Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kolejna dziura na Głogowskiej. Bimby na kilka godzin zastąpiły autobusy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kolejna dziura na Głogowskiej. Bimby na kilka godzin zastąpiły autobusy
08-02-2009 23:19   Janusz Ludwiczak
Ekipy specjalistyczne, drogowcy z Aquanetu i MPK oraz zmienione trasy tramwajów były powodem niedzielnego zamieszania na ulicy Głogowskiej. W jezdni, pod torowiskiem pojawiła się już kolejna dziura.

W niedzielę w południe zauważono zapadnięte płyty pod torowiskiem tramwajowym na ulicy Głogowskiej, na wysokości Magnolii. Okazało się, że to kolejna dziura w jezdni jaka pojawiła się na Głogowskiej.

O godzinie 13:00 na Głogowską wysłano ekipy specjalistyczne i drogowe Aquanetu i MPK, które sprawdziły przyczyny awarii. Na miejscu pojawiły się specjalistyczne pojazdy techniczne, które sprawdziły wyrwę około metra głębokości. Aquanet sprawdził przy pomocy specjalistycznej kamery kanał sanitarny. Po przeprowadzeniu badań okazało się, że w rurze nie ma dziury. Co więcej rura kanalizacyjna nie prowadzi bezpośrednio pod torowiskiem.

Przed 13:00 na kilka godzin zmieniono trasy tramwajów linii nr 5, 8, 14 i 18 w kierunku Ronda Kaponiera. "Piątkę" skierowano przez Wildę ulicami Hetmańską, 28 Czerwca 1956 r., Wierzbięcice i Most Dworcowy, zaś pozostałe bimby jeździły objazdem przez Hetmańską, Reymonta, Rondo Jeziorańskiego i Grunwaldzką. Od przystanku Głogowska/Hetmańska do Ronda Kaponiera kursowały autobusy zastępcze "za tramwaj" co 5-9 minut.

Niestety ani MPK ani ZTM nie poinformowało chociażby na przystankach o zaistniałych zmianach przez co pasażerowie byli zdezorientowani i zagubieni. Ani na przystanku przy Dworcu Zachodnim, ani przy Parku Wilsona nie pojawiła się informacja o zmianach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Od stycznia informacją pasażerską zajmuje się Zarząd Transportu Miejskiego.

Wieczorem, po prawie sześciu godzinach udało się przywrócić normalny, dwukierunkowy ruch tramwajowy. Nadal jednak nie są znane dokładne przyczyny powstania awarii. Być może powstała dziura miała związek z pękniętą dokładnie miesiąc temu rurą ciepłowniczą w pobliżu ulicy Gąsiorowskich.

Ulica Głogowska ma ostatnio pecha, średnio co kwartał powstają ciągłe awarie i dziury w jezdni. Jedna z pierwszych takich awarii miała miejsce dwa lata temu, kiedy to przy skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej pod zwrotnicą tramwajową powstała głęboka na dwa metry dziura w skutek podmycia przez wodę. Kolejne poważne takie zdarzenia miały miejsce w kwietniu i lipcu ubiegłego roku, kiedy to przy Dworcu Zachodnim pękła rura kanalizacyjna powodując dziurę w jezdni i pod torowiskiem.

Awarie na Głogowskiej:

  • 14 stycznia 2007 – pod zwrotnicą przy skrzyżowaniu Głogowskiej i Hetmańskiej powstała dziura na głębokość dwóch metrów. Dziura powstała wskutek pęknięcia rury. Przez trzy dni ulicą Głogowską nie jeździły tramwaje, a mieszkańcy Łazarza musieli korzystać z autobusów zastępczych.
  • 15 kwietnia 2008 – wskutek intensywnych opadów deszczu zapadła się jezdnia i torowisko na ulicy Głogowskiej przy Dworcu Zachodnim. Pod torowiskiem powstała dziura o głębokości 1,5 metra i szerokości ponad 2 m. Następnego dnia kilka metrów dalej koparka przysypująca naprawiona fragment dziury zaczęła opadać. Parę metrów dalej pojawiła się jeszcze głębsza dziura. Przez prawie tydzień znów ulicą Głogowską zamiast tramwajów kursowały autobusy.
  • 14 lipca 2008 – powtórka z rozrywki. Przy Dworcu Zachodnim znów pękła rura. Tym razem zawiodła kanalizacja deszczowa. Pęknięta magistrala pochodzi jeszcze z przed II wojny światowej (z 1920 roku), dlatego Aquanet postanowił wymienić całą kanalizację od Mostu Dworcowego do ul. Załęże przy zastosowaniu nowoczesnej metody rękawem "Aarseleff". Aż do 30 sierpnia tramwaje linii nr 5, 8, 14 nie jeździły przez Łazarz, a ulicą Głogowską kursowały często zapełnione i za krótkie autobusy "za tramwaj".
  • 7 listopada 2008 – po trzech miesiącach spokoju w piątkowy poranek przy skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Wyspiańskiego pękła rura wodociągowa o średnicy 450 mm. Na szczęście mieszkańcy mieli wodę w kranach. Jedynie przez dwa dni kierowcy jadący w stronę ulicy Hetmańskiej musieli jechać objazdem przez Berwińskiego, Matejki i Kasprzaka, bo tyle trwało usuwanie skutków awarii.
  • 6 stycznia 2009 - we wtorek, w nocy pękła rura ciepłownicza na ulicy Głogowskiej w pobliżu ul. Gąsiorowskich. W wyniku awarii przez cały dzień ciepła nie mieli mieszkańcy kamienic przy ul. Głogowskiej, Zachodniej i Kolejowej. Zamknięte dla ruchu kołowego były obydwie nitki w stronę Centrum na wysokości ulicy Śniadeckich. Ruch tramwajowy odbywał się bez zmian.
  • 8 lutego 2009 - na Głogowskiej na wysokości Magnolii, pomiędzy Parkiem Wilsona, a ulicą Śniadeckich pojawiła się kolejna dziura pod torowiskiem. Na miejscu pojawiły się specjalistyczne pojazdy techniczne, które sprawdziły wyrwę około metra głębokości. Aquanet sprawdził przy pomocy specjalistycznej kamery kanał sanitarny. Po przeprowadzeniu badań okazało się, że w rurze nie ma dziury. Co więcej rura kanalizacyjna nie prowadzi bezpośrednio pod torowiskiem.


Komentarze (8)

09-02-2009 19:04:44
pasazer
Czemu autobusy "za tramwaj" wracając z Kaponiery nie zabierały pasażerów jadących w kierunku Górczyna?
09-02-2009 16:39:23
max
Czyli co według Ciebie madziu zawiniło MPK? Jednak zgadzam się, Głogowska powinna zostać cała zmodernizowana, jednak oczywiście kasy brak, no bo przecież III rama komunikacyjna ważniejsza, która jest bezsensowna. W każdym razie dziś już nie widać śladów awarii, a tramwaje kursują normalnie.
09-02-2009 13:04:42
madzia
Ja mam wrażenie, że źle został wykonany remont torowiska przez MPK kilka lat temu. Po za tym ta ulica powinna być przebudowana gruntownie tak samo jak na odcinku od Hetmańskiej do Górczyna czy podobnie jak dziś Winogrady.
09-02-2009 07:57:20
wolf
To są te nowoczesne, specjalistyczne metody napraw, specjalistycznym sprzętem za grube miliony. Jak robili remont Głogowskiej to powinni od razu wymienić wszystko co się znajduje pod jezdnią, a nie że teraz stale łatają tą nową nawierzchnię ulicy przez te awarie.
08-02-2009 20:29:16
wiki
Czemu mam dziwne wrażenie, że w tym roku co miesiąc będzie coś dziać się na Głogowskiej. Na początku stycznia pękła rura ciepłownicza, teraz znowu dziura w jezdni. Zakładamy się co pęknie w marcu? W grudniu na Taize obstawiam zawalenie się wiat przystankowych przy zachodnim. W ogóle to cud, że nic nie pykło podczas konfy w grudniu
08-02-2009 17:27:44
max
Widocznie ta ulica ma pecha.
08-02-2009 17:18:13
dziewucha
świętnie, cudownie, wspaniale. Tylko dlaczego ciągle dziury robią się na Głogowskiej...
08-02-2009 17:01:25
max
O to nasza polska rzeczywistość
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

paź

18:00
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
"Rapsod" - widowisko poetycko-muzyczne z okazji 200. urodzin Cypriana Kamila Norwida

26

paź

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert "Jesień idzie" w wykonaniu Klubu Szyderców Bis

27

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dom Bajek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i opiekunów. Cykl Żywioły. Dla dzieci w wieku 2-5 lat.
- obowiązują zapisy: dom.bajek.poznan@gmail.com

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

30

paź

10:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Plastyczny Barwami malowane – temat prac „Dyzio marzyciel” - finał

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: