 5 czerwca odbędą się 20. jubileuszowe Dni Łazarza. Przygotowania do tego wydarzenia trwają już od jesieni. Na dwudzieste już święto dzielnicowe, które jest największe w naszym mieście, organizatorzy przygotowali m. in. Festyn Łazarski (po raz pierwszy w Parku Wilsona, a nie jak dotychczas przy ulicy Dmowskiego, przed Klubem Osiedlowym "Krąg"), a także wielki koncert jubileuszowy w Parku Wilsona.

Jednym z głównych akcentów tegorocznych Dni Łazarza ma być IV Parada Łazarska, która przejdzie ulicami Łazarza 4 czerwca. Datę tą wybrano nieprzypadkowo. Właśnie tego dnia minie 20. rocznica pierwszych wyborów w wolnej Polsce.
W ramach IV Parady Łazarskiej przewidziano nie tylko przemarsz mieszkańców Łazarza, uczniów szkół i orkiestry dętej, ale przejazd zabytkowych samochodów.

Pierwsza tego typu impreza odbyła się w 2006 roku. Wówczas Parada Łazarska przeszła po mszy świętej w kościele Matki Boskiej Bolesnej ulicami Głogowską, Berwińskiego do Parku Wilsona, gdzie następnie odbył się koncert w muszli. W ubiegłym roku w Paradzie Łazarskej uczestniczyła m.in. orkiestra dęta, bębniarze oraz ułani z 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Do tegorocznej Parady dołączyć mają się także... uczestnicy Marszu Równości, który mimo wielu kontrowersji i emocji odbywa się od kilku lat w listopadzie.

Uznaliśmy, że listopad to zły termin na organizację Marszu Równości. Dlatego zdecydowaliśmy się przesunąć przemarsz. Manifestujemy tolerancję nie tylko dla gejów czy lesbijek, ale jak zawsze podkreślamy udział osób protestujących przeciwko dyskryminacji ze względu na kolor skóry, wiek, niepełnosprawność czy wyznanie. Chcemy, aby tym razem marsz odbył się gdy będzie cieplej, bo ostatnio nie mamy szczęścia do pogody, wiadomo jaki jest listopad. Zaproponowaliśmy organizatorom Dni Łazarza przyłączenie się do IV Parady Łazarskiej. Chcemy także uczcić okrągłą rocznicę wolnej Polski, uwolnienia od komunizmu który był z natury swej zaprzeczeniem idei głoszonych przez nasze środowisko - powiedzieli organizatorzy Marszu Równości.

Dokładna trasa IV Parady Łazarskiej nie jest jeszcze znana. Może jednak pojawić się na niej wielu przeciwników. Także podczas ubiegłorocznego Marszu Równości, który odbył się 16 listopada 2008 pojawiło się wielu przeciwników, głównie pseudokibiców, którzy nie tylko demonstujących obrzucali obelgami i wulgaryzmami, ale rzucali jajkami i kamieniami. Demonstracji strzegło 400 policjantów i udało się ją przeprowadzić bez przeszkód.

Organizatorzy Dni Łazarza rozważają, czy Marsz Równości będzie mógł przejść razem z IV Paradą Łazarską.

Na razie rozważamy propozycję. Pozytywną lub negatywną odpowiedź przekażemy organizatorom po spotkaniu Komitetu Organizacyjnego, które odbędzie się pod koniec kwietnia - informują organizatorzy Dni Łazarza.

Powyższy tekst był żartem primaaprilisowym.
Organizatorzy Marszu Równości nie planują przynajmniej według naszych informacji zmienić miesiąca organizacji demonstracji. Jednak to prawda, że IV Parada Łazarska planowana jest na 4 czerwca i odbędzie się nie tylko z okazji 20.jubileuszowych Dni Łazarza, ale 20.rocznicy pierwszych wyborów w wolnej Polsce. Prawdą jest także to, że na Paradzie Łazarskiej mają pojawić się zabytkowe samochody, a pod koniec dnia pokaz sztucznych ogni - takie przynajmniej są plany.
Jak widać udało się nabrać część z Państwa, o czym świadczą komentarze i otrzymane e-maile i telefony. Tym, którzy uwierzyli w nasz dowcip gratulujemy poczucia humoru.


Komentarze (8)

02-04-2009 12:38:33
pinezka
oj taki marsz rownosci napewno wywowalby skandal. moze lepiej niz jest sobie w centrum i w listopadzie.
02-04-2009 00:30:44
REDAKCJA
Należy się Państwu wyjaśnienie - jest na żółtym tle nad zdjęciami. Cieszę się, że udało mi się nabrać kilka Czytelników. A przy okazji chciałbym zaznaczyć, że jestem tolerancyjny, nie przeszkadzają mi ani lesbijki, ani geje, ani Żydzi, ani czarnoskórzy, itd... Ważny jest człowiek przede wszystkim. Reakcje ludzi mogą być przeróżne i zdania bardzo podzielone. Jednak doświadczenia listopadowego Marszu Równości (piszę dużą literą, gdyż jest to nazwa własna) pokazują, że demonstracja budzi wiele emocji i kończy się skandalem - zachowaniem przeciwników marszu. Każdy ma oczywiście prawo do wygłaszania zarówno pozytywnego, jak i negatywnego zdania. Jednak wyzwiska, obelgi, a szczególnie rzucanie kamieniami jest zdecydowanie nie ma miejscu, gdyż są to zdecydowanie akty wandalizmu i chuligaństwa. A na koniec powiem tylko jak mówiliśmy kiedyś w podstawówce: "Prima Aprilis, uważaj bo się mylisz".
01-04-2009 22:09:50
Maria
Panie Januszu, dzisiaj pierwszy raz się" nabrałam" i przez kilka minut uwierzyłam w tę wiadomość.Dopiero jak spojrzałam na kalendarz przypomniałam sobie że to kwiecień. Świetny dowcip. A tak poważnie ciekawe jakie by były reakcje "ludu"na ten pomysł.
01-04-2009 22:09:34
Maria
Panie Januszu, dzisiaj pierwszy raz się" nabrałam" i przez kilka minut uwierzyłam w tę wiadomość.Dopiero jak spojrzałam na kalendarz przypomniałam sobie że to kwiecień. Świetny dowcip. A tak poważnie ciekawe jakie by były reakcje "ludu"na ten pomysł.
01-04-2009 21:13:55
madzia
Łazarz od zawsze był różnorodny - a tu katolicy, a tam ewangelicy. Mamy też w pobliżu na Marcelińskiej prawosławnych, a przy Palacza wyznawców buddyzmu. Ale czy geje, lesbijki, czarnoskórzy, i inni przejdą???? Oj coś mi się wydaje, że to żart prima aprilisowy.
01-04-2009 21:02:08
czarna owca
Oj wolę nie myśleć co się będzie działo jak pojawi się Młodzież Wszchpolska i skin hedzi.
01-04-2009 20:54:33
Murzyniatko
Oj to bedzie sie działo .............+. Pytanie kto ma patronat nad tym może Tusk, Wałęsa, Kwaśniewski, grobelny bo chodziło do Ósemki?
01-04-2009 18:23:21
max
Oj radzę to dobrze przemyśleć. Marsz równości pokazuje co się dzieje zawsze w listopadzie. I Głogowska na czas przejścia miałaby być twierdzą?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

12

mar

do 14-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: