Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Mieszkać jak w średniowieczu? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Mieszkać jak w średniowieczu?
04-02-2009 22:33   Janusz Ludwiczak
Czy można w XXI wieku w ponad półmilionowym mieście żyć bez prądu, gazu, wody i ogrzewania? Okazuje się, że tak. W kamienicy przy ulicy Matejki 40 mieszka jedyna lokatorka. Jedyna, bo wszyscy mieszkańcy wyprowadzili się i skorzystali z lokali zastępczych, jakie proponował właściciel kamienicy.

W kamienicy przy ulicy Matejki 40 mieszka jedyna lokatorka i to w dodatku bez prądu, gazu, wody i ogrzewania. Jak to możliwe?

Właścicielem kamienicy wpisanej do rejestru zabytków jest obecnie irlandzka firma z siedzibą w Warszawie. Z końcem ubiegłego roku wyprowadziło się trzech z czterech ostatnich lokatorów kamienicy. Pozostała jedynie Pani Halina Palacz, która jak twierdzi czeka na mieszkanie socjalne.

W sierpniu w kamienicy pojawili się ochroniarze, gdyż budynek plądrowany był przez osoby bezdomne. Aż trzykrotnie włamano się do mieszkania Pani Haliny.

Pani Halina Palacz narzeka na zbyt wysoki czynsz. Obecnie wynosi on 25 złotych za metr kwadratowy i został podniesiony trzy lata temu z 20 zł/m2. Mieszkanka pozbawiona jest wszystkich mediów. W mieszkaniu z przydziału kwaterunkowego z 1982 roku, na które składa się pokój z kuchnią jest bardzo zimno, gdyż nie ma w nim prądu, gazu, wody i ogrzewania. Temperatura w 32 metrowym pokoju wynosi zaledwie 1 st. C. Przy panujących w styczniu ponad dziesięciostopniowych mrozach u Pani Haliny było nawet -5 st. C.

Poprzedni właściciel i ówczesna administracja proponowała kilka lokali zastępczych. Firma Admico - obecny administrator budynku także proponował kilka mieszkań, w tym wyremontowaną kawalerkę, która nie jest droższa od obecnego mieszkania Pani Palacz. Zaoferowano lokatorce także lokal w kamienicy przy ulicy Chełmońskiego, do której przeprowadziła się większość sąsiadów. Pani Halina jednak nie przyjęła propozycji, gdyż jak twierdzi mając mieszkanie z przydziału kwaterunkowego ma prawo do otrzymania od miasta mieszkania socjalnego. Problem w tym, że ZKZL, do którego zwracała się Pani Halina nie ma obecnie lokali socjalnych, a w dodatku kamienica na Matejki 40 jest prywatna.

Właściciel kamienicy na rogu Matejki i Niegolewskich planuje gruntowny remont budynku. Nieoficjalnie mówi się o powstaniu tam hotelu. Prace nie mogą się rozpocząć bez zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków. Obecnie kamienica jest w bardzo złym stanie. Wszystkie mieszkania z wyjątkiem zajmowanego przez Panią Halinę Palacz są puste. Kamienica jest zaniedbana, zniszczona. W niektórych mieszkaniach są wybite okna, wyważone drzwi, rozbite piece. Zniszczeń dokonali bezdomni. Sytuacja zmieniła się po wprowadzeniu ochrony w sierpniu ubiegłego roku, ochroniarze pilnują budynku przez całą dobę.

Pani Halina ma też 31-letniego syna, jednak nie może się do niego wprowadzić, gdyż mieszka on z dziećmi w małym dwupokojowym mieszkaniu.

Obecnie Pani Palacz zalega z czynszem na kilka tysięcy złotych i posiada wyrok eksmisyjny. Nie chce przyjąć oferty lokali zastępczych, gdyż uważa, że nie stać ją na mieszkanie w prywatnej kamienicy i nie chcę stracić prawa do lokalu socjalnego. Czeka więc na mieszkanie od miasta.

Sytuacja wydaje się na obecną chwilę nie do rozwiązania. A może Państwo mają pomysł na rozwiązanie tego problemu. Czekamy na opinie.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (26)

26-10-2010 22:24:20
kaśka
Chyba hela nie uważnie czytałaś tekst, z którego wynika, że p. Palacz miała propozycję lokalu zastępczego.
26-10-2010 22:18:06
hela
kazdy taki madry ja tez bym nie poszla mieszkac do dzieci a pozatym to jezeli ta pani przeprowadzi sie to straci prawo do lokalu socjalnego a co do czynszu to kim jestesmy abysmy mogli oceniac sytulacje tej pani nie wiadomo co bylo przyczyna ze nie placila czynszu ,teraz normalka ze nie placi czynszu bo za co
19-06-2010 17:17:41
meha
straszne... zdewastowane, rozszabrowane a to jedna z najładniejszych kamienic na łazarzu. niech gęś kopnie takiego pseudo-inwestora. doprowadzenie do takiej dewastacji zabytku powinno być karane prawem.
14-05-2010 17:11:21
Poznanianka
Mieszkałam kiedyś w tej kamienicy - większość lokatorów dbała o swoje mieszkania - natomiast administrator tylko korzystał z naszych pieniędzy przeprowadzając udawane remonty - takie na niby - np restaurował brakujące tralki schodów znalezionymi na śmietniku deskami! I tak z latami ogólny stan był coraz gorszy, a stan administracji (finansowo) coraz lepszy! Efekt tego - i późniejszych lat po wyrzuceniu lokatorów - na zdjęciach. I jak pomyślę, że za mieszkanie (ponad 100 m) w tej REZYDENCJI na dzisiaj musiałabym płacić około 3000 (TRZECH TYSIęCY) złotych, to mnie pusty śmiech ogania. Sprawdźcie lepiej dokąd wyprowadził się administrator z rodziną (kiedyś tam zamieszkiwał) - może mu panią P. dokwaterować - bo to podobno on sprzedał ten dom. ... A miasto zostawcie w spokoju - takie czasy, że każdy musi sam myśleć, gdzie i za ile mieszka, a mieszkania powinny być dla najuboższych - w końcu na to idą NASZE pieniądze!
13-08-2009 10:45:54
max
Widzę, że o sprawie pisze już dzisiejsza poznańska Wyborcza. A co na to Parafia Św. Anny? Czy parafia pomoże i chciała pomóc kobiecie?
30-04-2009 00:03:12
Agnieszka
to jest róg Matejki i Niegolewskich;]
19-04-2009 20:31:34
qaf
tia, moze za 50 lat...
19-04-2009 17:20:09
mieszkaniec
aaa już myślałem, że na łazarskim trójkącie będą apartamenty...
19-04-2009 17:17:04
madzia
Chodziło mi o tą kamienicę, która jest opisana w artykule - na rogi Matejki i Limanowskiego.
19-04-2009 17:09:27
mieszkaniec
na kanałowej apartamentowiec?! Chyba żartujesz?!
19-04-2009 16:44:46
madzia
Przechodziłam tam parę dni temu i widziałam baner. Właściciel budynku widzę, że chcę urządzić tam apartament.
19-04-2009 12:18:45
mieszkaniec
hmm.... matejki, kanałowa, graniczna i wiele, wiele innych ulic straszy swoimi zaniedbanymi kamienicami. Znajomi mieszkaja na kanałowej 10 i generalnie strach wchodzic do tego budynku. Właściciel chyba zapomniał co to znaczy remont bo na klatce schodowej normalnie straszy, nie mówiąc o tym co się dzieje w mieszkaniach.Mieszkania sa bez gazu(wXXIwieku) zimą są problemy z prądem i wodą-taki oto obraz maluje się coraz częściej patrząc na "zabytkowe" kamienice w Poznaniu i nie tylko. W wielu przypadkach właściciele zdzierają z lokatorów z czynszu a nic nie robią w sprawie remontów, kamienice się sypią ludzie uciekają ze slumsów a pustostany straszą w centrum miasta!!!
26-02-2009 21:14:52
max
W komunie nie było prywatnych kamienic
26-02-2009 19:44:11
euro
jak to sie stalo, ze najpierw ta pani dostala w 1982 r to mieszkanie od Panstwa Polskiego / Miasta a potem cala kamienica przeszla w rece prywatne, zagraniczne?
21-02-2009 01:00:31
szczur
Jak kobieta zgodzi się wyprowadzić do prywatnego lokalu, to w ciągu krótkiego czasu właściciel ją wypędzi podwyżkami czynszu. Więc ma trochę racji, że nie chce. A Ty się, kropek, puknij w głowę co do pomysłu, żeby kamienicę zburzyć. I co w zamian? Wielki szklany wieżowiec? Myslisz jak człowiek sowiecki - wszystko musiało być u Ruskich wielkie, największe, nawet rzeki zawracali. Żal, jak widzę, jak Łazarz upada. To w dużej mierze wina ustroju, który z chciwości uczynił cnotę. W okolicy p... targów wszystko wykupują na biura, hotele, (nawet burdele) a chodniki rozjeżdżają fury "panów byznesmenów". Górny Łazarz, jako struktura społeczna się rozpada, choć przetrwał okupację i PRL. Żeby odnaleźć jeszcze coś z atmosfery starego Łazarza trza się zapuścić w Kanałową, Kolejową. Tam plaga "byznesmenów" jeszcze nie dotarła.
15-02-2009 20:42:05
max
Hania ta pani naprawdę sama sobie jest winna. Dostawała propozycje lokali zastępczych, nie płaci czynszu. Może iść mieszkać do syna. Ale jak jest uparta i koniecznie za free chce mieszkanie socjalne to cóż...
15-02-2009 19:52:44
Hania
Widze, ze malo co w ludziach zrozumienia i wspolczucia. Pozatym jestem pewna, ze te fotki nie pochodza z mieszkania tej pani tylko zapewne z opuszczonych juz mieszkan w tej kamienicy. Pozdrawiam wszystkich i zycze aby nikt z tych, ktorzy wpisuja sie tutaj nie znalezli sie w sytuacji tej pani.
13-02-2009 22:14:56
rozsądny
Jak tak można mieszkać??? W takich warunkach, ale jak ktoś jest upartym. Ta kobieta powinna tylko do baraków iść.
08-02-2009 13:27:44
kropek
Tą panią należy przerzucić do baraków, a kamienicę zburzyć
06-02-2009 22:02:56
madzia
Miasto nie ma lokali socjalnych, po za tym ta pani mieszka w prywatnej kamienicy, a nie należącej do miasta, czyli ZKZL. Skoro tak ta pani narzeka, niech idzie mieszkać do syna.
06-02-2009 15:48:42
robert
A z czego miasto ma przydzielić? Mieszkań nie ma niestety, wystarczy zobaczyć na listy oczekujących, często w gorszej sytuacji, którym nawet nikt nie może zaproponować mieszkania zastępczego. Ta pani chce po prostu mieszkać za darmo, bo jak nie będzie płacić za socjalne (a nie będzie, nie mam złudzeń) to już jej nigdzie nie można eksmitować. To jest prawdziwy problem, że w Polsce każdy wyciąga rękę i niech państwo mu da - oczywiście z naszych podatków. Ludzie pracują i próbują się dorabiać całe życie i to jest norma. A pomoc społeczna ma zapewnić przeżycie ludziom, którzy nie mogą pracować i nie mają rodziny. W żadnym wypadku zaś zapewniać samodzielne mieszkania tym, którzy nie są w stanie nawet ich utrzymać. Nie stawiajmy sprawy na głowie.
06-02-2009 15:12:04
Hania
Moim zdaniem miasto powinno przydzielic tej pani mieszkanie. Wladze miasta, /kazdego miasta/, mowia, ze nie maja mieszkan ale zawsze maja rezerwy. Troche pomocy, wspolczucia i dobrego serca by sie przydalo. Nie kazdy jest zasobny finansowo i nawet 5,-zlotych dla innych to jest bardzo duzo. Tutaj sytuacja wola o natychmiastowa pomoc bez wzgledu na to kto ma racje czy jej nie ma.
06-02-2009 00:38:51
ptyś
No coment
05-02-2009 19:45:30
max
Jak można mieszkać w takiej norze?
05-02-2009 13:43:34
sylwia
Tak naj;epeij powiedziec ze sie chce mieszkanie za darmo i jeszcze czynszu nie placic. dobre. kazdy by tak chcial. Ta kobieta sama jest sobie wina. jakos inni mieszkancy przyjeli proponowanie oferty i nie narzekaja. widocznie jest tam jej dobrze skoro zadne inne mieszkanie jej nie pasuje.
05-02-2009 10:18:21
qqq
Ta pani sama sobie jest winna. Też nie chciałbym płacić czynszu i mieszkać za darmo.
Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

01

gru

do 03-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

03

gru

12:15
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
20-lecie Parafii Chrystusa Sługi

Rynek Łazarski
Mikołajkowe 2. urodziny Rynku Łazarskiego
• 11:00 - koncert Wójka Ogórka
• 12:00 - urodzinowy pączkowy tort
• spotkanie z Mikołajem i upominki dla najmłodszych
• kiermasz rękodzieła

16:00
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
"Jak wielką miłością obdarzył nas Ojciec" - koncert zespołu dziecięco-młodzieżowego z okazji 20-lecia Parafii Chrystusa Sługi

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: