Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kuria przerwała milczenie. Losy "ósemki" wciąż nie są znane - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kuria przerwała milczenie. Losy "ósemki" wciąż nie są znane
22-03-2009 00:53   Janusz Ludwiczak
"W związku ze społecznym niepokojem wywołanym przez wypowiedzi przedstawicieli Prezydenta Miasta Poznania, Kuria Metropolitalna w Poznaniu oświadcza, że w żadnej mierze nie zamierza doprowadzić do likwidacji poznańskiego VIII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Głogowskiej 92" - możemy przeczytać w oświadczeniu Kurii, która dopiero w sobotę wydała oświadczenie.

Dopiero po pięciu dniach doczekaliśmy się reakcji Kurii w bulwersującej sprawie dotyczącej VIII Liceum Ogólnokształcącego.

W oświadczeniu Kurii w sprawie VIII LO w Poznaniu możemy przeczytać:

"W związku ze społecznym niepokojem wywołanym przez wypowiedzi przedstawicieli Prezydenta Miasta Poznania, Kuria Metropolitalna w Poznaniu oświadcza, że w żadnej mierze nie zamierza doprowadzić do likwidacji poznańskiego VIII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Głogowskiej 92.

Archidiecezja Poznańska - jako prawny właściciel budynku zgodnie z prawomocnym orzeczeniem Sądu Administracyjnego - ma jednak obowiązek zadbać o uregulowanie statusu własności. Opóźnienia w tym względzie nie są spowodowane przez Kurię Metropolitalną.

Los szkolnictwa, uczniów i nauczycieli, jest dla nas ważny. Wymownie świadczy o tym historia Kościoła, której świadkiem jest ks. Czesław Piotrowski, twórca i założyciel Prywatnego i Katolickiego Gimnazjum im. Adama Mickiewicza, poprzednika VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu."

Oświadczenie w dniu 21 marca podpisał Kanclerz Kurii ks. Ireneusz Dosz.

Podczas piątkowego spotkania w szkole przy ulicy Głogowskiej prezydent Maciej Frankiewicz zapewnił, że miasto nie chce podnosić stawek za wynajem budynku, w którym mieści się Publiczne Gimnazjum Katolickie. Kuria płaci w tym przypadku miastu 12,5 tysiąca złotych rocznie. Gdyby jednak kościół musiał płacić tyle samo ile zażądał od miasta za budynek VIII LO, stawka ta wyniosłaby 800 tysięcy złotych. Miasto nie chce tego czynić, gdyż także czuje się odpowiedzialne za tą katolicką gimnazjalną szkołę.

Tak naprawdę z oświadczenia wydanego przez Archidiecezję nic nie wynika. Przede wszystkim zabrakło w nim informacji o wycofaniu się z absurdalnych żądań stawek czynszowych. Przypomnijmy, że Kuria chce od miasta 1,8 mln zł rocznie za możliwość dalszego użytkowania budynku szkoły. Zapewnienia, że strona kościelna nie chce likwidacji placówki to trochę jednak za mało. To raczej próba odwrócenia uwagi od faktu, że rzeczywistym przedmiotem sporu są pieniądze.

Oświadczenie kurii jest też czytanie podczas mszy świętych w ogłoszeniach parafialnych w kościele Matki Boskiej Bolesnej, który sąsiaduje z VIII LO.

W dalszym ciągu nie wiadomo co stanie się z "Ósemką". O sprawie będziemy Państwa informować na bieżąco.


Komentarze (13)

30-03-2009 22:17:42
Do "szara eminencja"
ja również się wstydzę, że jest Pan teologiem, ale cóż przyjmują tam niestety wszystkich!
28-03-2009 00:17:39
szara eminencja
jestem absolwentem tutejszego Wydziału Teologicznego i powiem tylko tyle że, "miłośc" katolicka do bliźniego okazywana przez pracowników wydziału - przede wszystkim dziekanat oraz kurie, jest tym osobom zupełnie obca! Wstyd mi za władze naszego Kościoła, wstydzę sie przyznawać że jestem teologiem, wstydzę się za katolicyzm!!! W dzisiejszym Kościele nie ma miejsca dla Boga! - jego miejsce zajął pieniądz!
25-03-2009 00:04:00
antymoher
Miasto nie miało wyjścia, przecież to sąd nakazał zwrot. I chodzi tu o pieniądze - szkoły mogą być zwolnione z podatku, wystarczy złożyć wniosek. To jest zwykłe mydlenie oczu - księżom w szkatule dno widać bo ludzie dają coraz mniej, więc sobie znależli sposób na podratowanie kasy. Tylko nie ma zgody by to było kosztem pieniędzy publicznych - jak ktoś chce dawać darmozjadom niech daje ale ze swojego, a od miejskiej kasy wara.
24-03-2009 22:28:25
dziewucha
Ale to nie chodzi o kasę. No szkoda, że ludzie zbyt łatwo poddają sie emocjom, a nie chcą wysłuchać obiektywnych faktów. Suma, którą kuria chce aby jej zapłacono to nic innego jak różnica między opłatą za czynsz (około 2zł za metr kwadratowy) a podatkiem, który zapłacić musi kuria miastu (ok. 18 złotych). Czyli kuria miałaby 16 złotych w plecy. A tu chodzi o to, aby kuria wyszła na zero! A jeśli są z tym takie problemy to po jakie licho miasto zwracało grunty kościołowi?
24-03-2009 15:23:46
mola
Kler zrobił się bardzo pazerny dostanie trochę wyciąga rękę po następne, zupełny brak przyzwoitości. To następne przegięcie ze strony kościoła. Sami zrażają do siebie wiernych.Ludzie narzekają na nudę na mszach, na ciągłe wołanie o pieniądze na tacę, niestety kościoły pustoszeją. Popieram przedmówcę to my wierni jesteśmy ich pracodawcami, to nie średniowiecze gdzie lud był ciemny,a duchowni wykształceni to wykorzystywali i mieli w swoich rękach władzę
24-03-2009 14:14:05
cez
Dziwne by chyba było gdyby Kuria jako prawny właściciel szkoły miała jeszcze do niej dopłacać (opłacenie podatku, z którego miasto zwalnia siebie w przypadku szkoły na Kanclerskiej). A jeśli XXL mówi o oddawaniu pieniędzy za okna czy schody to co z druga stroną, czy szkoła-miasto nie powinni oddać Kurii pieniędzy za tyly lat użytkowania szkoły, a co z pieniędzmi za wynajem parkingu, który znajduje sie przy szkole, (wcześniej było tam ogrodnictwo)??? A z komunikatu wynika bardzo dużo:Kuria nie chce likwidować szkoły !!! To powinno być dla uczniów , nauczycieli i samej pani Dyrektor chyba najważniejsze!!!
24-03-2009 13:58:48
Ksia
Jestem emerytką.Nie czuję się najlepiej Na Manifestację pójdej.Całym sercem popieram LO Nr8.
24-03-2009 00:43:52
wierny
Jestem wierzący, ale nie popieram zachowania kościoła, dlatego księża nie ujrzą ode mnie ani złotóweczki. Ks. Antkowiaka proszę o rozliczenie za 2008 rok!!!
23-03-2009 16:24:30
Joanna
http://szru.lo8.poznan.pl/szru/node/89 Manifestacja- proponuje aby ruszył cały Łazarz- przecież sprawa dotyczy też G.33 i SP26
23-03-2009 11:04:19
madzia
Tak naprawdę z tego oświadczenia nic nie wynika.
22-03-2009 13:13:28
nat
Szkoda, że oświadczenie kurii nie jest czytanie w innych kościołach. XXL całkowicie się z Tobą zgadzam. Widzę, że jesteś nauczycielem 8-ki. Jak sobie radzisz w tych chwilach?
22-03-2009 10:44:17
XXL
Sprawa liceum VIII to niestety kolejna rysa na obrazie kościoła katolickiego. "Kościół" to ogół wiernych, majątki kościelne powstały ze środków wiernych, to oni są ich właścicielami a nie poszczególni hierarchowie kościoła , którzy prawdopodobnie o tym zapomnieli.Tak naprawdę to my wierni jesteśmy ich pracodawcą, to nasze fundusze zasilają ich stan posiadania. Odbieranie budynków szkołom, instytucjom kultury służącym "wiernym" przez kościół jako instytucję nie ma nic wspólnego z tym w co wierzę, czego nauczał Chrystus. Jak mam to wytłumaczyć dzieciom. Uczę ich rozumienia potrzeb innych,pomagania ludziom, otwarcia na dobro drugiego człowieka a decycje Kurii podważają to.Pamiętam problemy związane z terenami wokół Malty, Zwrotem budynku Siostrom Urszulankom - też likwidowano szkoły, ale także wybudowanie pięknej sali gimnastycznej ze środków publicznych dla prywatnej szkoły sióstr Zmartwychstanek przy ul. Głogowskiej.Naprzeciw VIII LO oglądamy pięknie odnowiony Kościół MBB także ze środków publicznych, a przecież wiele zabytków "świeckich" bardzo długo czeka na odnowienie i nie ma na to pieniędzy.W VIII LO o ile dobrze pamiętam wymieniono okna, odnowiono zniszczone zabytkowe schody i kto za to odda nam poznaniakom pieniądze. Przykro mi, że inne wyznania nie są tak "pazerne " chociaż wiele instytucji korzysta z ich własności. Pamiętam że Akademia Muzyczna ma swoją siedzibę w budynku który jest własnością kościoła ewangelickiego lub protestanckiego i nie było mowy o takiej kwocie za korzystanie z ich pomieszczeń.Mam nikłą nadzieję , że kościół wycofa się z tych wygórowanych żądań finansowych, a włodarze miasta będą pamiętali o równym traktowaniu wszystkich podmiotów przy wyznaczaniu czynszu - wide 12 tys. za budynek gimnazjum przy ul. Kanclerskiej to prezent na jaki nas nie stać.
22-03-2009 01:55:00
max
Kuria żąda praktycznie od miasta tyle za czynsz, ile za wynajęcie biurowca. Dla przykładu wynajęcie m2 w dobrym biurowcu w Poznaniu to stawka 16 euro/m2 (tj. ponad 70 zł), czyli połowę tego ile chce kuria.
Aktualności
Niezapominajka
30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sztab 30. finału WOŚP

01

lut

do 04-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma 2022" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
"Intermasz" - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
"Kominki" - Międzynarodowe Targi Komi

11

lut

do 13-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Rybomania" - targi wędkarskie

22

lut

do 25-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Meble Polska" - targi meblowe
"Home Decor" - targi wnętrz

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: